O obsahu článku, který vyšel v ruském deníku Izvestija, informovala v pondělí stanice Rádio Svoboda (RFE/RL). Většina článku se podle RFE/RL zároveň věnovuje zdůvodnění nezbytnosti této války, jejíž původ vidí Medveděv v rozpadu Sovětského svazu. Západní lídři přitom zdůrazňují, že jejich podpora Ukrajině nemá za cíl rozpad Ruska. Moskvu však zároveň obviňují z imperiální politiky vůči Ukrajině i dalším sousedním zemím.
Medveděv ve svém článku argumentuje poznatky z dějin, kdy po rozkvětu impéria a jeho zlatém věku vývoj vždy spěl ke stejnému konci: „Rozpadu a válce nebo válce a rozpadu“ . Toto se podle Medveděva stalo i Sovětskému svazu, jen ve zpožděné verzi. Podle něj se válka mohla začít dříve – už v 90. letech či v prvních dvou desetiletích 21. století.
Za body, z nichž není návratu, lze podle Medveděva považovat dvě data: podzim roku 2008, „když západní svět podpořil agresi Gruzie proti osetskému lidu“ , a jaro roku 2014, kdy obyvatelé Krymu v referendu vyjádřili svou vůli „vrátit se do své historické vlasti“ – Ruska. K tvz. speciální vojenské operaci, jak v Rusku označují invazi ruské armády na Ukrajinu, vedla nakonec „nutkavá touha roztrhat naši zemi“, tvrdí Medveděv.
Russia-Ukraine war: February 27 updates ⤵️
— Al Jazeera English (@AJEnglish) February 27, 2023
Russia’s former president, Dmitry Medvedev, says continued arms supply to Ukraine risks a global nuclear catastrophe.
🟠 LIVE coverage: https://t.co/IE9mXJgFN5 pic.twitter.com/RqJYuCoXge
Existence Ruska
Ruský exprezident ve svém článku píše, že pokud se se vší vážností nastolí otázka samotné existence Ruska, nebude se řešit na ukrajinské frontě, ale spíše spolu s další existencí celé lidské civilizace. Ruský exprezident objasňuje, že dodávky západních zbraní ukrajinské armádě a neochota vyjednávat vedou k situaci, že pokud prohraje Rusko, prohrají všichni . Medveděv tvrdí, že Rusko takový stav nedovolí.
Rusko odmítlo čínský mírový plán
Čínský mírový plán si podle Peskova zaslouží pozornost, avšak podmínky pro uzavření mírové smlouvy podle jeho slov zatím nebyly splněny. Čínský scénář zahrnuje 12 bodů. Jde například o respektování suverenity všech států, zřeknutí se mentality studené války, zastavení nepřátelství, obnovení mírových rozhovorů či ukončení západních sankcí proti Rusku.
Zdroj: Startitup.sk, TN.cz