Eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn v této souvislosti ostatní členy kolegia komisařů upozornil na „chronickou neschopnost“ maďarské vlády bojovat proti korupci. Upřesnil, že odpovědné maďarské orgány projevují „systémovou neschopnost, selhání a neochotu zabránit rozhodnutím, která jsou v rozporu s platnou legislativou“, a to zejména pokud jde o zadávání veřejných zakázek a střet zájmů. Tím jsou podle něj sníženy šance na přiměřené omezení rizik vzniku korupce.
Politico upozornil na poznámku eurokomisaře Hahna ze dne 20. července, která byla zveřejněna v rejstříku transparentnosti Evropské komise. Hahn v ní uvedl, že systémová korupce, zejména ve veřejných zakázkách, představuje hrozbu pro peníze daňových poplatníků EU, pokud budou i nadále přidělovány maďarským orgánům.
Komisař proto navrhl zmrazení přibližně 70 procent finančních prostředků pro tři programy politiky soudržnosti, které chce maďarská vláda čerpat v rámci aktuálního sedmiletého rozpočtu EU.
Politico v této souvislosti připomněl odhady německého europoslance za politickou frakci Zelených Daniela Freunda, podle nichž by na základě Hahnova návrhu měly být platby z eurofondů Maďarsku v rámci současného rozpočtového cyklu sníženy o zhruba 20 procent.
„Je správné, že Evropská komise konečně jedná a chce zmrazit finanční prostředky. Mnohé miliardy EU však i nadále budou vystaveny systematické korupci systému, který (v Maďarsku) zavedl premiér Viktor Orbán,“ řekl Freund, který v Evropském parlamentu členem Výboru pro rozpočtovou kontrolu.
Maďarská vláda pod tlakem EU zřítuje protikorupční orgán
Orbánova vláda se v posledních měsících dostala pod silný tlak. Budapešť chce EU přesvědčit, že eurofondy dostatečně ochraňuje před zneužitím. Nově zřídí protikorupční úřad a pracovní skupinu s účastí nevládních organizací; oba orgány budou dohlížet na čerpání financí Evropské unie. Informace přinesla v úterý tisková agentura Reuters. Podle všeho to ale vypadá, že Evropská komise je již rozhodnutá a prostředky sníží.
Zdroj: Čas.sk, Teraz.sk, Politico.com
