Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Brexit: Otázka Severního Irska je stále problém. Hrozí obchodní válka mezi EU a Británií?

Obchodní dohoda z října 2019 mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií si mimo jiné dala za cíl eliminovat riziko „tvrdé hranice“. Británie ale před několika týdny osočila EU, že pravidla dohody aplikuje příliš přísně a na irské hranici působí problémy. Hrozí teď kolaps celé brexitové dohody?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Proč se tolik mluví o irské hranici?

Jedná se o hranici mezi Irskou republikou (Irskem), která je součástí Evropské unie, a Severním Irskem ve Velké Británii. Hlavně v Severním Irsku probíhaly od 60. let do začátku milénia krvavé spory o status Severního Irska. Ve třicetiletém konfliktu proti sobě zjednodušeně řečeno stáli unionisté (převážně protestanti), kteří viděli Severní Irsko jako součást Spojeného království, a nacionalisté (převážně katolíci), kteří bojovali za sjednocené Irsko, nezávislé od Británie.

Irské vlády a Spojené království podepsaly v roce 1998 Belfastskou – tzv. Velkopáteční – dohodu, která započala cestu k ukončení násilí. A právě zavedení fyzické hranice mezi oběma částmi ostrova Irska kvůli brexitu by působilo nejen ekonomické potíže, ale jako symbol a psychologický element by nabouralo základy míru, které Belfastská dohoda položila.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Velká Británie opustila Evropskou unii k prvnímu únoru 2020 s tím, že Severní Irsko zůstane v jednotném trhu zboží EU a výše zmíněnému tak předejde. Hranice jednotného trhu se fakticky posunula do irského moře mezi Severní Irsko a zbytek Britských ostrovů. Z evropských zákonů plyne, že některé zboží (například vejce a sýry) putující do EU, musí být kontrolováno na hranicích Unie čili v případě zboží z Anglie, Skotska a Walesu v severoirských přístavech.

Kontroly spojené s množstvím papírování ale narušují obchod mezi Severním Irskem a zbytkem Velké Británie a de facto vytvářejí hranici v rámci suverénní země. Britská vláda před několika týdny varovala, že zvažuje řešení pomocí aktivace článku 16 severoirského protokolu.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Co je článek 16?

Jedná se o jakousi záchranou brzdu, která je součástí severoirského protokolu – speciální brexitové dohody pro Severní Irsko – který vešel v platnost až začátkem roku 2021. Článek 16 umožňuje jedné straně smlouvy využít „záchranného opatření“ v případě, že protokol působí závažné potíže ekonomické, společenské či enviromentální, nebo pokud působí odklon v toku obchodu. Co je „závažné“ už ale blíže nespecifikuje. Toto řešení by vedlo k pozastavení fungování částí protokolu. Třeba i těch, které mluví o celních kontrolách.

A proč je to problematické a hrozí kolaps dohody?

Pokud by byly hraniční kontroly v severoirských přístavech zrušeny docela, vytvořila by se „díra“, kudy by do EU mohlo proudit nekontrolované zboží. Britské straně se ale především nelíbí, že je celním kontrolám podléhá zboží, které do EU neputuje, ale zůstává v Severním Irsku. Možností by byla jakási „upřímná hrance“, jež by vyžadovala spolupráci obchodníků, kteří by přiznali, jaká je finální destinace jejich zboží. Konkrétní okolnosti takového řešení ale zatím neexistují.

Zdroj: Shutterstock
Protibrexitový protest V Londýně
Zdroj: Shutterstock

Pokud by nicméně došlo k jednostrannému zrušení některých článků protokolu britskou stranou, má EU k dospozici dvě hlavní rázná řešení: uvalit cla na britské zboží za předpokladu, že by arbitři označili takové cla jako legitimní dle širší brexitové dohody z roku 2020. Druhou možností je její jednostranné vypovězení s ročním oznámením dopředu, tedy tzv. tvrdý Brexit.

Existuje samozřejmě mnoho jemnějších politických řešení a vše teď závisí na dohodě mezi EU a Británií. Anne-Marie Trevelyanová, britská státní tajemnice pro mezinárodní obchod, v rozhovoru pro Daily Telegraph řekla, že uplatnění článku 16 zůstává jako možnost, ale podle ní k němu nedojde před Vánoci.  

