Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Zahraniční politika

Brazilský prezident obviněn ze zločinů během pandemie

Brazilský prezident Jair Bolsonaro čelí hrozbě impeachmentu. Parlamentní komise odsouhlasila svou závěrečnou zprávu, ve které obviňuje prezidenta a jeho federální vládu z přímé zodpovědnosti za špatné řízení státu během pandemie. V Brazílii, která nikdy nebyla schopná efektivně zamezit šíření viru covid-19, zemřelo od začátku pandemie přes 600 tisíc lidí, což ji řadí na druhé místo v úmrtnosti na světě.

Zdroj: ČTK
Jair Bolsonaro, Zdroj: ČTK

Bolsonaro obsah zprávy bagatelizoval a kritizoval opoziční senátory, kteří během posledních šesti měsíců vedli vyšetřování. „Nedokázali jste nic. Nevytvořili jste mezi námi nic jiného než nenávist a zášť,“ řekl. Parlamentní komise byla ustanovena Senátem v dubnu loňského roku na popud opozice současného prezidenta, ale také na nátlak velké části brazilské veřejnosti. Ta odmítá způsob, jakým se vláda vypořádává s pandemií.

Komise během svého šestiměsíčního vyšetřování shromáždila důkazy v 1180stránkovém dokumentu, kde odhaluje zločinná jednání prezidenta a jeho federální vlády. Doporučuje trestní stíhání prezidenta, dalších 78 osob a dvou zdravotnických společností, které se nějakým způsobem podílely na rozhodování o řízení pandemie, očkovacího procesu, popř. přispěly k šíření tzv. fake news. „Tímto chováním federální vláda, která měla zákonnou povinnost jednat, souhlasila se smrtí tisíců Brazilců,“ uvádí v textu jeden z hlavních autorů zprávy senátor Renan Calheiros.

Prezident rozšiřoval, že vakcína proti covidu-19 způsobuje AIDS

Sám brazilský prezident Jair Bolsonaro je obviněn z devíti zločinů. Kromě epidemického zločinu je obžalován také ze zločinů proti lidskosti (vyhlazování, pronásledování a jiných nelidských činů), porušování preventivních hygienických opatření, šarlatánství, podněcování k trestné činnosti, nekalého jednání, nezákonného nakládání s veřejnými prostředky, falšování dokumentů a porušování sociálních práv. Existují také důkazy o osobní iniciativě prezidenta ve vyjednávání s Indií o nákupu základní látky k výrobě chlorochinu, experimentálnímu léku neúčinnému proti viru covid-19. 

Zdroj: Shutterstock
Demonstranti protestují proti vládě prezidenta Jaira Bolsonara ve městě Salvador.
Zdroj: Shutterstock

Dokument dále odkrývá roli vlády a zejména Bolsonara na šíření fake news. Vedle dalších deseti jmen novinářů, blogerů a informačních serverů ho obviňuje ze šíření falešných zpráv o viru a vakcínách na sociálních sítích. Prezident Bolsonaro opakovaně nabádal obyvatelstvo, aby se neřídilo politikou sociálního distancování, veřejně vystupoval proti používání roušek, svolával a propagoval shromažďování lidu a snažil se systematicky zdiskreditovat účinek vakcíny proti covidu-19. Naposledy minulý čtvrtek, kdy byl jeho živý stream na Instagramu a Facebooku zastaven samotnou společností, poté co tvrdil, že vakcína proti covidu-19 způsobuje onemocnění AIDS. 

Senátor Randolfe Rodriguet následně vznesl požadavek, aby byly Bolsonarovy účty na sociálních sítích pozastaveny, jelikož na nich propaguje své osobní názory, rozšiřuje falešné zprávy a útočí na instituce. 

Mohlo být zachráněno 120 000 životů

Dalším tématem, které více než tisícistránkový dokument otevřel, je role tzv. paralelní vlády složené z politiků, doktorů a podnikatelů, kteří podporovali a legitimizovali Bolsonarovy strategie pro veřejné zdravotnictví např. odmítáním nefarmaceutických opatření jako jsou roušky a sociální distanc. A dokazuje, že podporovali Bolsonarovu ideu nekontrovatelného šíření viru mezi populací s cílem dosažení tzv. kolektivní imunity přirozenou kontaminací. Tu podpořily falzifikované studie.  

„Důsledky jeho hrůzostrašné strategie jsou už vědecky prokázány. Kdyby se v zemi systematicky uplatňovala nefarmakologická opatřeni, mohla být míra přenosu snížena asi o 40 %, což znamená, že do konce března 2021 mohlo být zachráněno 120 000 životů,“ řekl senátor Renan Calheiros během prezentace dokumentu. 

Zdroj: Shutterstock
Socha Carlose Drummonda de Andrade během pandemie covid s maskou – Rio de Janeiro
Zdroj: Shutterstock

Ačkoliv potrestání prezidenta je díky ústavní ochraně v Brazílii prakticky nemožné, opozice doufá, že by dokument mohl být dostatečným podkladem pro novou žádost k jeho odvolání, tentokrát ze strany jurisdikce. 

Záverečnou zprávu má teď „na stole“ Kancelář generálního prokurátora Augusta Arase. Ten ji nejdřív předloží k podrobné analýze a poté rozhodne, zda začít trestní stíhání. Jelikož je ale Aras dlouhodobým zastáncem Bolsonara, je otevření procesu touto cestou velmi nepravděpodobné. S blížícími se volbami však bude jeho rozhodnutí pod drobnohledem celé brazilské společnosti.

Zdroj dat:
Agencia Senado, Publico, Jornal do Brazil

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Vrabci na střeše si o tom štěbetali už dlouho, ale ani jeden z nich vztah zatím oficiálně nepotvrdil. Po zhlédnutí 11. epizody reality show...