Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Vladimir Putin napsal velmi přátelský dopis Kim Čong-unovi: Jeho obsah pořádně znepokojí USA

Ruský prezident Vladimir Putin napsal Kim Čong-unovi, že obě země společným úsilím rozšíří rozsáhlé a konstruktivní bilaterální vztahy. Putin severokorejskému vůdci napsal u příležitosti Dne osvobození, kdy si KLDR i Jižní Korea připomínají japonskou kapitulaci v roce 1945, a tedy i konec okupace Tokom.

Zdroj: Alexander Khitrov / Shutterstock.com
Zdroj: Alexander Khitrov / Shutterstock.com

Zdá se, že se oba vůdci stahují do stejného kouta. Ruská invaze na Ukrajinu učinila z ruského prezidenta Vladimira Putina teroristu po celé Evropě a izolovala Kreml od západních metropolí. Několik týdnů předtím, než Rusko zahájilo svou válku, se Putin a Kim Čong-un setkali na summitu a vyhlásili partnerství bez omezení. Nyní po letech stoupajícího napětí, jsou jejich spolupráce uzavřeny v těsnějším objetí a vyjadřují své sdílené nepřátelství vůči americkému magnátu, který se tyčí nad jejich vlastními vnímanými sférami vlivu.

Kim Čong-un vyjádřil své přání posílit bilaterální vztahy s Ruskem ve zprávě předané prezidentovi této země Vladimiru Putinovi. Diktátor zaslal tento dopis u příležitosti oslav osvobození Korejského poloostrova od japonské nadvlády. Kim zdůraznil, že hrdinové Rudé armády zasvětili svou krev a drahocenné životy v boji za osvobození Koreje. Je to podle něho něco, co zůstává v srdci a paměti lidu jako věčný pomník.

Přátelství mezi Severní Koreou a Ruskem vzniklo v protijaponské válce proti společnému nepříteli a od té doby se neustále upevňuje a rozvíjí. Kim dodal, že taktická a strategická spolupráce spolu se solidaritou a podporou mezi oběma zeměmi postoupily na novou úroveň. Na společné frontě byly zmařeny hrozby nepřátelských sil a jejich provokace. Severokorejský vůdce se s Putinem setkal už ve Vladivostoku v dubnu 2019 po druhém summitu, který se o dva měsíce dříve konal v Hanoji mezi severokorejským vůdcem a Donaldem Trumpem.

Kim Čong-un dále uvedl, že přátelství mezi jejich národy vzniklo vítězstvím nad Japonskem ve druhé světové válce a dodal, že jejich soudružské přátelství bude ještě silnější. Putin se podle severokorejské státní agentury KCNA vyjádřil, že rozšířené bilaterální vztahy budou vyhovovat zájmům obou zemí.

Rusko-severokorejské přátelství podle Kima upevňovaly a rozvíjely století za stoletím. „Strategická a taktická spolupráce, podpora a solidarita“ mezi dvěma zeměmi i „se dostaly do nových výšek společným postojem k potlačení vojenského ohrožení a provokace ze strany nepřátelských sil,“ napsal Kim ve svém dopise.

Pchjongjang sice neuvedl, kdo by měly být tyto nepřátelské síly, ale tento termín obvykle Severní Korea používá k označení Spojených států a jejich spojenců. Sovětský svaz byl kdysi významným spojencem Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) a zemi poskytoval ekonomickou spolupráci, kulturní výměny a pomoc.

Vztahy obou velmocí trpěly i po pádu Železné opony, ale postupně se začaly zlepšovat, když se Rusko začalo začátkem 21. století postupně odcizovat Západu. Severní Korea se v červenci stala jednou z mála zemí, která oficiálně uznala dvě Ruskem podporované separatistické republiky na východě Ukrajiny. Ukrajina, která bojuje proti ruské invazi, v reakci přerušila všechny diplomatické styky s Pchjongjangem.

Zdroje: Čas.sk, Autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...