Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Johnson udělil Zelenskému Churchillovu cenu za vůdcovství: Obdivuhodná slova britského premiéra i Zelenského výzva k označení Ruska jako teroristického státu

Dosluhující britský premiér Boris Johnson v úterý udělil ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému cenu sira Winstona Churchilla za vůdcovství. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: I T S / Shutterstock.com
Zdroj: I T S / Shutterstock.com

Podle agentury AP Zelenskyj ocenění převzal jen symbolicky – prostřednictvím videospojení z obřadu, kterého se zúčastnili členové Churchillovy rodiny, ukrajinský velvyslanec Vadym Prystajko a Ukrajinci, kteří absolvovali výcvik u britských vojáků.

Johnson ocenil Zelenského neuvěřitelnou odvahu, vzdor a důstojnost tváří v tvář Putinově barbarské invazi, uvádí se v prohlášení. Ve svém proslovu připomněl 24. únor, když Rusko zaútočilo na Ukrajinu, a prohlásil, že Zelenskyj „v tom okamžiku nejvyšší krize čelil zkoušce vůdcovství, která byla svým způsobem stejně těžká jako Churchillova výzva v roce 1940“. Premiér také řekl, že vůdce „chytil za srdce“ všechny přihlížející.

Zelenskyj poděkoval Johnsonovi a Británii za podporu, kterou poskytují Ukrajině, a označil toto ocenění za „mimořádnou poctu“. „Toto ocenění by bylo nemožné, kdyby celý ukrajinský lid nepovstal na obranu svobody před tyranií, která se nás snaží vrátit do nejhoršího. Ukrajina a celá Evropa si vždy budou pamatovat ty, kteří bez váhání přišli na pomoc našim lidem a samotné myšlence svobody. Demokracie světa jsou schopny zastavit jakoukoli tyranii,“ konstatoval ukrajinský prezident.

Ve svém proslovu Zelenskyj zároveň znovu vyzval svět, aby Rusko bylo jmenováno „teroristickým státem“ a aby spojenci zajisti, aby nebe bylo bezpečné. „Nevzdáme se, neprohrajeme, půjdeme do konce, „dodal.

Johnson a Zelenskyj mají blízký vztah

AP připomněla, že oba státníci si vytvořili velmi blízký vztah – i díky tomu, že Johnson se stal prvním západním lídrem, který navštívil Ukrajinu po ruské invazi.Začátkem července Zelenskyj vyjádřil lítost nad Johnsonovým odchodem z premiérské funkce, který byl vyvrcholením měsíců etických skandálů v jeho vládě.

Johnson skončil i jako předseda Konzervativní strany. Ukrajinskému prezidentovi v březnu poslanci britského parlamentu tleskali ve stoje, když ve svém proslovu parafrázoval jeden z nejslavnějších Churchillových projevů a přislíbil, že ukrajinské jednotky budou proti ruským bojovat ve vzduchu, na moři a v ulicích.

Churchillova cena za vůdcovství byla poprvé udělena v roce 2006. Mezi dosavadními laureáty jsou princ Charles, bývalí britští premiéři Margaret Thatcherová a John Major a bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová.

Zdroj: Čas.sk, BBC.com, Webnoviny.sk

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...