Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Ukrajina

Lukašenko oznámil, že se domluvil s Putinem na společné skupině vojsk: Dostali jsme příkaz

Rusko a Bělorusko se dohodly na rozvinutí společného regionálního uskupení vojsk, oznámil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko na dnešní poradě o bezpečnosti země. „Dostali jsme příkaz, abychom začali formovat tuto skupinu,“ cituje Lukašenka agentura. Podle státní agentury Belta Lukašenko obvinil Severoatlantickou alianci, že zvažuje agresi proti Bělorusku, a to včetně jaderného úderu. Lukašenko, jak zdůrazňují ukrajinská média, avizoval, že se ruští vojáci brzy vrátí do Běloruska, odkud na počátku invaze podnikli neúspěšný útok na Kyjev.

Zdroj: Asatur Yesayants / Shutterstock.com
Zdroj: Asatur Yesayants / Shutterstock.com

Lukašenko na poradě uvedl, že na neformálním summitu bývalých sovětských republik v Petrohradu jednal mezi čtyřma očima s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „V souvislosti s vyhrocením situace na západních hranicích svazového soustátí (Ruska a Běloruska) jsme se (s Putinem) domluvili na rozvinutí regionálního uskupení Ruské federace a Běloruské republiky,“ uvedl.

„Když ohrožení dosahuje nynější úrovně, spouštíme fungování uskupení svazového soustátí. Základem toho uskupení je armáda, ozbrojené síly Běloruska,“ dodal. Vytváření tohoto uskupení už podle něj začalo.

Rusko se podle Lukašenka na další konflikt nechystá, protože má dost jiných problémů. „Proto nepočítejte s velkým počtem (vojáků) ozbrojených sil Ruské federace (v Bělorusku),“ řekl.

NATO zvažuje agresi proti Bělorusku, tvrdí Lukašenko

Na dnešní poradě Lukašenko řekl, že je nutné se domluvit, co je nutné podniknout pro posílení bezpečnosti státu s přihlédnutím k rychle měnící se situaci. Na Západě podle něj převládá mínění, že běloruská armáda přímo zasáhne do ruského tažení na Ukrajině. Vojenské a politické velení NATO proto podle Lukašenka přímo zvažuje agresi proti Bělorusku, včetně zasazení jaderného úderu.

„Pro nás to není novinka. Dávno jsem varoval, že jejich cíl nespočívá v tom, abychom nebojovali na straně Ruska na Ukrajině, ale hlavním cílem odedávna zůstává vtáhnout nás do války a vypořádat se zároveň s Ruskem a Běloruskem,“ řekl Lukašenko podle státní agentury.

Zdroj: ČTK, Novinky.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...