Novašov je prvním novinářem, který je stíhaný za porušení přísného ruského válečného cenzurního zákona. Ten byl zavedený krátce po zahájení invaze na Ukrajinu v loňském roce.
V rozsudku se uvádí, že kromě nápravných prací platí pro Novašova i zákaz publikování jakéhokoli materiálu na internetu během jednoho roku. Samotný novinář jakékoli provinění odmítá a podle Siberia.Realities se jeho obhájce vůči verdiktu soudu odvolá.
„Odmítám označit černou za bílou. Od samého začátku takzvané speciální vojenské operace jsem to považoval za zločin proti ukrajinskému lidu,“ uvedl Novašov v závěrečném prohlášení k soudu, uvedl Dozhd. „Všechno, co je řečeno v příspěvcích, ze kterých jsem obviňován, je pravda,“ dodal.
“Russian journalist Andrey Novashov’s case demonstrates how authorities are using wartime censorship measures to silence members of the press who report independently on sensitive issues,” said CPJ's @gulnozas https://t.co/Xh5Hvy7hQU
— CPJ Europe and Central Asia (@CPJ_Eurasia) March 6, 2023
Novináře měli uznat vinným z diskreditace ruské armády ve čtyřech příspěvcích na sociálních sítích i ve sdíleném článku. V něm ruské jednotky obviňoval z ostřelování civilní infrastruktury při loňském obléhání ukrajinského přístavního města Mariupol.
Rusko zavedlo rozsáhlé zákony o válečné cenzuře krátce poté, co před rokem v únoru vojensky vtrhlo na Ukrajinu, připomíná Reuters. „Diskreditace“ tamní armády může být trestaná až pětiletým vězením. Za záměrné šíření „dezinformací“ o ní hrozí až 15 let za mřížemi.
Dolní komora ruského parlamentu tento měsíc podpořila zákon, který by zavedl delší tresty odnětí svobody a rozšířil legislativu i na žoldnéřskou organizaci známou pod názvem Vagnerova skupina, která na Ukrajině bojuje po boku regulérní ruské armády.
Zdroj: Čas.sk, TheMoscowTimes.com
