V doplňkových volbách v obvodu North Shropshire na britském středozápadě zvítězila liberální demokratka Helen Morgan. Zástupce konzervativců, strany Borise Johnsona, se v nich oproti minulým volbám propadl o více než 31 %. Nejde jen o zásadní neúspěch jednoho kandidáta, ale o největší volební prohru strany od roku 1945 v obvodu, kterému prakticky dominovala od první poloviny 19. století.
„Už týdny tvrdí, že nedošlo k porušení žádných pravidel, tvrdí, že neví, co se dělo v jeho vlastním domě o minulých Vánocích. Nevěřím mu já, nevěří mu jeho vlastní poslanci ani britská veřejnost,“ hřímal od řečnického pultu na adresu premiéra Johnsona Keir Starmer, předseda labouristické opozice, při středečních interpelacích ve Westminsterském paláci. „Britská veřejnost hledá premiéra s důvěrou a autoritou, který dokáže vést Británii v době krize. Místo toho máme nejhoršího premiéra v nejhorších časech.“
Symbolem opozice proti Borisu Johnsonovi v rámci jeho vlastní strany je uniklá konverzace ze skupinového chatu konzervativců v aplikaci WhatsApp. Screenshot z ní v neděli ráno publikovala televize Sky News. Ministryně pro kulturu, digitalizaci, média a sport Nadine Dorriesová před ostatními poslanci bránila Johnsona a vyzdvihovala jeho volební úspěch z roku 2019 a zvládnutý Brexit, načež byla svým spolustraníkem Stevem Bakerem z konverzace vyloučena se slovy „co je moc, to je moc.“
Ačkoli to ze screenshotu není patrné, předchozím obsahem debaty straníků byla rezignace ministra pro Brexit Lorda Forsta, který mimo jiné vedl vyjednávání s Evropskou unií o tzv. Severoirském protokolu. Ve svém dopise premiérovi David Frost vysvětluje, že jeho rezignace je projevem nesouhlasu s řízením pandemie, ale také celé země. Johnosna nicméně označil za „výjimečného“ vůdce v době brexitu.
Lord Frost je jen jednou z řady osob, jejichž cesty s premiérem se v posledních týdnech a měsících rozešly – dalšími jsou například Dominic Cummings a Lee Cain (Cummings pomáhal Johnsnovi řídit brexitovou kampaň a oba muži byli premiérovými blízkými spojenci) nebo Eddie Lister a Will Walden, z nichž oba patřili mezi jeho spolupracovníky ještě v době, kdy byl Johnson starostou Londýna. Vše výše zmíněné jsou důsledky skandálů, kterým britský premiér čelí. Co se Borisi Johnsonovi „nepovedlo“?
Vánoční večírek
S informací o zakázaných vánočních setkáních, kterých se v Downing street č. 10, tedy sídlu premiéra, mělo účastnit až 50 lidí, poprvé přišel bulvární deník the Daily Mirror. Novinářům ze CNN se po rozhovorech s několika úředníky podařilo potvrdit, že k setkáním skutečně došlo a to 27. listopadu a 18. prosince 2020; v době, kdy ve Velké Británii platil přísný lockdown. Na uniklém videu, které poprvé vysílala ITV, pak vystupuje premiérova mluvčí Allegra Stratton v situaci, která působí jako nácvik tiskové konference nebo hra na tiskovou konferenci, a hovoří o „vánoční party“. Se smíchem vtipkuje, že se tam nedodržovala koronavirová opatření, ale ona prý šla domů brzy.
Premiér Johnson ve vysvětlení před poslanci řekl, že chápe, „jak frustrující to musí být pocit, když lidé, kteří pravidla stanovují, je sami nedodržují.“ Omluvil se za pocity, které uniklé video vzbuzuje, ale řekl, že „žádná party nebyla a k žádnému porušení koronavirových restrikcí nedošlo.“ Podle průzkumů agentury Savanta z minulého týdne si 54 % dospělých Britů přeje, aby premiér kvůli zjištěním rezignoval. Jeho mluvčí Allegra Stratton odstoupila z funkce 8. prosince. Ve svém prohlášení na kameru se slzami v očích řekla, že svých poznámek „bude litovat do konce svých dnů.“
25 tisíc za roli tapet
Na konci minulého roku Boris Johnoson s partnerkou renovovali byt na Downing street č. 11. Podle pozdějších zjištění měli až trojnásobně překročit limit 30 tisíc liber (asi 900 tisíc korun) ročně určených na údržbu oficiální rezidence z peněz daňových poplatníků. Později vyšlo najevo, že 52 tisíc liber (asi 1,54 milionu korun) na renovace měl premiér získat od dárce ze strany konzervativců Lorda Brownlowa. Britská veřejnost byla sice pohoršená, že si Boris Johnson pořizuje designové tapety, které stály 25 tisíc za roli, ale premiérův etický poradce pověřený prošetřením situace v květnu konstatoval, že i když došlo k významným selháním, premiér ministerský kodex neporušil. Údajně totiž o původu peněz neměl tušení. Začátkem letošního prosince se nicméně v médiích objevila zpráva, že Boris Johnson už v listopadu 2020 na WhatsAppu psal právě Lordu Brownlowovi s žádostí o další peníze na renovace. Premiér je tedy podezřelý ze lži nezávislému vyšetřovateli.
Chaotické evakuace z Afghánistánu
Důvěrou v britskou vládu a premiéra otřásla také interní zpráva Raphaela Marshalla – úředníka, který pracoval pro britské ministerstvo zahraničí a zabýval se Afghánistánem. Marshall ve svém prohlášení popisuje evakuace britských jednotek a civilních osob po převzetí moci Tálibánem jako „chaotické a dysfunkční“. Tisíce zoufalých emailů s žádostmi o evakuaci podle Marshalla zůstaly nepřečteny kvůli špatné organizaci a byrokracii. Sám premiér Johnson měl pak prý nařídit leteckou evakuaci zhruba dvou set psů a koček z Kábulu do Londýna. Zvířata pocházela z Nowzadu, charitativní organizace v Afghánistánu. Podle Marshalla se tato akce mohla odehrát na úkor britských občanů a afghánských uprchlíků, pro které nebylo místo.
Boris Johnson vstupoval do vlády s příslibem revoluce v britské politice. Kromě úspěšného Brexitu sliboval snížení byrokracie a zefektivnění chodu země. Místo toho ale působí dojmem, že se nedokáže vypořádat s vlastními problémy a problémy svého nejbližšího okolí. Šéfeditorka týdeníku The Economist Anne McElovy situaci trefně komentovala slovy: „V čísle 10 jako premiér můžete buď přinést drama, nebo vytvářet hodnoty. Čím větší drama máte, tím méně hodnot jste schopni vytvořit.“
Boris Johnson už v minulosti prokázal, že je dobrý ve vyhrabávání se z průšvihů. Jáma, do které zapadl teď, je ale poměrně hluboká a pokud se nerozhodne rezignovat, je dost možné, že značnou část ze zbývajících tří let v úřadu stráví hledáním své vlastní disciplíny.
Zdroje dat:
BBC, ITV, Daily Mirror, Daily Mirror, Sky News, Sky News, Sky News, The Guardian, The Guardian, The Guardian, The Guardian, CNN, CNN, The Big Issue, Savanta,