Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Vláda dělá pro lidi maximum, ujišťuje Skopeček. Za drahé energie si podle něho můžeme sami. Školáci ve středu grilovali premiéra Fialu

Se zavedením speciálního tarifu na energie, který má zlevnit nízkopříjmovým domácnostem a některým podnikům topení a elektřinu, vláda příliš nespěchá. Chudé rodiny se ho dočkají možná až ve druhé polovině prázdnin. Ještě víc v nedohlednu jsou rozumné ceny energií jako takových. „Nejjasnější” se tak v současné situaci jeví jméno budoucí hlavy státu, jak naznačil čerstvý průzkum.

Foto: ČTK
Foto: ČTK

Viceprezident Svazu průmyslu a obchodu Radek Špicar v ČT vyčetl kabinetu, že je příliš pomalý se zavedením úsporného energetického tarifu. „Kdybych znal detaily, podle jakého klíče se bude ta podpora rozdělovat a kolika firmám pomůže, byl bych mnohem klidnější. Ale my ty detaily neznáme,” zkritizoval vládu Špicar s tím, že s ním návrh ani neprojednávala. Připomněl, že ministr průmyslu Jozef Síkela návrh opatření sliboval již před čtyřmi měsíci.

„Předpokládám, že nejzazší termín je začátek topné sezony, což je konec srpna,” řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Podle Špicara je to příliš pozdě.

Kvůli prudkému zdražování energií se spolu „chytli” místopředseda Sněmovny Jan Skopeček z ODS a předseda poslanců opoziční SPD Radim Fiala. Zatímco podle Skopečka kabinet dělá maximum možného a bude dál reagovat podle situace, Fiala je opačného názoru. „Česká vláda dělá pro občany nejméně z celé Evropy, téměř nic.”

Skopeček: Zaspali jsme. Bez ruské ropy se neobejdeme

Skopeček přiznal chybu ve vysoké závislosti Česka na ruské ropě. Problémy podle něho způsobila nejen ruská invaze na Ukrajinu, ale také ambiciózní zelené cíle v evropské politice a tlak na rychlou dekarbonizaci ekonomik. Česko podle Skopečka nemá v EU takovou politickou sílu, aby se ze Zelené dohody pro Evropu vyvázalo. „Z energetické burzy v Lipsku není možné vystoupit, protože z Německa proudí do Česka plyn,” řekl Skopeček a dodal: „Můžeme tušit, jak to dopadne.”

„Vláda nemá politickou odvahu udělat, co říkáme v našem desateru. Ještě netuší, co se na ni řítí a co se musí udělat. Bez toho ceny energií poletí v Evropě nahoru roky. Bude to apokalypsa, bude to katastrofa,” rozohnil se v nedělní Partii Radim Fiala. Řeč přišla i na možné zastropování cen pohonných hmot. To podle Skopečka není řešením. Poukázal přitom na příklad z Maďarska.

Nad tím, co by se stalo, kdyby Rusko vyplo Česku plyn, si lámou hlavu už i ti nejmenší. Ve středu se na to školáci ptali premiéra Petra Fialy. U příležitosti Dne dětí se zúčastnil speciální tiskové konference v Hrzánském paláci. Školáky zajímalo například i to, zda má vláda konkrétní vizi do budoucna ohledně ukrajinských uprchlíků.

Kabinet minulý týden rovněž schválil řadu změn, které by měly přilepšit našim peněženkám. Kromě pětitisícové dávky pro rodiny s dětmi, která by měla být vyplacena v srpnu, se jedná také o zjednodušení vyplácení příspěvků na bydlení a podporu částečných úvazků pro vybrané skupiny občanů.

Babiš na Hrad?

Třičtvrtě roku před prezidentskými volbami se kromě jmen možných kandidátů začínají objevovat i první odhady jejich šancí na úspěch v boji o Hrad. Favority jsou podle květnového průzkumu Medianu Andrej Babiš s 28,5 procenty, Petr Pavel s 19,5 procenty a s odstupem 12 procent Josef Středula. Šéf odborářů si přitom citelně polepšil. Podle Medianu to může být způsobeno podporou od prezidenta Zemana i silnějším zviditelněním v médiích. Volební potenciál má 54letý Středula ale nízký.

O víkendu šla politika stranou

Volné dny využila řada politiků k péči o své zdraví. Zatímco předseda Senátu Miloš Vystrčil si při svém pobytu v USA vyrazil před nedělní snídaní zaběhat do chicagského parku, předseda SPD Tomio Okamura se nechal zvěčnit se spokojeným výrazem ve fitku. „Právě teď – můj nedělní večer. Za měsíc a půl už 7 kilo dole a můj cíl celkem mínus 10 kilo do konce června,” prozradil své plány Okamura.

Jeho politický rival Marian Jurečka naopak zaujal svou obvyklou odpočinkovou polohu vleže a víkend s rodinou si náležitě užil.

Zdroj:
ČeskéNoviny.cz, iDNES.cz, ČT24, CNN Prima News.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...