Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Robert Plaga: Chci věřit, že ministerstvo zdravotnictví udělá vše pro to, aby již k plošnému uzavření škol nedošlo

Začátek školního roku 2021/2022 je doslova za dveřmi, k tomuto okamžiku se však váže screeningové testování žáků a studentů na covid-19, které mohlo vyvolat otázky u řady rodičů. Proto jsme se zeptali toho nejpovolanějšího. „Škola je místo, kde spolu děti a mládež tráví velkou část dne, jsou navíc ve třídách, tam se může onemocnění snadno šířit,“ říká ministr školství Robert Plaga, jenž tím zároveň naznačuje, že nadcházející testování školáků je naprostou nutností.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Již za pár dní proběhne screeningové testování žáků a studentů, nicméně ti, kteří se tomuto testování nepodrobí, budou v určitých ohledech omezeni. Mám na mysli nepřetržité nošení ochrany dýchacích cest, zákaz zpěvu, omezení tělocviku nebo částečnou izolaci při stravování. Nemáte obavu, že to bude mít negativní dopad na psychiku těchto jedinců?

Chtěl bych touto cestu vybídnout rodiče, aby své děti nechali na začátku školního roku otestovat. Screeningové testování bude probíhat jen prvních 14 dnů školy. Obraz, který nám poskytne, je velmi důležitý nejen pro školy, ale i pro celou společnost. Proběhne opět pomocí neinvazivních testů a na stejném principu, který si školy vyzkoušely už v minulém školním roce.

Nejsou ale tyto restrikce zbytečné? Jakmile všichni opustí školní prostory, nikdo už přece kontakt těchto dětí kontrolovat nebude…

Škola je místo, kde spolu děti a mládež tráví velkou část dne, jsou navíc ve třídách, kde se může onemocnění snadno šířit. Chci připomenout, co jsem řekl již mnohokrát, a totiž, že pro ministerstvo školství je hlavní, aby byl návrat do škol nejen bezpečný, ale také trvalý. Zbytečné to tedy určitě není.

Neobáváte se například toho, že někteří rodiče odmítnou své děti posílat do škol?

V minulém školním roce vznikaly různé petice a iniciativy, aby se děti nenechávaly testovat, rodiče měli obavy, protože šlo o něco neznámého. Posléze většina z nich zjistila, že vlastně o nic nejde a zvládnou to i malé děti. Nakonec bylo těch netestovaných naprosté minimum. Ale samozřejmě musíme myslet i na tyto případy, ve kterých škola zajistí žákovi vzdělání doma podle svých možností. Nepůjde však o standardní distanční výuku, protože učitelé se budou primárně věnovat prezenční výuce ve škole.

A co vysokoškoláci? Jakým způsobem bude začínat akademický rok?

Kromě kolejí, ke kterým se přistupuje jako k ubytovacím zařízením, ministerstvo zdravotnictví neplánuje žádné centrální opatření směrem k vysokým školám, za což jsem velmi rád. Jsme v úzkém kontaktu s rektory, ti samozřejmě mají připravený režim pro své fungování a jsou schopni jej také sami nastavit s ohledem na aktuální situaci. Některé vysoké školy například budou i nadále pořádat část přednášek online, to je za mě v této oblasti pozitivní posun dopředu. Jsem rád, že vysoké školy pochopily výhody moderních technologií.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Neočkovaní pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci budou mít rovněž povinnost se zúčastnit screeningového testování, avšak testy už pro ně nebudou dostupné v rámci školy. Proč testování těchto osob neprobíhá jako v minulém školním roce?

Musím připomenout, že pedagogičtí, ale i všichni nepedagogičtí pracovníci škol, měli jedinečnou možnost nechat se naočkovat již v březnu, a to hned za těmi nejrizikovějšími občany a zdravotníky. Tehdy jsme za to dokonce byli kritizování, že učitelé předbíhají. Vláda teď navíc prodloužila možnost bezplatného testování pro všechny z veřejného pojištění, což budou moci tito učitelé využít. Pevně věřím, že se možnost bezplatného testování neodrazí na vůli nechat se očkovat, protože to je za mě jediná cesta, jak nad pandemií zvítězit.

V případě, že by přišla další epidemická vlna, jaký máte plán? Znovu by došlo k uzavření škol?

Distanční výuka je od loňského roku součástí školského zákona, nicméně všichni doufáme, že k jejímu zavedení už bude docházet pouze lokálně, a to na základě posouzení příslušné krajské hygienické stanice v případech, kdy se na škole objeví pozitivní případy covidu-19. Jsme v úplně jiné situaci než v minulém školním roce, protože více než polovina občanů už má za sebou plné očkování, což věřím, že se projeví. Chci věřit, že ministerstvo zdravotnictví pod vedením ministra Vojtěcha udělá vše pro to, aby již k plošnému uzavření škol nedošlo.

Koronavirus způsob výuky značně transformoval, tím mám na mysli online výuku. Domníváte se, že by se v budoucnu tato forma výuky mohla stát standardní součástí vzdělávání?

Předchozí zkušenosti nám ukázaly, že distanční výuka je určitou alternativou, jež ale nemůže nahradit výuku prezenční. V současné době probíhá na vybraných školách pilotní projekt kombinovaného vzdělávání, které by mohlo do budoucna představovat rozšíření vzdělávací nabídky škol o prvky distanční výuky, a to například z důvodů dlouhodobé nemoci žáka nebo jeho delšího pobytu v zahraničí.

Resort školství byl a je v době koronaviru jedním z nejdiskutovanějších, nepochybně to byla pro vás těžká zkouška. Jak toto období poznamenalo váš osobní život?

Práce ministra nemá žádné „padla“, ale v době pandemie to platilo dvojnásobně. Je to úvazek na 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, což samozřejmě musí mít dopad také na osobní život. Člověk si musí spoustu věcí upřít. Snažím se to své rodině vynahradit a věnovat jim každou volnou chvíli.

Jak moc se politika promítá do vašeho soukromí? Lze tyto roviny vůbec oddělit?

Jak už jsem naznačil v předchozí odpovědi, oddělit tyto dvě roviny lze, ale není to jednoduché. Nicméně si myslím, že to není případ jen ministrů, týká se to všech, jejichž práce zabírá mnoho času, ať už pracují v jakékoliv sféře.

Pokud si potřebujete oddychnout, co je pro vás největší relax?

Už od dětství jsem tělem i duší sportovec, největším relaxem je pro mě tedy pohyb. Rád plavu a jezdím na kole. I když je času málo, snažím se udržet ve formě.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...