Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Ukrajina

Zpověď lékařky, která chránila malé děti před Rusy: Vymýšleli jsme si diagnózy, aby je okupanti nedeportovali do Ruska

Personál dětské nemocnice v jihoukrajinském městě Cherson po začátku ruské invaze ukrýval opuštěné malé děti před hrozící deportací do Ruska. Místní lékaři uvedli, že tajně vytvářeli dětem falešné zdravotní záznamy, které měly dokázat, že jsou příliš nemocné na převoz do jiného zařízení. Obávali se totiž, že Rusové budou chtít hospitalizované sirotky odvézt do Ruska.

Zdroj: Michele Ursi / Shutterstock.com
Zdroj: Michele Ursi / Shutterstock.com

Úmyslně jsme psali falešné informace, že děti jsou nemocné a nemohou být převezeny,“ řekla agentuře AP lékařka Olha Piľarská, šéfka oddělení intenzivní péče chersonské dětské nemocnice. „Báli jsme se, že (Rusové) se to dozvědí, ale rozhodli jsme se, že děti zachráníme za každou cenu,“ uvedla.

Dohromady vymysleli tamní zaměstnanci diagnózy pro 11 opuštěných miminek, aby je nemuseli předat do sirotčinců. Tam by miminka dostala ruské doklady a hrozil by jim přesun do Ruska. Mezi takové falešné diagnózy patřily krvácení z plic či nekontrolovatelné křeče, přiblížila Piľarská.

Ke zfalšování dokumentů 53 sirotků a zranitelných dětí došlo ze stejného důvodu i zařízení v obci Stepanivka na předměstí Chersonu. Jak řekl ředitel tamního centra sociální a psychologické pomoci Volodymyr Sahajdak, některých dětí se ujali zaměstnanci zařízení, další vzali k jejich vzdáleným příbuzným a o několik starších dětí se postaral on sám.

Sahajdak však přiznal, že toto úsilí bylo spojeno s obtížemi. Poté, co ruské síly v březnu obsadily Cherson i většinu Chersonské oblasti, snažily se identifikovat opuštěné děti vhodné k převozu do Ruska. Sahajdak proto musel vymýšlet různé způsoby, jak dostat sirotky do bezpečí.

Ne všechny děti však měly takové štěstí

V říjnu evakuovali z chersonského sirotčince zhruba 50 dětí a údajně je odvedli na Krymský poloostrov, který Moskva nelegálně anektovala v roce 2014, řekli pro AP člověk pracující v této instituci a také obyvatelé žijící v jejím sousedství. Jak dále řekli novinářům, na začátku ruské ofenzívy místní humanitární skupina ukrývala děti v prostorách kostela, avšak Rusové je za několik měsíců našli, vrátili do sirotčince a později je „evakuovali“.

„Přijel autobus s nápisem Z (symbol namalovaný na ruských vozidlech) a byli odvezeni,“ řekla Anastasija Kovalenko, která žije poblíž. AP zjistila, že ruští představitelé deportovali ukrajinské děti do Ruska nebo na Moskvou okupovaná území bez jejich souhlasu a klamně jim tvrdili, že se jich jejich rodiče zřekli. Využívali je také pro propagandistické účely, umisťovali do ruských rodin a udělovali jim ruské občanství.

Americký Institut pro studium války (ISW) uvedl, že ruští představitelé provádějí v okupovaných částech Ukrajiny úmyslnou „depopulační“ kampaň a deportují děti do Ruska pod záminkou léčebných a adopčních programů. Ruské úřady opakovaně tvrdí, že přesuny ukrajinských dětí do Ruska je mají ochránit před probíhajícími boji.

Zdroj: Nový čas, Tisková zpráva AP, TASR

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...