Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Síkela vypálil rybník kritikům: Dohoda o německé solidaritě s plynem je prý na spadnutí. Česko usiluje o podíl na německých LNG terminálech

Poslední dobou stále víc kritizovaný ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) vzal vítr z plachet svým kritikům. Pokud nejde z jeho strany o další „planý poplach”, měla by být údajně na spadnutí dohoda s Německem o solidaritě v oblasti plynu. Ta přitom dosud vázla na příliš vysokých kompenzacích, které Němci požadují v případě, že nám svůj plyn v nouzi poskytnou. Zejména pro velké podniky bude ovšem klíčová podoba dohody zemí EU na dalších krizových zásazích do vysokých cen energií.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

„Dnes se nám podařilo odblokovat dohodu s Německem o solidaritě v oblasti plynu,” pochlubil se Síkela na svém twitteru a dodal, že na pondělním jednání s ministrem hospodářství Robertem Habeckem dosáhli kompromisu, který brzy umožní smlouvu uzavřít. „A to navzdory všem těm, kteří toto úsilí zpochybňovali a posmívali se mi,” připomněl Síkela zejména kritiku opozice, která se mu vysmívala za myšlenku, že v případě, že budou české domácnosti trpět nedostatkem plynu, zastaví Německo část průmyslu a my pak od nich dostaneme potřebnou část suroviny.

„Tak k této dohodě jsme se přiblížili v tom, že jsme definovali parametry, za jakých by se to dělo,” nastínil Síkela bez dalších podrobností průběh včerejšího jednání se svým německým protějškem. Právě výše kompenzací, které sousední země za svůj plyn požadovala, byla zatím překážkou k uzavření dohody. „Z hlediska rozpočtové odpovědnosti jim nehodláme zaplatit tak vysokou sumu, jakou chtějí,” přiznal před pár dny Deníku N člověk z okolí Fialova kabinetu.

Zajistit plyn pro příští zimu by pak mohl pomoci podíl ve vznikajících německých terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG), o který český ministr při jednání s Habeckem projevil eminentní zájem. Němci předpokládají, že by jim LNG terminály mohly téměř plně nahradit plynovod Nord Stream. „Německo je klíčový partner pro náš plán odchodu od ruských fosilních paliv,” prohlásil Síkela.

zdroj: Shutterstock

Velké firmy bijí na poplach. Třetina krizi nemusí přežít

Přes slibné vyhlídky nicméně panuje velká nervozita zejména ve velkých podnicích, kterým vláda přislíbila od 1. listopadu pomoc ve výši 30 miliard korun. Podle Radka Špicara ze Svazu průmyslu a dopravy je to velmi nedostačující podpora. Špicar v CNN Prima News nastínil černý scénář, podle něhož může zkrachovat třetina firem, které zatím drží při životě zafixované ceny energií.

Obavy panují také z plánované obří podpory německým podnikům ve výši 200 miliard eur, jejíž součástí má být mimo jiné zastropování cen plynu na národní úrovni. Vlivem těchto faktorů může dojít k odchodu firem z Česka, s tím spojenému propouštění a vysoké nezaměstnanosti. „Často slyšíme argumenty, že na větší podporu nejsou peníze. Ty ale nebudou, ani když třetina průmyslu zkrachuje. Státní kasa bude potom ještě prázdnější, budou se muset platit podpory v nezaměstnanosti,” upozornil Špicar.

V souvislosti s odchodem firem do zahraničí je nejčastěji zmiňován automobilový průmysl, který je základem českého hospodářství. Toto téma padlo také na včerejším jednání, kterého se zúčastnil rovněž pirátský ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Shodnou se státy EU na omezení cen plynu?

Státy EU se údajně blíží shodě na opatření proti vysokým cenám plynu, které tlačí nahoru ceny elektřiny. Zatímco většina členských zemí požaduje přímé zastropování cen plynu, Německo, Nizozemsko nebo severské země jsou proti zásahům do fungování trhu. Německo místo toho prosazuje společné nákupy plynu, které mohou přispět ke zlevnění pro členské státy a tím k odbourání konkurence na trhu.

Očekávaný plán Evropské komise má být jedním z hlavních témat unijního summitu, který v Bruselu proběhne ve čtvrtek a v pátek. Podrobnější projednání návrhů by pak mohla přinést rada ministrů sedmadvacítky zodpovědných za energetiku 25. října.

Zdroj:
ČTK, ČTK, Deník N, CNN Prima News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...