Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Brexit: Otázka Severního Irska je stále problém. Hrozí obchodní válka mezi EU a Británií?

Obchodní dohoda z října 2019 mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií si mimo jiné dala za cíl eliminovat riziko „tvrdé hranice“. Británie ale před několika týdny osočila EU, že pravidla dohody aplikuje příliš přísně a na irské hranici působí problémy. Hrozí teď kolaps celé brexitové dohody?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Proč se tolik mluví o irské hranici?

Jedná se o hranici mezi Irskou republikou (Irskem), která je součástí Evropské unie, a Severním Irskem ve Velké Británii. Hlavně v Severním Irsku probíhaly od 60. let do začátku milénia krvavé spory o status Severního Irska. Ve třicetiletém konfliktu proti sobě zjednodušeně řečeno stáli unionisté (převážně protestanti), kteří viděli Severní Irsko jako součást Spojeného království, a nacionalisté (převážně katolíci), kteří bojovali za sjednocené Irsko, nezávislé od Británie.

Irské vlády a Spojené království podepsaly v roce 1998 Belfastskou – tzv. Velkopáteční – dohodu, která započala cestu k ukončení násilí. A právě zavedení fyzické hranice mezi oběma částmi ostrova Irska kvůli brexitu by působilo nejen ekonomické potíže, ale jako symbol a psychologický element by nabouralo základy míru, které Belfastská dohoda položila.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Velká Británie opustila Evropskou unii k prvnímu únoru 2020 s tím, že Severní Irsko zůstane v jednotném trhu zboží EU a výše zmíněnému tak předejde. Hranice jednotného trhu se fakticky posunula do irského moře mezi Severní Irsko a zbytek Britských ostrovů. Z evropských zákonů plyne, že některé zboží (například vejce a sýry) putující do EU, musí být kontrolováno na hranicích Unie čili v případě zboží z Anglie, Skotska a Walesu v severoirských přístavech.

Kontroly spojené s množstvím papírování ale narušují obchod mezi Severním Irskem a zbytkem Velké Británie a de facto vytvářejí hranici v rámci suverénní země. Britská vláda před několika týdny varovala, že zvažuje řešení pomocí aktivace článku 16 severoirského protokolu.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Co je článek 16?

Jedná se o jakousi záchranou brzdu, která je součástí severoirského protokolu – speciální brexitové dohody pro Severní Irsko – který vešel v platnost až začátkem roku 2021. Článek 16 umožňuje jedné straně smlouvy využít „záchranného opatření“ v případě, že protokol působí závažné potíže ekonomické, společenské či enviromentální, nebo pokud působí odklon v toku obchodu. Co je „závažné“ už ale blíže nespecifikuje. Toto řešení by vedlo k pozastavení fungování částí protokolu. Třeba i těch, které mluví o celních kontrolách.

A proč je to problematické a hrozí kolaps dohody?

Pokud by byly hraniční kontroly v severoirských přístavech zrušeny docela, vytvořila by se „díra“, kudy by do EU mohlo proudit nekontrolované zboží. Britské straně se ale především nelíbí, že je celním kontrolám podléhá zboží, které do EU neputuje, ale zůstává v Severním Irsku. Možností by byla jakási „upřímná hrance“, jež by vyžadovala spolupráci obchodníků, kteří by přiznali, jaká je finální destinace jejich zboží. Konkrétní okolnosti takového řešení ale zatím neexistují.

Zdroj: Shutterstock
Protibrexitový protest V Londýně
Zdroj: Shutterstock

Pokud by nicméně došlo k jednostrannému zrušení některých článků protokolu britskou stranou, má EU k dospozici dvě hlavní rázná řešení: uvalit cla na britské zboží za předpokladu, že by arbitři označili takové cla jako legitimní dle širší brexitové dohody z roku 2020. Druhou možností je její jednostranné vypovězení s ročním oznámením dopředu, tedy tzv. tvrdý Brexit.

Existuje samozřejmě mnoho jemnějších politických řešení a vše teď závisí na dohodě mezi EU a Británií. Anne-Marie Trevelyanová, britská státní tajemnice pro mezinárodní obchod, v rozhovoru pro Daily Telegraph řekla, že uplatnění článku 16 zůstává jako možnost, ale podle ní k němu nedojde před Vánoci.  

