Zástupce náčelníka ukrajinského generálního štábu Oleksij Gromov 7. července informoval, že Bělorusko předalo Rusku kontrolu nad letištěm Pribytki v Gomelské oblasti. Na základně jsou od března dislokovány ruské systémy protivzdušné obrany S-400 a Pantsir S1 i balistické rakety Iskander.
Běloruská nezávislá monitorovací organizace The Hajun Project v pondělí oznámila, že v noci ze soboty na neděli poprvé od 4. dubna působil v běloruském vzdušném prostoru ruský letoun včasné výstrahy kategorie AWACS pro monitorování a kontrolu vzdušného prostoru Berjev A-50. Organizace dodala, že běloruská vláda zavedla nová omezení provozu ve vzduchu u ukrajinských hranic, kde ruský stroj působil.
Yesterday the Ukrainian MoD (Oleksiy Gromov) informed that Belarus had handed over the Prybytki Air Base to Russia. Moscow has maintained an S-400 battalion with some probable Pantsirs and Iskander at the base since March-April. pic.twitter.com/xC11Pxjerj
— Konrad Muzyka – Rochan Consulting (@konrad_muzyka) July 8, 2022
Obojí podle ISW ukazuje na to, že se Lukašenko snaží poskytnout podporu ruské agresivní válce na Ukrajině. Podle všeho se jedná o reakci na rostoucí Putinův tlak na Lukašenka, aby se Bělorusko více angažovalo. ISW vyvozuje, že Lukašenko chce ruskému prezidentovi ukázat svou loajalitu, a přitom se vyhnout dopadům, jaké by mělo na jeho režim přímé zapojení běloruských vojáků.
Rusové mají nebezpečného spojence, tvrdí Američané
Rusko se podle Bílého domu obrací na Írán, který se chystá Rusku dodat několik stovek dronů, z nichž některé budou schopny nést zbraně. Novinářům to v pondělí řekl bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan.
„Naše informace naznačují, že se íránská vláda chystá poskytnout Rusku až několik stovek bezpilotních letounů včetně těch schopných nést zbraně, a to vše ve zrychleném termínu,“ uvedl Sullivan. USA podle něj také mají informace dokládající, že Írán chystá výcvik ruských sil, při kterém je naučí tyto bezpilotní letouny používat možná již tento měsíc. Zda Teherán Rusku již některé z těchto bezpilotních systému poskytl, podle Sullivana není jasné.
Sullivan poznamenal, že Teherán poskytl podobné bezpilotní letouny jemenským rebelům, aby je mohli používat k útokům na Saúdskou Arábii předtím, než se začátkem roku znepřátelené strany dohodly na příměří.
Zdroj: Čas.sk, Novinky.cz, iDnes.cz