Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Kosovo náhle změnilo plány: Kvůli napětí na hranicích se Srbskem odkládá plánovaná pravidla vstupu. Má to ale jednu podmínku

Kosovská vláda v neděli večer rozhodla, že kvůli napětí na kosovsko-srbské hranici o měsíc odloží plánovaná pravidla pro srbské registrační značky a doklady totožnosti potřebné pro vstup nebo odchod ze země. Nařízení mělo platit od pondělí. O odkladu informoval kosovský premiér Albin Kurti, krok ale podmínil odstraněním barikád na hraničních přechodech.

Zdroj: Thodoris Anagnostopoulos / Shutterstock.com
Kosovský premiér Albin Kurti, Zdroj: Thodoris Anagnostopoulos / Shutterstock.com

„Ve spolupráci s našimi zahraničími partnery se zavazujeme odložit účinnost rozhodnutí o registračních značkách a vstupních a výstupních dokladech na hraničních přechodech se Srbskem o 30 dní. Podmínkou je, že budou odstraněny všechny barikády a plně obnovena svoboda pohybu,” napsal Kurti. Nařízení mají nově vstoupit v platnost 1. září.

Implementace nových pravidel na hranicích se Srbskem vyvolala napětí na severu země, kde etničtí Srbové blokovali kamiony, cisternami a jinými vlekými vozidly cesty poblíž dvou klíčových hraničních přechodů Jarinje a Brnjak se Srbskem a neznámí ozbrojenci stříleli na policisty. Policie v neděli po tomto incidentu, při kterém nikdo neutrpěl zranění, uzavřela dva hraniční přechody se Srbskem, informuje TASR na základě zprávy agentury AFP.

„Vítáme rozhodnutí Kosova nařízení odložit na 1. září. Očekáváme, že všechny blokády budou okamžitě odstraněny,” napsal na twitteru šéf unijní diplomacie Joseph Borrell a uvedl, že podobné problémy mají být vyřešeny skrze dialog zprostředkovaný EU.

„Celková bezpečnostní situace je v obcích v severním Kosovu napjatá,” uvedla v prohlášení mise KFOR vedená Severoatlantickou aliancí. Mise čítá asi 3770 vojáků ze tří desítek zemí a jejím úkolem je zmírňovat přetrvávající napětí mezi většinovými kosovskými Albánci a menšinovými Srby.

Současné spory se točí kolem původně na dnešek plánovaného požadavku. Cestujícím přijíždějícím ze Srbska měly být vyměněny srbské doklady za nové identifikační průkazy vydané Prištinou s platností na tři měsíce, které by sloužili ke vstupu a odjezdu ze země. Kromě toho mělo v platnost vstoupit nové nařízení týkající se registračních značek.

Tato politika odpovídá dlouhodobé praxi, kterou Bělehrad uplatňuje vůči kosovským občanům navštěvujícím Srbsko. Kosovský premiér Albin Kurti v neděli uvedl, že jde o reciproční opatření, protože vozy s kosovskou značkou si při příjezdu na srbské území také musí značku změnit. Po střetnutí s americkým velvyslancem v Kosově Jeffreym Hovernierem informoval, že jeho vláda se rozhodla vyhovět jeho požadavku o odložení implementace nového režimu o 30 dní čili do 1. září.

Srbsko vyhraje, pokud dojde ke konfliktu

Srbský prezident Aleksandar Vučič v neděli varoval, že „Srbsko vyhraje“, pokud budou Srbové napadeni. Kurti následně obvinil Vučiče z podněcování „nepokojů“. Mírové síly z mise KFOR pod vedením NATO v prohlášení označily bezpečnostní situaci na severu Kosova za napjatou.

Kosovo jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku v únoru 2008. Většina členských států EU ji uznala, avšak Kypr, Řecko, Rumunsko, Slovensko a Španělsko tak dosud neučinily. Etničtí Srbové, kteří tvoří většinu na severu Kosova, neuznávají autoritu Prištiny. Zůstávají politicky loajální Srbsku, které jim stále poskytuje finanční podporu. Rozhovory mezi Kosovem a Srbskem pod záštitou EU, které začaly v roce 2011, zatím nevedly k normalizaci vztahů.

Zdroj: Novinky.cz, Čas.sk

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...