Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Politika

Transparentní sebevražda: má Pirátská strana se svojí vizí otevřenosti budoucnost?

Piráti si zvolili svého předsedu a místopředsedy. Přes 1200 členů Celostátního fóra strany podpořilo Ivana Bartoše, i přes říjnové volební fiasko a silnou interní kritiku. Jak si strana stojí téměř 4 měsíce poté? Kdo vlastně byli Bartošovi vyzyvatelé?

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Straně se až do říjnových parlamentních voleb dařilo budovat image liberálně-demokratické strany s masovým dosahem. Zisk čtyř poslaneckých mandátů byl ale objektivní volební neúspěch, jenž umocnilo následné hledání viníků vně i uvnitř Pirátské strany a koalice se Starosty. Poslední týdny přinesly také odchod vlivných pirátských osobností: místopředsedkyně Olga Richterová se stáhla z vedení strany a Vojtěch Pikal pozastavil své členství.

Nejslabší hlas ve vládě

Ivan Bartoš otevřeně přiznává, že v nové vládě Petra Fialy mají Piráti nejslabší hlas, vyzdvihuje ale partnerství se Starosty, které má jako celek v dolní komoře Parlamentu 37 mandátů. Piráti samotní obsadili tři ministerské posty (místní rozvoj a digitalizaci, evropské záležitosti a školství), přesto je ale relevantní se ptát, jaký vliv na vládní agendu bude strana mít.

 Čerstvě publikované programové prohlášení vlády okomentoval Ivan Bartoš pro ČRo Plus jako nesoucí „výrazný otisk koalice i Pirátské strany“. Politickou agendu a debatu o metodách „jak na lepší Česko“ ale v posledních dnech zastínil konflikt exposlance Mikuláše Ferjenčíka a europoslankyně Markéty Gregorové, který byl (jako u Pirátů již tradičně) medializovaný prostřednictvím Pirátského fóra a sociálních sítí.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

„Moje vnitřní přesvědčení je komunistické“

Největší pozornosti českých médií se ale dostalo (hlavní) protikandidátce Bartoše, Janě Michailidu, která už dříve v příspěvku na Pirátském fóru mluvila o svém komunistickém politickém smýšlení. Své přesvědčení označila jako „liberálně socialistické“ a ve svých prohlášeních se nikterak nestavěla za komunistický režim minulého století. 5. ledna opět na stranickém fóru dodala, že „nade vše ctí společenský konsenzus“ a její „vnitřní přesvědčení a vnímání ideálního rozložení světa je asi tak relevantní, jako její veganství.“

„Ano, mám to tak, ale nikomu dalšímu to necpu,“ dodala. Politologové nicméně takový přístup označují za mírně řečeno velmi netaktický. Kontroverze a konflikty se většinou těší většímu mediálnímu pokrytí a popularitě než neutrální zpravodajství. Nejen s tímto aspektem mediální logiky musí pracovat každá politická strana, jež chce být úspěšná.

Koncept otevřeného Pirátského fóra může podle politologa Jana Kubáčka působit straně problémy i ve vládě. „Budou něco vyjednávat na půdě vlády, na půdě Sněmovny a do toho bude ještě probíhat permanentní referendum na fóru. Je to hodně těžká hra, která se téměř nedá zvládnout, protože vždycky musíte sledovat jeden cíl – buď vůli voličů, nebo vůli stranického fóra, anebo vůli prosazení maxima ve vládě a tím do budoucna potěšit voliče. Ale všechny tři cíle zvládnout nejdou,“ řekl v pátečním rozhovoru pro server iDnes.cz.

A s jakou vizí Ivan Bartoš obhájil svůj post? Pirátský předseda uznává svůj podíl na říjnovém volebním fiasku. V novém období strany by chtěl získat zpět ztracenou důvěru voličů a profesionalizovat mediálně-politickou strategii. Piráty chce vnitřně stmelit, ale se zachováním názorové diverzity. „Potvrďme znovu fakt, že Piráti jsou liberální, středovou stranou s kvalitním programem bránícím svobodu lidí, vzdělanost a soudržnost společnosti,“ píše Ivan Bartoš na pirátském fóru.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Kdo chtěl Bartoše vystřídat?  

Jana Michailidu
Je jí 31 let. Vystudovala biotechnologii léčiv na VŠCHT, kde ve studiu pokračuje na doktorském programu. Za Piráty kandidovala v krajských volbách už v roce 2012 a v parlamentních v roce 2013. V čele Pirátů už jednou nakrátko stanula v roce 2014, nejdéle strávila na postu místopředsedkyně.
Na post předsedkyně dle svých slov nekandiduje kvůli svým kompetencím či odbornostem, ale především „motivacím a čistým úmyslům“, mezi které patří návrat strany k idealismu, jelikož sázka na „pragmatického koně“ nevyšla. Janka Michailidu také podporuje transparentnost Pirátské strany.  

Lukáš Wagenknecht
Je členem strany od roku 2019, ale už o rok dříve působil jako nestranný senátor za Piráty. V letech 2014-15 pracoval jako první náměstek ministra financí a jako auditor má bohaté zkušenosti z byznysu i státního sektoru (působil např. na ministerstvu vnitra, u Dopravního podniku hl. města Prahy, nebo ve společnosti Deloitte).
Jako své priority uvádí boj proti korupci, transparentnost, omezení cenzury a podporu svobody slova a důraz na udržitelnou sociální politiku. Jako lídr Pirátů by doufal v oěptovné dovedení strany k úspěchu „spojováním a věcnou a efektivní diskusí“.

David Witosz
Je povoláním geodet a pirátský odborník na dopravu. Je mu 32 let a angažuje se i v akademické sféře (např. propagací geodezie u laické veřejnosti a psaním oponentur bakalářským a magisterským pracím). V komunitní politice byl pirátským lídrem v Ostravě v roce 2018, kde byla jeho prioritou hlavně revitalizace bytových a nebytových fondů.
Pirátskou stranu nevidí jako stranu jednoho muže. Přál by si, aby se strana Pirátů, „která chtěla porazit hnutí ANO, naučila používat slovo NE.“

Zdroje dat:
iRozhlas, Pirátské fórum, Pirátské fórum, Pirátské fórum, Pirátské fórum, Pirátské fórum, Piráti.cz, Piráti.cz, CF2022, iDnes.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...