Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Čínská vláda přímo podporuje ujgurskou genocidu. Ukázaly to uniklé tajné dokumenty

S blížícími se olympijskými hrami v Pekingu v únoru 2022 opět vyplouvá na povrch téma lidských práv v Číně. A to především v souvislosti se zločiny páchanými na ujgurské menšině a zmizením bývalé světové tenisové jedničky Pcheng Šuaj.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Jedná se o rozšíření tzv. Xinjiang papers (Sin-ťiangských dokumentů). Většinu z nich publikovaly The New York Times už v roce 2019. Letos uniklý materiál ale sahá „o příčku výš“ až k čínskému prezidentovi a premiérovi. Jejich analýzu pro Uyghur Tribunal na svém twitterovém účtu 27. listopadu publikoval dr. Adrian Zenz, německý antropolog, který se situací v Sin-ťiangu zabývá.


„317 stran utajených dokumentů čínského státu uniklo v září k Ujgurskému tribunálu,“ napsal v pondělí. „Jedná se o první únik ‚přísně tajných‘ prohlášení čínských vůdců v historii Čínské lidové republiky“.

Zdroj: ČTK
Německý antropolog Adrian Zenz na mezinárodní konferenci Ujgurská práva: Cesta k odpovědnosti
Zdroj: ČTK

Hlavní součástí materiálů jsou utajované proslovy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a dalších vysoce postavených funkcionářů komunistické strany Číny. Z těch vyplývá, že čínský prezident a premiér přímo i nepřímo nařizovali masové internace Ujgurů v převýchovných zařízeních, „optimalizaci etnické populace skrze navyšování poměru Chanů“ (dominantního čínského etnika, v Číně jich žije přes 1,2 miliardy), kriminalizaci náboženských praktik a zavádění nucených prácí. Mezi ty mimochodem podle již dříve publikovaného výzkumu BBC patří i sběr bavlny, čímž nepříjemně připomíná otroctví ve Spojených státech 19. století.

Ujguři jsou v Číně náboženskou i etnickou menšinou. Většina z nich jsou muslimové žijící v Sin-ťiangu, čínské provincii, která je oficiálně autonomní oblastí na severozápadě Číny. Jejich přesný počet není známý. Objevují se čísla mezi 9 a 12 miliony, neoficiální odhady jsou ale vyšší. V posledních letech na Západ pronikly méně i více závažné důkazy toho, že čínský režim na Ujgurech provádí genocidu a zločiny proti lidskosti, například vynucenou sterilizaci ujgurských žen.

Zdroj: Shutterstock
Ujgurské ženy pracují v továrně na látky v okrese Hotan v provincii Sin-ťiang v Číně.
Zdroj: Shutterstock

Rozšířené Xinjiang papers nejsou jediným lidskoprávním tématem, kterou na sebe čínský režim přitahuje pozornost.

Ženská tenisová asociace (WTA) ve středu oznámila, že přeruší své turnaje v Číně i Hong Kongu kvůli případu zmizení bývalé světové deblové jedničky, čínské tenistky Pcheng Šuaj.

Čínská sportovkyně začátkem měsíce obvinila skrze svůj účet na čínské sociální síti bývalého vice-premiéra ČLR Čanga Kao-Li ze sexuálního obtěžování. Její internetový příspěvek byl smazán po zhruba půl hodině a tenistka posléze zmizela z veřejného života. Později v listopadu vyšlo najevo, že se nachází v Pekingu. Nicméně veškeré zprávy o jejím stavu pocházejí z čínských oficiálních zdrojů a nikomu se nepodařilo spojit se s ní osobně za okolností nevzbuzujících podezření; ačkoli podle fotografií a jednoho videohovoru (měla jej se členem Mezinárodního olympijského výboru, hovoru se účastnila i čínská sportovní funkcionářka) je fyzicky na pohled zdravá.

Zdroj: Shutterstock
Stadion Ptačí hnízdo v Pekingu, připraveno na Zimní olympijské hry v Pekingu 2022
Zdroj: Shutterstock

Blížící se olympijské hry v Pekingu představují podle předsedy Reportérů bez hranic pro Východní Asii Cédrica Alvianiho „vysněnou příležitost pro prezidenta Si Ťin-pchinga očistit svůj obraz a pokusit se přimět lidi zapomenout na své katastrofální lidskoprávní přečiny.“

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Reportéři bez hranic v pondělí vydali speciální pokyny pro novináře, kteří budou pokrývat pekingskou olympiádu. V nich mimo jiné varují před požadavky na cenzuru stran čínských úřadů, hackerskými útoky za účelem úniku informací.

Zdroje dat:
Twitter (@adrianzenz), Uyghur Tribunal, The New York Times, CNN, BBC, RSF

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...