Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Cenzura v Rusku pokračuje: Novinář byl odsouzen za šíření „nepravd“ o ruské armádě

Ruský soud v pondělí odsoudil nezávislého novináře Andreje Novašova k osmi měsícům veřejně prospěšných prací za šíření „nepravd“ o ruské armádě, uvedla nezávislá ruská televize Dozhd s odkazem na zdroje blízké novináři.

Zdroj: Evgenii Sribnyi / Shutterstock.com
Zdroj: Evgenii Sribnyi / Shutterstock.com

Novašov je prvním novinářem, který je stíhaný za porušení přísného ruského válečného cenzurního zákona. Ten byl zavedený krátce po zahájení invaze na Ukrajinu v loňském roce.

V rozsudku se uvádí, že kromě nápravných prací platí pro Novašova i zákaz publikování jakéhokoli materiálu na internetu během jednoho roku. Samotný novinář jakékoli provinění odmítá a podle Siberia.Realities se jeho obhájce vůči verdiktu soudu odvolá.

„Odmítám označit černou za bílou. Od samého začátku takzvané speciální vojenské operace jsem to považoval za zločin proti ukrajinskému lidu,“ uvedl Novašov v závěrečném prohlášení k soudu, uvedl Dozhd. „Všechno, co je řečeno v příspěvcích, ze kterých jsem obviňován, je pravda,“ dodal.

Novináře měli uznat vinným z diskreditace ruské armády ve čtyřech příspěvcích na sociálních sítích i ve sdíleném článku. V něm ruské jednotky obviňoval z ostřelování civilní infrastruktury při loňském obléhání ukrajinského přístavního města Mariupol.

Rusko zavedlo rozsáhlé zákony o válečné cenzuře krátce poté, co před rokem v únoru vojensky vtrhlo na Ukrajinu, připomíná Reuters. „Diskreditace“ tamní armády může být trestaná až pětiletým vězením. Za záměrné šíření „dezinformací“ o ní hrozí až 15 let za mřížemi.

Dolní komora ruského parlamentu tento měsíc podpořila zákon, který by zavedl delší tresty odnětí svobody a rozšířil legislativu i na žoldnéřskou organizaci známou pod názvem Vagnerova skupina, která na Ukrajině bojuje po boku regulérní ruské armády.

Zdroj: Čas.sk, TheMoscowTimes.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...