Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Lavrov představil děsivou vizi Západu: Toto nemůže myslet vážně

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu řekl, že Západ se v přeměně Ukrajiny „na rusofobní základnu“ už dostal „do bodu, ze kterého není návratu“. Budoucnost ruské zahraniční politiky podle jeho slov tkví v ukončení dominance Západu v mezinárodním životě.

Zdroj: Sasa Dzambic Photography / Shutterstock.com
Zdroj: Sasa Dzambic Photography / Shutterstock.com

Lavrov se takto vyjádřil v projevu v ruské Státní dumě, informuje deník The Guardian. Politika Západu podle jeho slov spočívá již mnoho let v „omezování (dopadu) Ruska“ včetně rozšiřování hranic NATO a „přeměny bratrské Ukrajiny na protiruskou, rusofobní vojenskou základnu“.

Německo, Francie a Polsko zároveň šéf ruské diplomacie obvinil ze schvalování „krvavého státního převratu“. K němu došlo podle jeho slov „v Kyjevě v únoru 2014 pod vysloveně nacistickými a rasistickými hesly“.

V naší aktualizované koncepci zahraniční politiky budeme hovořit o potřebě ukončit monopol Západu na vytváření rámce pro mezinárodní život, který by se měl odteď určovat nikoli v jeho sobeckých zájmech, ale na spravedlivém, univerzálním základě rovnováhy zájmů, jak to vyžaduje Charta OSN, která zakotvuje princip suverénní rovnosti všech států,“ dodal Lavrov.

Na Ukrajině sesadili v únoru 2014 proruského prezidenta Viktora Janukovyče, který zastával post hlavy státu od roku 2010. Svrhli ho prozápadní demonstranti během protestů na Majdanu.

Protesty – tzv. euromajdan – vypukly poté, co Janukovyč navzdory předchozím příslibům odmítl podepsat asociační dohodu s Evropskou unií. Ta znamenala větší příklon Ukrajiny na stranu EU a zároveň i odpoutání se od ruského vlivu. Janukovyče po sesazení na Ukrajině odsoudili v nepřítomnosti na 13 let vězení za vlastizradu a spoluúčast na vedení války vůči vlastní zemi.

Zdroj: The Guardian, Teraz.sk, TASR

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...