Vláda stanovila maximální cenu pro odběratele na šest korun včetně DPH za kilowatthodinu. U plynu se shodli na třech korunách za kilowatthodinu. Vít Rakušan pro Život v Česku uvedl, že celou tuto krizi můžeme brát jako výzvu a zároveň se zastal i ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely, jenž podle něj dokázal rychle reagovat na silně rizikovou situaci v rámci energetické krize.
Rakušan k celé problematice uvedl, že nechce žít v situaci, kdy život lidí bude záležet na diktátorovi. „Nevím, jestli Rusko dodávky plynu obnoví, či neobnoví. Ale spíš obecně nechci žít v situaci, kdy budu žít v zemi, kde bude záležet na diktátorovi, na člověku, který vojensky napadl suverénní stát, v závislosti na tom, jestli tím kohoutkem pootočí, či nikoliv. V takové zemi žít nechci. Považuji za trestuhodný přístup bývalých vlád, teď nemyslím jednu vládu, ale vlády za posledních několik desetiletí, ať v ní seděl kdokoliv, že dopustili, že jsme byli v 95 procentech závislí na ruském plynu, to znamená na diktátorovi. A ten nás může jakýmkoliv způsobem vydírat.“
Současná ekonomická krize postihne ve velkém české domácnosti. Ministr vnitra uvedl, že se na tento problém dá pohlížet jako na příležitost, která na konci donese vítězství a úlevu. „Ať je tato krize, jakkoliv nepříjemná, což ona je, je bolavá pro každého, je to situace, kterou zavinil Putin, ale my ji musíme přečkat. Stát lidem pomůže, je potřeba si na druhou stranu uvědomit, i když to teď lidé nevidí a nechtějí to slyšet, tak je to výzva. V současnosti terminálem LNG v Holandsku jsme snížili naši závislost na Rusku o jednu třetinu. To je velmi důležitá věc do budoucnosti.“
Zastropujeme ceny elektřiny a plynu pro domácnosti, malé a střední podniky i veřejné instituce. Jak jsme slíbili, nikoho nenecháme padnout a Putin nás vydírat nebude! @JozefSikela dál pracuje na celoevropském řešení a na naší co největší energetické nezávislosti na Rusku.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) September 12, 2022
Podle zveřejněných modelů, které ukázalo ministerstvo vnitra letos domácnost, která má běžnou spotřebu elektřiny, zaplatí zhruba 13.677 korun. Bez určení cenového stropu by se částka v příštím roce mohla vyšplhat až na 38.385 Kč. Rodinám využívajícím elektřinu také na ohřev vody a topení se účet mohl příští rok. U plynu je situace velmi podobná.
Rodiny, které využívají plyn jen na vaření, by v letošním roce mohli podle modelu zaplatit přibližně 2970 korun. Pokud by nebyl stanoven strop, hrozilo lidem vyúčtování ve výši 4892 korun. Domácnostem, které plynem svou domácnost vytápí, hrozila příští rok platba téměř 143 00 korun. To se díky zastropování však nestane. Spousta lidí se již nyní potýká s existenčními problémy a do budoucna neví, kde vůbec vezmou finance na zaplacení energií.
Zdroj: Život v Česku, Zprávy aktuálně, Seznam zprávy, iDNES