Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Vrací se rok 2006? Sociální demokracie v předvolební reklamě opět sází na negativní kampaň

Pamatujete si, jak před 15 lety ČSSD v předvolebních kampaních neustále napadala konkurenční ODS? ODS Mínus, Odsuďte ODS, hlasujte proti… Na plakátech nechyběly ani tváře tehdejších vůdčích osobností pravicové strany, například Mirka Topolánka. Sociální demokracie (nově zkracovaná SOCDEM) se o totéž pokouší znovu v roce 2023.

Zdroj: osobní archív autora článku
Zdroj: osobní archív autora článku

A tentokrát jde více na komoru. Petra Fialu vyobrazuje na předvolebních plakátech počmáraného, jako by šlo o dílo školáka třetí třídy… Předsedovi vlády jsou přikresleny čertovské růžky, ocas, ba dokonce i ocásek.

Na protější straně plakátu se zatím směje předseda SOCDEM Michal Šmarda. Nosným sloganem této kampaně je Lidskost místo sobectví.

Ze strany SOCDEM jde o zvláštní krok. Negativní politická kampaň (pokud nepočítáme kampaně před prezidentskými volbami, které jsou trochu specifické) tady v takové podobě již dlouho nebyla. Experti na politickou komunikaci ji hodnotí nejen jako neetickou, ale také málo funkční, která se často otočí proti svému zadavateli.

Naposledy se k podobné kampani uchýlil předseda ANO 2011 Andrej Babiš, který před volbami 2021 varoval své voliče před Piráty. Dosáhl ale jen částečného úspěchu – voliči pod vlivem této kampaně nepřešli k ANO 2011, ale k ODS a ke STANu.

Už teď naráží SOCDEM na problémy. Pro ČTK sdělil předseda strany Šmarda minulý víkend, že společnost BigBoard odmítla vyvěsit billboardy, které si strana řádně objednala. Jak Bigboard vysvětlila redakci iDNES, zveřejněné motivy vyhodnotila jako problematické z hlediska zákona o volebních kampaních.

Zdroj: politickymarketing.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...