Zdroj: Shutterstock
Anne-Marie Trevelyanová opouští Downing Street 10 po schůzce vlády
Zdroj: Shutterstock

V jaké fázi jsou momentálně jednání?

K diskusi v Bruselu zasedli minulý pátek britský brexitový ministr Lord Frost a viceprezident Evropské komise Maroš Šefčovič. Jednání jsou zatím na počátku, z obou stran ale zaznívá, že si nepřejí, aby k aktivaci článku 16 došlo.

„Článek 16 by mohl vyžadovat svoji aktivaci, ale věříme, že bude možné se posunout i bez něj“, řekl bristký ministr pro mezivládní vztahy na britsko-irském summitu v Cardiffu.

Hlavní rozkol mezi oběma stranami spočívá v tom, že Spojené království se dožaduje fundamentálních změn v protokolu a žádá, aby dohled nad ním už nespravovala Evropská komise a Evropský soudní dvůr. EU naproti tomu říká, že řešení lze nalézt v nástrojovém rámci, který protokol poskytuje a odmítá jej zásadně měnit. Navrhuje ale například snížení objemu nutné dokumentace (čili omezení papírování) až o 80 % a vyjádřila se pro nutnost přijmout pravidla, která umožní fungování obchodu s léky mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

Zdroj: ČTK
Viceprezident Evropské komise Maroš Šefčovič (vpravo)
Zdroj: ČTK

V nedělním rozhovoru pro BBC Šefčovič obvinil Lorda Frosta z „politckého pózování“ a řekl, že „má pocit, že je jediný, kdo tlačí na urgentní řešení“. Podle Lorda Frosta se obě strany shodují, že rozumné řešení je zamezit kontrolám zboží, které zůstává v Severním Irsku. Dodal ale, že v jednání „zůstávají významné mezery“.

Zdroje dat:
BBC, Channel4, The Guardian, The Week, Imperial War Museums, Bloomberg

Může se Vám líbít

Ukrajina

Spojené státy navrhly zabavení zmrazeného ruského majetku v zemích G7 a EU, získané prostředky by byly využity k podpoře Ukrajiny. Kreml tento krok označuje...

Ukrajina

Josep Borell, vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku vyzval k mobilizaci všech kapacit a k výraznému posílení podpory Ukrajině. Podle...

Zahraniční politika

Německá prokuratura navrhla zabavit peníze ze zmrazených ruských fondů, důvodem je pokus jedné ze sankcionovaných společností získat své peníze zpět. Ruský ministr zahraničí Sergej...

Zahraniční politika

Státy Evropské unie se shodly na znění nových migračních a azylových pravidel, která budou znamenat lepší kontroly migrantů, možnost rychlejšího návratu do země původu...

Zahraniční politika

Maďarské veto zablokovalo další pomoc Ukrajině ze strany EU, poradce maďarského premiéra za důvod označil zmrazení peněz z evropských fondů, které byly určené pro...

Zahraniční politika

Nový slovenský premiér Robert Fico, který prohlašoval, že nebude podporovat pomoc Ukrajině, v Bruselu překvapivě hlasoval pro další poskytování finanční, hospodářské, humanitární, vojenské a...

Sticky Post

Po nedávných parlamentních volbách na Slovensku se stal premiérem Robert Fico. Ten již deklaroval, že na svém prvním summitu EU nepodpoří další vojenskou pomoc...

Politika

Jak rychle dokáže jedna země zcela změnit své směřování. Moldavsko patřilo dlouho k největším spojencům Ruska v Evropě. Dlouhou dobu ve volbách po roce...

Zahraniční politika

Vítězství strany Roberta Fica ve slovenských parlamentních volbách vyvolává obavy v bruselských diplomatických kruzích. Fico se netají svou proruskou orientací, odmítá vojenskou pomoc Ukrajině...

Sticky Post

Brexit zavádí nová pravidla, která by mohla stát evropské výrobce elektromobilů 3,75 miliardy liber. A bohužel to zaplatí zákazníci.

Sticky Post

Scenáristé v USA prohlásili, že uzavřeli předběžnou dohodu s majiteli filmových studií. Tato smouva může znamenat konec několikaměsíční stávky.

Politika

Rebelující státy Slovensko, Polsko a Maďarsko jsou trnem oku Evropské unie: tyto tři země prodlouží zákaz dovozu obilí z Ukrajiny.