Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Prezident Zelenskyj by měl za svou roli dostat Oscara, prohlásil Václav Klaus v rozhovoru k válce na Ukrajině

Bývalý prezident Václav Klaus, který se během nedávné pandemie stal středem pozornosti díky svým názorům ohledně covidových opatření, se v médiích opět vyjádřil k aktuálnímu dění ve světě. Tentokrát byla tématem válka na Ukrajině. Během rozhovoru v Press klubu Frekvence 1 se opřel nejen do ukrajinského prezidenta, ušetřena nezůstala ani ministryně obrany Jana Černochová a senátoři za svou cestu do Kyjeva.

Zdroj: ČTK
Václav Klaus, zdroj: ČTK

Klaus hned na začátku rozhovoru označil řádění ruské armády zločinem a tragickým neštěstím. Boje na Ukrajině nepovažuje za rusko-ukrajinskou válku, nýbrž válku Ruska se Západem, kdy Ukrajina je nástrojem, jak ji v zastoupení za Západ vést. „Je to strašně nefér pro normálního Ukrajince, který tím tragicky trpí. Je to zneužití těchto lidí”, řekl Klaus, který ale nechtěl posuzovat tragické záběry ze zničené země: „Bylo by dobře vědět, co z toho je skutečně autentický záběr a co z toho nastylizovaná propaganda. To ale chraň Bůh, že bych měl nějaké tajné měřítko, jak bych to já uměl rozlišit.”

Dosavadní jednání podle Klause k ničemu nevedla proto, že oba státy od nich od počátku moc neočekávaly. „Postavili tam ze začátku druhou nebo třetí ligu, to nebyli významní političtí reprezentanti. Jejich mandát je velmi malý. Oni nemají myslím sebemenší právo, aby kývli na to nebo na ono. Oni si to jen zapisují a večer s tím jedou domů”, myslí si Klaus.

Nepokoje podle jeho názoru nevyřeší zástupci Ruska a Ukrajiny, jednání musí probíhat jako rusko-západní rozhovor, u kterého by měla být přítomna klíčová západní země, a to jsou Spojené státy. „Jestli je toho Amerika s takovým prezidentem jako je Biden vůbec schopná, to si nejsem moc jist”, neodpustil si poznámku. Debata se podle Klause neobejde ani bez zástupců Evropské unie, chybět by u ní neměla ani Čína, u které svět očekává angažovanost.

Silácké výroky české vlády

Na mušku si poté Klaus vzal současnou vládu a její “silácké” výroky. „Já obdivuji takové silácké výroky u naší ministryně obrany a dalších výrazných řečníků v tomto směru. Obdivuji takové výroky zejména ze země, která nikdy nebyla války chtivá, která se nikdy ani nebránila a která od nepaměti švejkovsky šaškovala v účasti ve válce a která hlavně chtěla dostat modrou knížku a nejít na vojnu”, čímž Klaus narážel na snahu o zrušení povinné vojenské docházky. „Bylo to podepsáno za mé vlády, ale já jsem byl ten poslední, který se tomu bránil”, řekl Klaus s tím, že má pocit, že kratší vojenská služba by mladým mužům výrazně prospěla.

Zdroj: ČTK
zleva Miloš Vystrčil, Pavel Fischer a Jiří Růžička
Zdroj: ČTK

Účast senátorů Miloše Vystrčila, Pavla Fischera a Jiřího Růžičky v Kyjevě exprezident označil za PR možných budoucích kandidátů na prezidenta a jako úsměvné hodnotí i plány vlády na větší investice do armády. „Já mám strach, že to u nás skončí jako vždycky slibem investovat. My všichni víme, že ta schopnost být subjektem jakéhokoliv konfliktu nezávisí výlučně na technice, ta souvisí především na lidech. A o tom já přesvědčen nejsem”, dodal Klaus.

