Na trhu kvůli omezeným dodávkám plynu panují obavy, zda Evropa dokáže v zimě vyrobit dostatek elektřiny. Situace kolem dodávek ruského plynu do Evropy se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Podle analytiků z dánské elektrárenské společnosti Energi Danmark zatím neexistují žádné jasné známky toho, že růst cen elektřiny by měl v brzké době polevit.
Důvodem rekordních cen je prohlubování energetické krize v Evropě. V pátek ceny německé a francouzské elektřiny vyskočily o více než 25 %. Rusko totiž omezuje dodávky plynu. Kromě omezení dodávek ruských energií je dalším důležitým faktorem velký výpadek atomových kapacit ve Francii, která bývala tradičním exportérem elektřiny. Za současnou situací stojí celá řada faktorů. Odborníci se však shodují, že jedním z těch hlavních je válka na Ukrajině. Ta spustila zavedení řady sankcí vůči Rusku, ke kterým země přistupují. Navíc se většina států snaží co nejrychleji energeticky osamostatnit.
„Jsme z energetického hlediska sedmnáctou spolkovou zemí Německa. Nemůžeme si tu hrát na svém písečku. Jestliže nebudeme Německu posílat elektřinu, tak ono si řekne: ‚Proč my máme vám posílat plyn?‘ Došlo by k recipročním odvetným krokům,“ uvedl v pořadu K věci @LukasKovanda. pic.twitter.com/9wzY4dnNjl
— CNNPrimaNEWS (@CNNPrima) August 29, 2022
Rusko stále vyhrožuje, že zastaví přívod plynu do Evropy. Ceny letí nyní podle expertů vzhůru právě kvůli obavě z toho, co přinese budoucnost. „Ve Francii probíhá odstávka jaderných elektráren a některé elektrárny kvůli suchu nemohou jet na plný výkon. Nízká hladina Rýna komplikuje zásobování uhelných elektráren,“ přiblížil ekonom. Odborníci dále očekávají, že se postupně mnohonásobně zvýší ceny energií. To pocítí nejen domácnosti, ale také firmy a veřejnoprávní korporace. „My máme město s 12 tisíci obyvateli. Topíme ve školách, kulturních zařízeních a máme 500 městských bytů. Dosud jsme zaplatili za zemní plyn 70 milionů a nově pro příští rok odhadujeme 300 milionů. Nárůsty energií jsou skutečně čtyř až šestinásobek cen, na které jsme byli zvyklí,“ nastínil ekonom.
Ceny energií již od minulého měsíce prudce rostou. Ruský plynárenský gigant Gazprom, který ovládá Moskva, po údržbě plně neobnovil provoz plynovodu Nord Stream 1, jenž je hlavní trasou pro ruský plyn do Evropy. Omezení dodávek Rusko, které už půl roku útočí na sousední Ukrajinu, vysvětluje technickými problémy. To evropské státy odmítají a například Berlín hovoří o mocenské hře. Navíc Gazprom oznámil, že na konci srpna opět na tři dny zastaví dodávky zemního plynu do Evropy. „Trh předjímá možnost, že se Nord Stream 1 nerozběhne a zůstane na nule,“ řekl Graichen.