Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Maďarský premiér Orbán: Protiruské sankce se obrátily proti Evropě a zasadily ránu evropské ekonomice

Maďarsko by se mělo připravit na zdlouhavou válku na sousední Ukrajině. Prohlásil to v pondělí maďarský premiér Viktor Orbán, který zároveň ostře kritizoval sankce Evropské unie uvalené na Rusko. Ty se podle něj „vrátily“ a vedly k růstu cen energií, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Orbánova vláda čelí prudce stoupající inflaci a hrozící hospodářské recesi. Maďarský premiér, který byl v dubnu znovu zvolen na čtvrté funkční období za sebou, vyzval k příměří na Ukrajině a uvedl, že protiruské sankce škodí evropské ekonomice. Můžeme říci, že v důsledku sankcí se evropský lid stal chudším a Rusko nepadlo na kolena… Tato zbraň se obrátila proti nám, Evropa si sankcemi střelila do nohy,“ prohlásil Orbán v parlamentu.  Čekáme na odpověď, celá Evropa čeká na odpověď z Bruselu na to, jak dlouho budeme toto dělat,“ pokračoval maďarský premiér s tím, že je na čase o sankcích mluvit i se Spojenými státy.

Podle Orbána není žádným překvapením, že v evropských zemích padají vlády. Podle Reuters tak narážel na parlamentní volby v Itálii, ve kterých o víkendu zvítězila strana Giorgie Meloniové, která povede nejpravicovější italskou vládu od druhé světové války.

Maďarský premiér dále uvedl, že jeho vláda bude iniciovat „národní konzultace“, ve kterých se bude Maďarů ptát na sankce. Tento nástroj Orbán použil, i když se snažil získat domácí podporu pro politiku své strany Fidesz týkající se práv homosexuálů nebo migrace.

Orbán vede dlouhodobě spory s EU, protože některá jeho politická rozhodnutí vnímá Brusel jako nedemokratická. Maďarsko v současnosti jedná s Evropskou komisí o uvolnění financí z evropských fondů, které byly zablokovány z obav o právní stát, vysvětluje Reuters. (více ZDE)

Pokud nám bruselští byrokraté nedají tyto peníze, na které má Maďarsko nárok, tak získáme tyto nezbytné fondy z jiných finančních zdrojů,“ uvedl maďarský premiér s tím, že jeho země začala jednat i s „jinými mezinárodními partnery“. S kterými, neupřesnil.

Zdroj: Čas.sk, Reuters.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...