Zelenskyj si zaslouží Oscara za hlavní roli

Zajímavé výroky zazněly z úst Václava Klause na adresu ukrajinského prezidenta Zelenského v souvislosti s odmítnutím návštěvy německého prezidenta Steinmeiera. „Ukrajinský prezident je naprostý mistr PR. On přesně ví, kde má promluvit, kde má co říci, kdy má co říci.. a bouchnout si do Německa a rozeštvat ho na dvě strany, to je naprosto mistrovský tah. Nevím, jestli si to vymýšlí sám, nebo jestli na to má štáby poradců z Washingtonu. Mám strach, že je to spíš to druhé”, řekl Klaus a pokračoval: „On hraje svou roli úplně mistrovsky. On by měl dostat nějakého Oscara za hlavní roli.” Zelenského postoj a zájem o Ukrajinu je ale podle exprezidenta upřímný.

Zdroj: ČTK
Prezident Volodymyr Zelenskyj sklízí ovace Kongresu Spojených států, březen 2022
Zdroj: ČTK

Klaus pak přiznal, že se současným německým prezidentem si nikdy do noty nepadl a vzpomněl na příhodu, kdy se Steinmeirem “musel” strávit hodinu a půl na zahajovacím zápase na MS ve fotbale, když je vedle sebe posadila tehdejší německá kancléřka Merkelová. Ani jednomu ale nepřičítá žádnou chybu ve vztahu k Ukrajině. „Myslím, že Steinmeier i Merkelová vůči Ukrajině nic specifického nedělali. Přijali to, co přijala drtivá většina státníků světa a Evropy, tzn. že neočekávali, že dojde k tomuto vývoji. Dneska najednou spousta lidí prozřela a tváří se, že desetiletí všechno věděli lépe.”

Babiše ze současné inflace neviňme, řekl Klaus

Současnou vysokou inflaci dává Klaus za vinu vydávání nadměrného množství peněz do ekonomiky před a během covidu a libovolným “rozhazováním” peněz vládami ve formě obřích deficitů státních rozpočtů. Babišovu vládu ale jako viníka označit nechtěl. „Za to můžou mnozí naši politikové. To neříkejme takhle dopředu. Babišova vláda byla delší dobu, ta měla v roce 2016 a 2018 dokonce po 20 letech první dva přebytkové rozpočty. Něco pak udělal covid. To jsou zděděné obří procesy, kde ten jedinec je jen kousek celého toho problému.”

Klaus současně poukázal na to, že ČR žila na dluh už delší dobu. „My jsme měli v letech 2014-2019 období mimořádně dobrého ekonomického růstu, přesto jsme si vytvořili celkový dluh 480 miliard korun. A to nebyl žádný covid a žádná krize.”

Cesta ven z inflace bude složitá

„Není žádná síla, jak inflaci dnes zastavit”, myslí si Klaus. „Ty peníze se z naší ekonomiky nevypaří. Ty tady s námi budou a budou inflaci dál živit.” Jako správnou cestu proto hodnotí současné zvyšování úrokových sazeb, které může přibrzdit nárůst množství peněz v ekonomice.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Další možností jsou radikální škrty státních výdajů, problémem ale bude najít oblast, ve které škrtat. Válečných výdajů, školství ani valorizace důchodů se podle Klause v momentální situaci vláda nejspíš nebude moci dotknout. „Pak zbývají jenom vládní investice. To znamená vše, do čeho vláda chtěla investovat”, dodal bývalý prezident a zmínil například stavbu dálnic nebo sociální bydlení.

Zejména výroky na adresu prezidenta Zelenského nenechaly spoustu posluchačů chladnými. Ti své dojmy z rozhovoru s Klausem sdělovali různými způsoby. „Ukrajinský prezident je člověk, na kterého je většina jeho národa hrdá. Za Klause se většina národa už jen stydí. A hrdý na něj asi nebyl nikdy nikdo”, píše jeden z diskutujících a další pokračuje: „Proč ještě tohoto bezvýznamného jedovatého člověka někdo někam zve?? Do propadliště dějin s ním.” Sem tam se objeví i pochvalné recenze na vystoupení exprezidenta: „Jeden z mála politiků, kterého si dnes ráda poslechnu až do konce”, svěřuje se uživatelka Anna, které vzápětí odpovídá jiný účastník diskuze: „Tak už aby byl konec…”

Zdroje dat:
Press club Frekvence 1 20.4.2022

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...