Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Čína je připravena prohloubit partnerství s Ruskem, řekl šéf čínské diplomacie po setkání s Putinem

Čína je připravena prohloubit strategické partnerství s Ruskem, uvedl dnes v Moskvě vysoce postavený představitel čínské diplomacie Wang I, který se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle Putina dosahují obě země nové úrovně spolupráce a letos by mohly dosáhnout i nové úrovně obchodu.

Zdroj: plavi011 / Shutterstock.com
Vladimir Putin a Si Ťin-pching, Zdroj: plavi011 / Shutterstock.com

Podle Putina se rusko-čínské vztahy vyvíjejí velmi dobře. K mezinárodní situaci ruský prezident před jednáním s Wangem řekl, že je „složitá“, uvedla agentura Reuters. Právě i o situaci ve světě spolu mají oba muži dnes jednat. Putin rovněž dodal, že se těší na návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě.

Wc bývalý ministr zahraničí, který na konci loňského roku převzal nejvyšší zahraničněpolitickou funkci v čínské komunistické straně, hovořil o prohloubení strategického partnerství s Ruskem. Zmínil rovněž, že by jiné země neměly tlačit na vztahy mezi Moskvou a Pekingem.

„Jsme připraveni společně s ruskou stranou ukázat politické odhodlání, prohloubit vzájemnou politickou důvěru a rozšířit strategickou spolupráci, abychom sehráli ještě větší konstruktivní roli při zajišťování zájmů našich zemí a při prosazování rozvoje celého světa,“ citovala čínského představitele ruská agentura TASS.

Již dopoledne jednal čínský diplomat s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Tehdy uvedl, že se těší na uzavření nových dohod během své návštěvy Moskvy. „Bez ohledu na to, jak se mění mezinárodní situace, Čína byla a zůstává odhodlána společně s Ruskem vyvíjet úsilí k zachování pozitivního trendu ve vývoji vztahů mezi velmocemi,“ řekl čínský diplomat ruskému ministru zahraničí. Podrobnosti o tom, jaké dohody by mohly být v Moskvě uzavřeny, nedodal.

Wang I je šéfem kabinetu ústřední komise pro zahraniční záležitosti Komunistické strany Číny, a má tak vyšší funkci než ministr zahraničí. Je tedy nejvýše postaveným čínským diplomatem.

Čína invazi na Ukrajinu neodsoudila, jaderné zbraně odmítá

Jak napsal list The Wall Street Journal, čínský prezident Si Ťin-pching se chystá navštívit Moskvu někdy v příštích měsících. Podle zdrojů, na které se deník odvolává, chce Peking hrát mnohem aktivnější roli v ukončení konfliktu na Ukrajině. Setkání čínského prezidenta s Putinem by pak mělo být součástí úsilí o mírová jednání mezi více stranami. Čína má v plánu rovněž zopakovat své výzvy, aby nebyly použity jaderné zbraně. Kdy přesně by měl Si Ťin-pching do Ruska dorazit, zatím není jasné. Hovoří se ale o dubnu či začátku května.

Čína ruskou vojenskou agresi na Ukrajině neodsoudila a de facto odmítá i jakékoliv mezinárodní sankce s výjimkou těch schválených na půdě Organizace spojených národů (OSN).

Zdroj: ČTK

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...