Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Mnoho států přestává Ukrajině posílat zbraně. Zelenskyj se ale nevzdává, Moskvě posílá ráznou výzvu

Vojenská pomoc Ukrajině ze strany velkých evropských zemí od dubna klesá. Šest největších států v Evropě – Británie, Francie, Německo, Španělsko, Itálie a Polsko za poslední měsíc vůbec poprvé od začátku ruské invaze v únoru, neposkytlo Ukrajině žádné nové bilaterální vojenské závazky.

Zdroj: Shag 7799 / Shutterstock.com
Zdroj: Shag 7799 / Shutterstock.com

Jak upozorňuje Politico, vojenská pomoc klesá právě v době, kdy Kyjev ohlašuje plány na velkou protiofenzívu. Tato skutečnost potvrzuje i opakované stížnosti ukrajinských představitelů, že evropské země ve vojenské pomoci zaostávají za Spojenými státy. Západní země se na dárcovské konferenci v Kodani minulý týden dohodly na dalších dodávkách vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 1,5 miliardy eur.

Vedoucí týmu kielského institutu zkoumajícího podporu Ukrajině Christoph Trebesch však upozornil, že tato částka je mnohem skromnější v porovnání s podporou slíbenou na předchozích konferencích. Podle Trebescha je uvedená částka nízká. Lotyšský ministr obrany Artis Pabriks nedávno v rozhovoru pro Politico vyzval Francii a Německo k intenzivnější vojenské podpoře Ukrajině a za vzor jim dal Polsko, Slovensko a Česko.

Zelenský se jen tak nevzdá

Ukrajinský prezident znovu vyzval Moskvu, aby Ruskem okupovanou Záporožskou atomovou elektrárnu okamžitě vrátila Ukrajině. „Ruská armáda se musí stáhnout z areálu atomové elektrárny a všech přilehlých oblastí, rovněž odtud musí odstranit i své vojenské vybavení,“ napsal Zelenskyj. Dodal, že se tak musí stát bezpodmínečně a co nejdříve.

Nejvyšší ukrajinský představitel také oznámil, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), ukrajinští diplomaté i vědci pracují na tom, aby záporožskou elektrárnu mohla navštívit skupina expertů z MAAE. „Pouze totální transparentnost a kontrolovaná situace v Záporožské atomové elektrárně zaručí Ukrajině, mezinárodnímu společenství a organizaci MAAE postupný návrat k normální jaderné bezpečnosti,“ dodal Zelenskyj.

Záporožskou jadernou elektrárnu, která je největší svého druhu v Evropě, obsadily během invaze ruské jednotky. Zařízení se během uplynulých dnů stalo terčem ostřelování, ze kterého se navzájem obviňují Kyjev s Moskvou. Generální tajemník OSN António Guterres v souvislosti se situací varoval před jadernou katastrofou a vyzval k demilitarizaci dané oblasti.

Zdroj: Hussein Eddeb / Shutterstock.com

Lavrov má zákaz vstupu na zasedání OSN

Moskva žádá, aby americká strana zajistila ruské diplomatické delegaci neomezený přístup na Valné shromáždění OSN v New Yorku. Západ kvůli invazi na Ukrajinu na ruské činitele uvalil sankce, které zahrnují zákaz vstupu do některých zemí.

„Velvyslanectví se již obrátilo na Bílý dům a ministerstvo zahraničí s požadavkem, aby země, kde sídlí OSN, splnila své povinnosti a okamžitě vydala víza ministrovi a všem členům ruské delegace,“ řekl Antonov. Velvyslanec také uvedl, že se ve čtvrtek chystá na ministerstvo zahraničí, aby o věci, která je podle něj naprosto zásadní, dále jednal.

Zdroje: Čas.sk, Autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...