Velká Británie zvažuje možnost vyslání vysokovýkonné laserové zbraně na Ukrajinu k neutralizaci ruských dronů, jak uvedl ministr obrany. Grant Shapps naznačil, že tato zbraň by mohla mít značný dopad na konflikt v Evropě. Plánovaná zbraň s názvem DragonFire by měla být k dispozici od roku 2027, ale Shapps vyjádřil přání „urychlit“ výrobu a zavést ji dříve. Tento krok následuje po úspěšném testu laseru proti leteckému cíli poprvé v lednu. Původně se očekávalo, že laser bude operační až od roku 2032, ale nové reformy mají urychlit vládní nákupy zbraní, takže bude k dispozici o pět let dříve.
Ministr obrany, který byl při této zprávě na návštěvě vojenského výzkumného centra Porton Down poblíž Salisbury, uvedl, že by chtěl tento proces ještě urychlit. „Řekněme, že to nemusí být 100% dokonalé, aby se Ukrajinci možná dostali k této technologii,“ uvedl Shapps.
Ministerstvo obrany (MoD) uvedlo, že rychlejší časový rámec je odpovědí na „rychle se měnící hrozivé prostředí“, kterému čelí Velká Británie. DragonFire má sloužit jako nízkonákladová alternativa k raketám pro sestřelování cílů jako jsou drony. Úspěšný test zbraně v lednu proběhl na vojenském střeleckém polygonu MoD na Hebridách ve Skotsku a byl označen za „velký krok“ při zavedení laserových zbraní s řízenou energií (LDEWs) do služby.
Laserové zbraně mají výhodu nižších nákladů a v teorii neomezeného zásobníku střeliva – pokud je k dispozici spolehlivý zdroj energie. Avšak hlavní nevýhodou je, že mohou útočit pouze na cíle v dosahu zraku, na rozdíl od většiny raket.
Navzdory těmto plánům zůstává otázkou, zda by laserová zbraň mohla být účinná v současné situaci. Ukrajina má naléhavější potřeby, jako jsou mobilní systémy protivzdušné obrany, které jsou již prověřeny v boji. S elektrickou sítí, která je neustále cílem ruských útoků, by laserová zbraň, vyžadující zdroj energie, pravděpodobně nebyla odpovídajícím řešením.
Laserové zbraně s řízenou energií používají intenzivní světelný paprsek k prořezávání cíle a mohou udeřit rychlostí světla. Jako zbraň na linii zraku mohou útočit na jakýkoliv viditelný cíl, který je dostatečně blízko, ačkoli dosah systému DragonFire je tajný.
Ministerstvo obrany uvedlo, že vystřelit systém DragonFire po dobu 10 sekund stojí ekvivalent jedné hodiny provozu běžného ohřívače, s provozními náklady typicky méně než 10 liber za výstřel.
Zdroj: bbc.com