Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Rusko vyhlásilo okamžitou mobilizaci! Země povolá stovky tisíc záložníků: Co na to říkají naši politici včetně premiéra Petra Fialy?

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve středu oznámil, že v Rusku bude mobilizováno 300 000 záložníků ruských ozbrojených sil. Šojgu se tak vyjádřil poté, co ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci v Rusku před konáním referend o připojení k Rusku ve čtyřech ukrajinských regionech.

Zdroj: Evgenii Sribnyi / Shutterstock.com
Zdroj: Evgenii Sribnyi / Shutterstock.com

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu oznámil částečnou mobilizaci Ruské federace, a připravil tak půdu pro možnou eskalaci agrese na Ukrajině. Částečná mobilizace by ruské armádě umožnila povolat do boje proti Ukrajině více vojáků a mohla by přinutit ruské podniky a občany, aby více přispívali na válečné úsilí. Putin uvedl, že mobilizační akce začnou ve středu.

Putin to oznámil během předem nahraného televizního projevu, v němž vznesl četná obvinění vůči západním zemím, které podpořily Ukrajinu proti ruským invazním silám. Během projevu Putin prohlásil, že Západ chce zničit Rusko a že z Ukrajinců dělá potravu pro děla. Obvinil také Západ z jaderného vydírání a uvedl, že státy NATO diskutovaly o možnosti použití jaderných zbraní hromadného ničení proti Rusku.

„Těm, kteří si dovolují taková prohlášení na adresu Ruska, chci připomenout, že naše země má také různé prostředky ničení,“ řekl Putin a dodal, že Rusko určitě použije všechny prostředky, které má k dispozici. Okamžitá mobilizace znamená podle britské BBC, že mnoho Rusů, zejména těch mladších, bude uvažovat o co nejrychlejším odjezdu ze země. Ruský akciový trh se v souvislosti s touto zprávou prudce propadl a objevují se zprávy o zvýšeném prodeji letenek za účelem opuštění země.

Dalším signálem, že se Rusko připravuje na vleklý a možná i delší konflikt, bylo úterní hlasování dolní komory parlamentu ovládané Kremlem, které zpřísnilo zákony proti dezerci, kapitulaci a rabování ruských vojáků. Zákonodárci rovněž odhlasovali zavedení možných desetiletých trestů vězení pro vojáky, kteří odmítají bojovat. Když přišla řeč na téma hypotetického použití jaderných zbraní, Guruljov se nechal slyšet, že Ruská federace je může použít, ale nikoliv na Ukrajině. „Jaderné zbraně nehodláme použít na Ukrajině, protože tam stále budeme žít. Pokud ale během tří minut proměníme Velkou Británii a Německo v marťanskou poušť, pro koho NATO spustí svůj článek 5?“ táže se.

Europoslanec Vondra o Putinovi

Podle Europoslance Alexandra Vondry lze usuzovat, že se situace Putinovi vymyká z rukou. Domnívá se tak na základě odsunutého projevu z úterního odpoledne na středu. „Už jen na základě toho, co se děje, se dá usoudit, jak se situace ruskému prezidentovi vymyká z rukou. Měl mluvit v úterý večer a pak k tomu nedošlo. Není to normální,“ vyjádřil se k celému vývoji situace europoslanec Vondra.

Vít Rakušan

„Vyhlášením částečné mobilizace v Rusku definitivně padá Putinova lež o ‚speciální operaci‘. Putin zkrátka vede krvavou válku proti Ukrajině,“ napsal na twitteru vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Rusko invazi označuje za speciální vojenskou operaci. „Nesmí ji vyhrát. A nevyhraje. Prohraje i v energetické válce, kterou vede proti nám i celé Evropě,“ dodal Rakušan.

Jiří Pospíšil 

Poslanec Jiří Pospíšil uvedl, že by podle něj v projevu mohl Putin řešit i samotnou mobilizaci. „Nedokážu odhadnout, čeho se má proslov týkat, může to být lokální referendum, mobilizace,“ doplnil tak tvrzení europoslance Vondry.

Jiří Just

Spolupracovník CNN Prima NEWS uvedl, že se jedná o klasickou Putinovskou taktiku a napínání. „Putin rád nechává čekat i zahraniční státníky, dlouho na něj musela čekat zesnulá královna Alžběta II. i americký prezident Joe Biden,“ uvedl na pravou míru Just. Podle něho si Ruský prezident se světem hraje a doposud se mu v této hře dařilo dobře. Podle něho Putin mobilizaci nevyhlásí, jde o taktiku nabrat vojáky a ty vyzbrojit, aby pobouřil Rusy.

Petr Fiala

K částečné mobilizaci se v neposlední řadě vyjádřil i český premiér Petr Fiala. „Částečná mobilizace, kterou vyhlásil V. Putin, je snahou o další eskalaci Ruskem rozpoutané války na Ukrajině a dalším důkazem toho, že jediným agresorem je právě Rusko. Pomoc Ukrajině je potřeba a musíme v ní v našem vlastním zájmu pokračovat,“ uvedl Fiala na sociální síti Twitter.

Zdroje: CNN Prima NEWS, Blesk, The Guardian, BBC, Čas.sk, ČTK

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...