Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Konec spojenectví? Rusko už toho má dost, od Srbska čeká vysvětlení!

O napětí mezi tradičními spojenci Srbskem a Ruskem se postarala nedávná tvrzení o údajných dodávkách srbských zbraní Ukrajině. Moskva od Bělehradu v této souvislosti požaduje oficiální stanovisko, citoval ve čtvrtek večer mluvčí ruského resortu diplomacie Marii Zacharovovou srbský internetový portál TV N1.

Zdroj: ID1974 / Shutterstock.com
Zdroj: ID1974 / Shutterstock.com

Podle Zacharovové jde o zvláště důležité téma s ohledem na bilaterální vztahy mezi Ruskem a Srbskem. Mluvčí už dříve pro ruskou stanici RBC TV uvedla, že Moskva je pro údajnou účast Srbska na dodávkách zbraní Ukrajině „hluboce znepokojeno“. TASR informuje v pátek na základě zprávy agentury APA.

Ruské internetové noviny Mash blízké Kremlu v pondělí obvinily Bělehrad, že na Ukrajinu dodal munici pro raketové systémy GRAD. Dodání 3500 kusů raket typu M21 mělo údajně proběhnout přes Turecko a Slovensko. Srbská média citovala server, podle kterého Srbsko tyto zbraně prostřednictvím kanadské firmy vyvezlo do Turecka. To je následně za pomoci americké firmy přes Slovensko vyvezlo na Ukrajinu.

Srbský ministr obrany Miloš Vučelič jakékoli dodání zbraní bojujícím stranám na Ukrajině odmítá.

Napětí mezi Moskvou a Bělehradem

Tradiční dobré vztahy mezi Bělehradem a Moskvou jsou v posledním období v důsledku této kauzy napjaté. A to i přesto, že se srbská vláda navzdory tlaku ze strany EU zdráhá připojit k sankcím vůči Rusku. I když se přitom Srbsko odvolává na mezinárodní právo, předpokládá se, že je za tím otázka jeho někdejší provincie Kosovo, konstatuje APA. Rusko jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN (BR OSN) s právem veta se považuje za klíčového spojence Bělehradu v souvislosti s úsilím Bělehradu o Kosovo, které jednostranně vyhlásilo nezávislost v roce 2008.

Srbský prezident Aleksandar Vučič a kosovský premiér Albin Kurti jen tento týden v pondělí souhlasili se západním návrhem na normalizaci vztahů mezi Bělehradem a Prištinou. Vučič však prohlásil, že dokud bude ve funkci prezidenta, nepodepíše žádné přímé ani nepřímé uznání Kosova, ani jeho členství v OSNV nejnovějším západním návrhu se vzájemné uznání Srbska a Kosova, jakož i přijetí Prištiny do OSN zmiňovat nebude. Uvádí se v něm však to, že Srbsko přestane bránit přijetí Kosova do mezinárodních organizací.

Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com
Srbský prezident Aleksandar Vučič
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Plné provedení takového návrhu de facto povede k uznání nezávislosti Kosova Bělehradem, a tím i k značnému snížení vlivu Moskvy na Sbrsko, konstatuje APA.

Zdroj: TASR, Nový čas

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...