Zdroj: Shutterstock
Anne-Marie Trevelyanová opouští Downing Street 10 po schůzce vlády
Zdroj: Shutterstock

V jaké fázi jsou momentálně jednání?

K diskusi v Bruselu zasedli minulý pátek britský brexitový ministr Lord Frost a viceprezident Evropské komise Maroš Šefčovič. Jednání jsou zatím na počátku, z obou stran ale zaznívá, že si nepřejí, aby k aktivaci článku 16 došlo.

„Článek 16 by mohl vyžadovat svoji aktivaci, ale věříme, že bude možné se posunout i bez něj“, řekl bristký ministr pro mezivládní vztahy na britsko-irském summitu v Cardiffu.

Hlavní rozkol mezi oběma stranami spočívá v tom, že Spojené království se dožaduje fundamentálních změn v protokolu a žádá, aby dohled nad ním už nespravovala Evropská komise a Evropský soudní dvůr. EU naproti tomu říká, že řešení lze nalézt v nástrojovém rámci, který protokol poskytuje a odmítá jej zásadně měnit. Navrhuje ale například snížení objemu nutné dokumentace (čili omezení papírování) až o 80 % a vyjádřila se pro nutnost přijmout pravidla, která umožní fungování obchodu s léky mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

Zdroj: ČTK
Viceprezident Evropské komise Maroš Šefčovič (vpravo)
Zdroj: ČTK

V nedělním rozhovoru pro BBC Šefčovič obvinil Lorda Frosta z „politckého pózování“ a řekl, že „má pocit, že je jediný, kdo tlačí na urgentní řešení“. Podle Lorda Frosta se obě strany shodují, že rozumné řešení je zamezit kontrolám zboží, které zůstává v Severním Irsku. Dodal ale, že v jednání „zůstávají významné mezery“.

Zdroje dat:
BBC, Channel4, The Guardian, The Week, Imperial War Museums, Bloomberg

Oblíbené

Může se Vám líbít

Sticky Post

Tělo amerického turisty bylo objeveno na odlehlé pláži malého řeckého ostrova Mathraki, který se nachází západně od Korfu. Jedná se o poslední případ v...

Sticky Post

Belgie se připravuje na změnu vlády po všeobecných volbách, ve kterých ztratila dosavadní vládní koalice premiéra Alexandra De Crooa většinu.

Sticky Post

Příští týden navštíví Havanu ruská jaderná ponorka, která nebude vybavena jadernými zbraněmi, uvedly kubánské komunistické úřady v době rostoucího napětí s USA kvůli konfliktu...

Sticky Post

Evropská unie se rozhodla použít prostředky zablokované v důsledku sankcí proti Rusku na podporu Ukrajiny. Toto rozhodnutí bylo učiněno po konzultacích mezi členskými státy...

Sticky Post

Po třech a půl letech od odchodu Velké Británie z Evropské unie se zdá, že konečně přichází doba pro zahájení hraničních kontrol. Nicméně po...

Sticky Post

Tržní sazby na mezibankovním trhu v České republice stoupají, což podle analytiků vyvolává obavy z možného zdražení úvěrů a hypoték. Sazby dosáhly nejvyšší úrovně...

Sticky Post

Po možném izraelském útoku na Írán se trhy ocitly v pohybu. Zvýšená geopolitická nestabilita vedla k růstu cen tradičních aktiv, jako je zlato a...

Sticky Post

Inflace v Británii poklesla na nejnižší úroveň za poslední dva a půl roku. Tento vývoj vyvolává spekulace o možných krocích centrální banky.

Ukrajina

Velká Británie zvažuje vyslání vysokovýkonné laserové zbraně na Ukrajinu k neutralizaci ruských dronů. Tento krok by mohl značně ovlivnit konflikt v Evropě. DragonFire, jak...

Sticky Post

Společnosti Notino a Chanel se ocitly ve sporu, který směřuje k Nejvyššímu soudu. Firma Notino podala odvolání proti požadavku odhalit zdroj svých Chanel produktů....

Ukrajina

Spojené státy navrhly zabavení zmrazeného ruského majetku v zemích G7 a EU, získané prostředky by byly využity k podpoře Ukrajiny. Kreml tento krok označuje...

Ukrajina

Josep Borell, vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku vyzval k mobilizaci všech kapacit a k výraznému posílení podpory Ukrajině. Podle...