Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika a justice

Triumf SPOLU: Koalice v závěru otočila výsledek a vyhrála volby do Poslanecké sněmovny

Úderem dnešní 14. hodiny se uzavřely volební místnosti. Svůj hlas letos vhodilo do urny přes 65 % voličů. Nejvyšší šance dávaly předvolební průzkumy STEM a MEDIAN či sázková kancelář Tipsport hnutí ANO, jejich predikce se však nenaplnily. Po napínavém souboji vyhrála volby koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). O složení budoucí vlády rozhodnou povolební vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky vyhrála koalice SPOLU se ziskem 27,79 % hlasů. Předvolební průzkumy STEM a MEDIAN přitom koalici predikovaly zisk přibližně 21 %. Hnutí ANO, které skončilo se ziskem 27,12 % na druhém místě, dávaly naproti tomu šance vyšší – mezi 25–27 %. Na třetím místě skončila koalice PirSTAN (Piráti, Starostové a nezávislí) se ziskem 15,62 %. Jako poslední se do Poslanecké sněmovny probojovala strana SPD s 9,56 %. Další triumf Andreje Babiše se tak nekoná a naproti předpokladům budou dnes bouchat šampaňské především opoziční koalice.

„Obě demokratické koalice mají ve Sněmovně většinu a mají tedy šanci postavit většinovou vládu. Toto je změna, my jsme změna, vy jste změna. Spolu a společně jsme přinesli šanci České republice na lepší budoucnost“, uvedl předseda ODS a lídr koalice SPOLU Petr Fiala.

ČSSD i KSČM pohořely, Hamáček rezignoval

Hnutí ANO získalo při volbách v roce 2017 suverénně nejvíce hlasů (29,64 %). Vládu se mu povedlo vytvořit až v koalici s ČSSD a s podporou KSČM. KSČM ani ČSSD však nedosáhly potřebné 5% hranice a do Poslanecké sněmovny se letos neprobojovaly. Zatímco v uplynulých letech disponovaly vždy desítkami mandátů, zejména pak ČSSD, jež volby i několikrát vyhrála, loni získaly obě strany už jen po patnácti mandátech. Jan Hamáček po výsledku voleb oznámil, že rezignuje na funkci předsedy ČSSD. Do Poslanecké sněmovny se nedostala ani Přísaha Roberta Šlachty (4,68 %) nebo TSS (Trikolóra Svobodní Soukromníci) s 2,76 %. Zklamání neskrývali ani Piráti, kteří sice skončili v rámci koalice PirSTAN třetí, lidé však častěji kroužkovali Starosty. Piráti tak budou mít v Poslanecké sněmovně pouze 4 poslance, zatímco Starostové 33.

Zdroj: Shutterstock
Andrej Babiš a Monika Babišová
Zdroj: Shutterstock

Vládní koalice se začíná rýsovat už nyní

Koalice SPOLU již před výsledkem voleb avizovala, že nechce jít do vládní koalice s SPD, ANO či KSČM. Spolupracovat s ANO nechce ani koalice PirSTAN, a to zejména kvůli předsedovi strany Andreji Babišovi. PirSTAN před volbami naopak uvedla, že si umí představit spolupráci právě se SPOLU. To ostatně dokazuje i twitterový příspěvek Víta Rakušana, předsedy hnutí STAN.

SPOLU a PirSTAN mají po volbách v Poslanecké sněmovně většinu – 108 mandátů. ANO s SPD naproti tomu 92 mandátů. Klíčovou roli sehrají povolební vyjednávání a prezident Miloš Zeman. Ten dříve uvedl, že sestavením vlády pověří lídra nejúspěšnější strany. Zítra v 11:00 přijme na zámku v Lánech stávajícího předsedu vlády Andreje Babiše.

Zdroje dat:
STEM, MEDIAN, TV Nova, ČT24, iROZHLAS

Může se Vám líbít

Politika a justice

Generál v záloze a bezpečnostní expert Andor Šándor studoval nejen v České republice, ale i v Itálii a USA. Byl šéfem vojenského zpravodajství a...

Byznys

Možná už jste v ní byli, nebo o ní minimálně slyšeli. Proslulá vietnamská tržnice SAPA, které se přezdívá stát ve státě, půjde už za...

Cestování

Nasadit helmu, sednout na kolo a objevovat krásy Čech a Moravy s větrem v zádech. Pokud si takhle představujete ideálně strávený víkend a cyklistika...

Byznys

Jan Procházka je vynálezcem revoluční baterie HE3DA, o níž v posledních letech slýcháme čím dál více. Radomír Prus je architektem miliardového projektu Magna Energy...