Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Konec Trumpových spekulací: Americké úřady zveřejnily, proč FBI provedla razii v sídle exprezidenta

Pondělní razie amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v sídle bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Floridě souvisela mimo jiné s podezřeními z porušení zákona o špionáži, konkrétně nezákonného uchovávání tajných vojenských dokumentů. To vše je uvedeno ve zveřejněném soudním příkazu. Agenti hledali dokumenty týkající se jaderných zbraní a osobních informací o členech vlády.

Zdroj: Evan El-Amin / Shutterstock.com
Zdroj: Evan El-Amin / Shutterstock.com

Zatykač a související materiály, odpečetěné floridským soudcem, ukázaly, že agenti si s sebou odnesli značné množství dokumentů označených jako přísně tajné. Ty měly být dostupné jen ve speciálních vládních zařízeních, uvádí odpečetěný sedmistránkový spis federálního soudu. Spis obsahoval seznam věcí odnesených z Trumpova sídla Mar-A-Lago na Floridě, včetně informací o prezidentovi Francie, jakož i soudní příkaz k prohlídce sídla v Palm Beach.

Zatykač dále uvádí, že místa prohledaná v Mar-a-Lago zahrnují oblast nazvanou kancelář 45 a skladovací prostory, ale ne soukromé apartmá pro hosty používané Trumpem a jeho zaměstnanci. Zatykač schválil soudce 5. srpna, tři dny před jeho provedením.

Ministerstvo spravedlnosti v pátek požádalo soud, aby příkaz ve veřejném zájmu zveřejnil a vyloučil tak námitky Trumpa, který zvažuje opětovnou kandidaturu v prezidentských volbách v roce 2024. Trump prohlásil, že nebude blokovat zveřejnění soudního příkazu, razii však označil za politicky motivovanou. On i jeho právníci měli ve skutečnosti kopii příkazu k prohlídce i s potvrzením o seznamu majetku zabaveného agenty FBI u sebe již několik dní, obsah tedy mohli zveřejnit již sami dříve.

List The Wall Street Journal uvedl, že mezi desítkami krabic s předměty, které odnesli agenti FBI, byly svazky fotografií, jakož i rukou napsaný příkaz k udělení milosti spojenci bývalého prezidenta, Rogeru Stoneovi. Exprezident v průběhu tohoto týdne vyslovil obavy, že jelikož sám nebyl v čase razie doma a nemohli být při ní přítomni ani jeho právníci, FBI tam mohla podstrčit nějaké důkazy. Americká média už dříve v pátek spekulovala, že FBI mohla během domovní prohlídky u Trumpa na Floridě hledat mimo jiné tajné dokumenty týkající se jaderných zbraní.

Američtí prezidenti musí podle zákona předat veškerou svou písemnou komunikaci a dokumenty Národnímu archivu. Ten v únoru oznámil, že z Trumpova luxusního sídla Mar-a-Lago získal patnáct krabic s dokumenty týkajícími se mimo jiné i utajovaných skutečností národní bezpečnosti, které měl Trump předat ještě při odchodu z úřadu. Americké orgány činné v trestním řízení dosud nikdy nestíhaly bývalého prezidenta za podobný skutek. Prezident USA však může kdykoli odtajnit jakékoli dokumenty a tím bude zřejmě argumentovat i Trump.

Domovní prohlídka u bývalého prezidenta nemá v moderních amerických dějinách obdoby. Trump, zákonodárci jeho Republikánské strany a jejich spojenci v médiích ministerstvo spravedlnosti a FBI bez důkazů obviňují z politicky motivovaného postupu, a dokonce šíří divoké spekulace o tom, že agenti mohli podstrčit falešné důkazy proti exprezidentovi.

Zdroj: DailyExcersior, Autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...