Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Kontroverzní Macron má na osud Ruska jiný názor! Takto by měla dopadnout válka

Francouzský prezident Emmanuel Macron v sobotním rozhovoru s francouzskými médii prohlásil, že si přeje porážku Ruska ve válce proti Ukrajině, nechce ale, aby bylo Rusko rozdrceno. Informoval o tom v neděli zpravodajský server BBC News.

Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Macron zároveň vyzval západní země ke zvýšení vojenské podpory Kyjevu, a uvedl, že je připraven na zdlouhavou válku.„Chci, aby bylo Rusko na Ukrajině poraženo a aby Ukrajina byla schopna bránit své pozice,“ uvedl Macron v rozhovoru s dopisem Le Journal du Dimanche. Zároveň však kritizoval ty, kteří si přejí rozšíření války na ruské území s cílem „rozdrtit“ Rusko.

Na rozdíl od některých lidí si nemyslím, že za cíl musíme mít totální porážku Ruska, útoky na Rusko v jeho vlastní půdě,“ poznamenal Macron. „Tito lidé chtějí především Rusko rozdrtit. Francie nikdy nezajímala takový postoj a nikdy to její postoj nebude,“ dodal.

Na Macronova slova reagovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová: „Ohledně toho ‚nikdy‘: Francie nezačala s Macronem. Pozůstatky Napoleona, uctívaného na státní úrovni, zůstávají v centru Paříže,“ prohlásila s odvoláním na francouzského císaře Napoleona Bonaparte, který roku 1812 pokusil dobýt tehdejší ruské impérium.

„Obecně je Macron k nezaplacení,“ řekla a dodala, že jeho poznámky ukázaly, že Západ se zapojil do diskusí o změně režimu v Rusku, zatímco Macron opakovaně vyhledával setkání s ruským vedením.

Dialog s Ruskem nyní není možný

Ve svém pátečním vystoupení na Mnichovské bezpečnostní konferenci Macron zdůraznil, že dialog s Ruskem nyní není možný. Mírové rozhovory by však měly být konečným cílem. Podpora ukrajinského boje ze strany spojenců je jediným způsobem, jak „přimět Rusko k návratu k jednacímu stolu a nastolit trvalý mír“. Macron také odmítl možnost změny režimu v Rusku, když prohlásil, že podobné snahy ve světě skončily „úplným neúspěchem“.

Před začátkem ruské invaze na Ukrajinu vedl Macron mnohohodinové rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zůstal jedním z mála západních lídrů, kteří s Putinem udržovali přímý kontakt.

Zdroj: Čas.sk, BBC, Straittimes.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...