Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Běloruský prezident Lukašenko varoval Ukrajinu: Přestaňte bojovat, jinak vás čeká zkáza

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko vyzval ve čtvrtek Ukrajinu, aby přestala bojovat, jinak ji čeká „úplné zničení“. Informoval o tom portál britské stanice Sky News.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Lukašenko říká Ukrajině, aby si sedla k jednacímu stolu

Lukašenko apeloval na Ukrajinu, aby se přestala bránit proti Rusku, a dodal, že „vše je nyní v rukou Ukrajiny“ . Podle něj vše závisí na Ukrajině, „nechce-li, aby zemřel obrovský počet lidí“. Řekl, že uznává, že vyjednávání může být pro Ukrajinu těžké a bolestivé, ale musí to udělat, jinak to povede k „úplnému zničení Ukrajiny.“ Dodal, že mírová jednání jsou nevyhnutelná.

 Je to těžké, je to složité, ale pokud chtějí, mohou to zastavit… Jinak bude následovat zkáza Ukrajiny,“ varoval Lukašenko. Řekl: Evropa konečně otevřela oči“, čímž naznačil, že nyní mohou vyvinout tlak na Ukrajinu, aby usedla k jednacímu stolu s Ruskem. Dodal však, že nechce z války obviňovat ani Ukrajinu, ani prezidenta Volodymyra Zelenského.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko je blízkým spojencem Ruska a dovolil svému národu, aby se stal odrazovým můstkem pro ruské jednotky. Ruští vojáci zaútočili na začátku války proti Ukrajině i z běloruského území, připomíná Sky News. I když se Minsk nezapojil přímo do konfliktu a nevyslal do něj vlastní vojáky, odborníci spekulují, že to ještě může udělat. Minulý měsíc Rusko do Běloruska opět poslalo tisíce vojáků – a později se ruský prezident Vladimir Putin setkal s Lukašenkem na rozhovorech.

Bělorusko nesmí vstoupit do války, má jasno Kyjev

Jeho výroky vyvolaly na Ukrajině hněv. Ukrajina mezitím trpí výpadky elektřiny v důsledku intenzivního poškození energetických sítí. Podle zpráv Sky news ukazují satelitní snímky zveřejněné NASA, jak rozšířené jsou tyto výpadky. Ukrajinské úřady požádaly občany v Kyjevě, aby se přestěhovali do zahraničí, pokud si to mohou dovolit, protože to Ukrajině pomůže ušetřit energii pro základní služby, jako jsou například nemocnice. 

Ukrajinské ozbrojené síly ve čtvrtek vyzvaly ve videu běloruské občany, aby zabránili své zemi vstoupit do války. Podle videa se Rusko pokouší vtáhnout Bělorusko do své invaze na Ukrajinu „všemi možnými prostředky“.

V prohlášení ukrajinské ozbrojené síly také vyzývají Bělorusy, aby sledovali podezřelou činnost v blízkosti životně důležité infrastruktury a nahlašovali takové aktivity úřadům. Ukrajina nepokládá vaši zemi, především vaše lidi, za nepřítele. Nechystáme se podnikat na běloruském území žádné útočné akce. Toto je oficiální stanovisko Ukrajiny. Dnes hodně záleží na každém člověku; doufáme ve vaši ostražitost a pochopení situace,“ uvedla ukrajinská armáda ve videovýzvě.

Zdroj: Nový Čas, Republicworld.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...