Dočasným znovuzavedením kontrol vláda reaguje na zhoršující se situaci zejména v příhraničních oblastech. Zatímco loni zadržela policie v Česku 1330 migrantů, od začátku letošního roku jde už o 11000 osob. Jedná se o nejvyšší počet od krize v roce 2015. „Chceme především zajistit bezpečnost občanů České republiky, situace v Jihomoravském a Zlínském kraji začínala být v posledních dnech kritická,” přiznal Rakušan s tím, že cílem opatření je udržet ilegální migraci pod kontrolou.
Do Česka míří hlavně migranti syrského původu, kteří přicházejí z Turecka. Přestože většina z nich využívá Česko jako tranzitní zemi, ze které chtějí pokračovat do dalších států EU, mnoho z nich na našem území na přechodnou dobu zůstává. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je bezpečnostní situace České republiky stabilní. To ale příliš neuklidňuje obyvatele v příhraničních oblastech, ve kterých se dnes a denně potulují nelegální migranti. Jen v neděli byly ve Starém Hrozenkově zadrženy desítky lidí.
Přes ubezpečení Rakušana, že vyšší čísla „nemají žádný vliv na nárůst kriminality ani na bezprostřední zhoršenou bezpečnostní situaci u nás”, mají lidé v dotčených lokalitách obavy. Mezi migranty převažují muži ve věku 18-30 let. Především ženy mají strach vycházet. Rodiny se bojí jít na procházku do lesa, o pohybu venku po setmění ani nemluvě. Místní si navíc stěžují, že migranti po sobě zanechávají velký nepořádek na veřejných prostranstvích.
Ke znovuzavedení kontrol dojde o půlnoci z 28. na 29. 9. Policie je připravena opatření realizovat velmi rychle, což si před několika týdny ověřila při cvičení, v němž jsme tuto situaci simulovali.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) September 26, 2022
Ministři chtějí zpřísnit tresty pro převaděče
Na vážnost situace poukázal ministr vnitra v rozhovoru pro Novinky.cz. Aktuální situaci na hranicích připisuje zhoršení migrační situace v Evropě. „Je to primárně tím, že Turecko otevřelo stavidla. Více než 90 procent lidí, které kontrolujeme v České republice, jsou Syřané. Mezi nimi je ale minimum těch, kteří přicházejí ze Sýrie. Přicházejí z Turecka, kde už nějakou dobu pobývali. Česko-slovenská hranice je přirozená migrační cesta tímto směrem, protože Rakousko výrazně zpřísnilo dohled u svých hranic s Maďarskem.”
Podle Rakušana pracuje vláda ve spolupráci s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) na návrhu novely, která by výrazně zpřísnila tresty pro převaděče. Blažek nicméně zvyšování postihů nevnímá jako ideální řešení. „Nemyslím si, že když se někde zvýší tresty, že se nekalá činnost začne dít ze dne na den méně. Druhá věc je, za jak dlouho by ten trestní zákon byl schválen,” tvrdil před měsícem Blažek.
Slovenská strana rozhodnutí Česka zavést kontroly na společné hranici respektuje, chce ale, aby se o tomto kroku jednalo na úrovni EU, protože rozhodnutí má vliv i na další evropské země. Kontroly se budou týkat 17 silničních, 7 železničních a tří říčních přechodů. Do jedné 12hodinové směny se zapojí až 500 policistů a dalších 60 celníků. Náklady na prozatím 10denní opatření se pohybují okolo 20,7 milionů korun.
