Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Putin prohlásil čtyři ukrajinské oblasti za ruské, Ukrajina žádá o urychlení vstupu do NATO

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek během projevu v Kremlu prohlásil čtyři ukrajinské regiony za státní území Ruska. Krátce poté Putin podepsal smlouvy o připojení okupovaných oblastí Ukrajiny k Rusku. Tím byl zahájen proces jejich anexe v rozporu s mezinárodním právem. Putin a proruští představitelé ukrajinských regionů se po podpisu dokumentů drželi za ruce a skandovali za Rusko.

Zdroj: Sasa Dzambic Photography / Shutterstock.com
Zdroj: Sasa Dzambic Photography / Shutterstock.com

„Lidé rozhodli, jasně rozhodli,“ řekl Putin s odkazem na výsledky hlasování v regionech, které Kyjev a Západ považují za zmanipulované a neplatné. „Je to vůle milionů lidí,“ zdůraznil ruský vůdce s odkazem na právo na sebeurčení zakotvené v Chartě OSN a na historii Ruska a výsledky válek a bojů. Šéf Kremlu zároveň prohlásil, že obyvatelé Donbasu jsou obětí nelidských teroristických útoků kyjevského režimu. Putin označil ruské vojáky, kteří padli v bojích, za hrdiny a požádal o minutu ticha za ty, kteří zemřeli během speciální operace na Ukrajině.

V reakci na takzvaná referenda, která na okupovaných územích uspořádaly proruské úřady, Ukrajina zopakovala svůj závazek získat tyto čtyři regiony a Krym zpět. Rusko se opakovaně zavázalo, že bude bránit celé své území – včetně nově anektovaných regionů – všemi dostupnými prostředky, včetně jaderných zbraní.

Ihned po projevu Putin podepsal smlouvy o připojení těchto ukrajinských regionů k Rusku. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Dokumenty nyní dostane k posouzení ruský ústavní soud a poté mají smlouvy potvrdit obě komory ruského parlamentu, které se chystají učinit tento krok příští týden. Není pochyb, že ratifikace ve Státní dumě a Radě federace bude čistě formální, poznamenala stanice BBC. Poslední fází procedury bude podpis příslušného zákona Putinem.

Ceremoniál se konal tři dny po ukončení narychlo zorganizovaného hlasování na východě a jihu Ukrajiny. Plebiscity opakovaně provázely zprávy o nucené účasti voličů a dalších volebních podvodech. Po ukončení hlasování proruští činitelé prohlásili, že většina lidí se vyslovila pro sjednocení s Ruskou federací.

Ukrajina žádá o urychlený vstup do NATO

„Podepsáním žádosti Ukrajiny o urychlený vstup do NATO činíme rozhodující krok,“ uvedl Zelenskyj. „De facto jsme svou cestu do NATO už prošli. De facto jsme již prokázali kompatibilitu s aliančními normami. Pro Ukrajinu jsou reálné – reálné na bojišti a ve všech aspektech naší interakce,“ napsal Zelenskyj na platformě telegram. „Ukrajina dnes podává žádost, aby tak učinila de iure,“ dodal.

Zelenskyj ve čtvrtek varoval, že Ukrajina zareaguje „velmi tvrdě“ na pokus Ruska anektovat další části jejího území, a na dnešek svolal mimořádné zasedání ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany. „Byla projednána opatření, která je třeba přijmout k zajištění kolektivní bezpečnosti euroatlantického prostoru a Ukrajiny,“ stálo po jejím zasedání na oficiálních webových stránkách Zelenského. Mezi tato opatření by podle Kyjeva mělo patřit i zavedení strategie jaderného odstrašení proti Rusku ze strany ukrajinských spojenců.

Co přesně urychlená žádost o vstup do NATO znamená, není zatím jasné, protože vstup nové země do NATO vyžaduje jednomyslnou podporu aliance. Zelenskyj v polovině března uvedl, že si je vědom toho, že jeho země se členem Severoatlantické aliance nestane. Podle tehdejšího vyjádření ukrajinského prezidenta bylo Kyjevu dáno na vědomí, že politika otevřených dveří se Ukrajiny netýká.

Zdroje: ČTK, Čas.sk, The Guardian

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...