Teď už jen zbývá, aby Emmanuel Macron oficiálně oznámil, že opravdu bude usilovat o znovuzvolení. Ve volebních průzkumech se úřadujícímu prezidentovi připisuje 23 % volebních hlasů, vede tak před Marine Le Penovou z Národní fronty (18 %), Éricem Zemmourem z Reconquista a Valérie Pécresse za Republikány (oba po 14 %). Na levici je to pak Jean-Luc Mélenchon z Nepoddajné Francie s 11 %, Yannick Jadot ze Zelených s 7 %, a Anne Hidalgo za Socialisty s 5 %.
Ve druhém kole by byl podle současných průzkumů Macron znovu těsně zvolen proti paní Pécresseové (53/47 %). Vyhrál by také proti Marine Le Penové (55/45 %) i proti Éricu Zemmourovi (62/38 %).
Republikánská kandidátka
Francouzská republikánská strana si 19. listopadu zvolila poprvé ve své historii ženu jako kandidátku do prezidentských voleb. Valérie Pécresseová porazila Érica Ciottiho a získala 60,95 % hlasovacích preferencí od přibližně 113 000 členů strany. Její vítězství oslavily desítky aktivistů, kteří před ústředím Republikánů – bývalé strany Jacquesa Chiraca, kterou Nicolas Sarkozy proměnil v republikánskou – a provolávali „Pécresse a L’Élysée“, odkazující na Elysejský palác, sídlo francouzské vlády.
„Mezi odcházejícím prezidentem a mnou je rozdíl v povaze, více než v politické linii. Emmanuel Macron má jen jednu posedlost a to potěšit, já mám jen jednu vášeň: dělat,“ ujistila. Valérie Pécresseová také využila příležitosti a oslovila voliče krajně pravicových kandidátů Marine Le Penové a Érica Zemmoura. „Nemusíme být extremisté, abychom byli v útoku, není třeba urážet,” řekla.
Podle aktuálních volebních prognóz, je to právě Pécresseová, kdo by čelil Marconovi ve druhém kole s nejlepším výsledkem. Její opatrná politika by totiž mohla přetáhnout Macronovi středopravicové podporovatele a umírněnější voliče extrémní pravice. Kdyby dokázala Macrona porazit, stala by se první prezidentkou v historii země.
Kandidáti extremní pravice
Volební průzkumy dávají oběma kandidátům krajní pravice mezi 14-18 % v prvním kole. Marine Le Penová, nacionalistická, protievropská a xenofobní kandidátka Národní fronty, kterou v minulých volbách v roce 2017 s náskokem porazil současný prezident, se od té doby snažila zjemnit nejkontroverznější aspekty své politiky.
Populární krajně pravicový televizní komentátor Éric Zemmour se tak vložil do politiky, aby celý diskurz opět znovu zradikalizoval. Zemmour, známý svými provokativními prohlášeními proti islámu a imigraci, získal podporu v bývalých voličích Le Penové i v tradičnější konzervativní pravici. „Pokud vyhraji tyto volby, nebude to již změna moci, ale znovudobytí největší země na světě,“ prohlásil v neděli Zemmour, než oznámil, že jeho nová strana se bude jmenovat Reconquista, v odkazu na historický proces vyhnání muslimů z Pyrenejského poloostrova křesťany.
Zemmour nepochybně vzbuzuje v zemi emoce. Během shromáždění v městečku Villepinte kousek od francouzské metropole se jeho příznivci střetli s demonstranty proti rasismu. Na samotného Zemmoura jeho odpůrce zaútočil a na krátký okamžik ho chytil pod krkem, když vcházel na pódium.
Minulý týden formalizoval svou kandidaturu a v průzkumech je těsně za Le Penovou, oba mezi 14-18 %, bez toho, aby byl tento výsledek pouhým aritmetickým rozdělením voličů Národní unie. Zdá se tedy, že Zemmour se snadněji než le Penová osvědčí s voliči tradiční pravice. Aby kandidát vyhrál příští volby, nemusí tak útočit na levici, ale spíše to vypadá, že je to bojem demokratické pravice proti extrémistům. Pokud se republikánům nepodaří porazit le Penovou a Zemmoura a znovu se nedostanou do druhého kola prezidentských voleb, hrozí jim podle analytiků stejný osud jako socialistům v po roce 2017, totiž krize uvnitř strany a masový odklon voličů.
První kolo francouzských prezidentských voleb se bude konat 10. 4. 2022 a pokud žádný z kandidátů nezíská více než 50 % hlasů, druhé kole proběhne 24.dubna.