Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Francouzský prezident Macron v proslovu obhajoval své telefonáty s Putinem a slíbil, že zabrání Rusku vyhrát válku na Ukrajině

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém čtvrtečním projevu uvedl, že cílem francouzské diplomacie pro další léta je Francie jako silný národ a Evropa, která se nenechá zneklidnit. Zároveň přislíbil, že jeho země bude pokračovat v humanitární, ekonomické a vojenské podpoře Ukrajiny. Chce také vyvíjet tlak na Rusko s cílem zabránit mu ve vítězství ve válce, informovala agentura AP.

Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com
Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

„Nemůžeme Rusku dovolit, aby vojensky zvítězilo v této válce,“ prohlásil Macron ve svém dvouhodinovém projevu k francouzským velvyslancům v Elysejském paláci. Cílem je podle něj umožnit Ukrajině buď vojensky zvítězit, nebo dostat se do silné pozice k dosažení „vyjednaného míru“.

„Musíme se připravit na dlouhou válku,“ upozornil také Macron s tím, že její součástí bude také stupňování napětí v souvislosti s jadernými elektrárnami na Ukrajině. Francie podle svého prezidenta podporuje misi inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), kteří ve čtvrtek dorazili do Záporožské jaderné elektrárny, aby posoudili její bezpečnost.

Po skončení mise MAAE chce Macron zatelefonovat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Telefonáty s ruským prezidentem si Macron obhájil názorem, že je podle něj třeba navzdory válce na Ukrajině nepřestat s Ruskem komunikovat.

Macron tedy slíbil, že bude s Ruskem „neustále mluvit“ navzdory kritice ze strany některých zemí, zejména ve východní Evropě, které hájí tvrdý postoj vůči Moskvě. „Musíme udělat vše pro to, aby byl možný vyjednaný mír“, řekl.

Macron chce silnou Francii i Evropu

Macron mimo jiné podpořil další rozšiřování Evropské unie, vyzdvihl názory německého kancléře Olafa Scholze, které byly představeny v pondělním projevu v Praze a nesly ve stejném duchu. Macron je přesvědčen, že Evropané musí být suverénnější a musí se více prosazovat v Severoatlantické alianci a nebýt „vazalskými partnery“ Spojených států.

Vyzval také francouzské diplomaty, aby se agresivněji postavili proti dezinformacím, falešným zprávám a propagandě šířené na sociálních sítích. Marcon v proslovu uvedl, že je Francie často napadána ve veřejném mínění, na sociálních sítích a prostřednictvím manipulace. Achillovou patou obrazu Francie je dle jeho slov Afrika, kde „ruský, čínský a turecký narativ“ přesvědčuje veřejnost, že „Francie provozuje neokolonialismus a umisťuje své armády na cizí území“, dodal prezident.

Reakcí na „protifrancouzskou propagandu a lži“ musí být opravdové partnerské vztahy s cílovými zeměmi a aktivnější komunikace na sociálních sítích, míní Macron.

Zdroj: Eurozpravy.cz, Čas.sk, apnews.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...