Podporu Moldavsku, Gruzii, ale i Bosně a Hercegovině – tedy zemím ležícím v sousedství Aliance – vyslovily členské země NATO v Bukurešti po setkání jejich ministrů zahraničních věcí s ministry dotčených zemí. Informují o tom stanice Sky News a agentura AP.
„Odkaz je jasný: Všechny členské země NATO jsou si vědomy toho, že šelma (Rusko) chce ovládnout i západní Balkán a my těmto zemím musíme pomoci přežít, a to pomocí, kterou lze prakticky dodat,“ řekl estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu.
„Těžišťovým pro tyto země – Moldavsko a Gruzie – je samozřejmě výsledek této války (na Ukrajině). Ten bude mít existenční význam pro jejich územní celistvost a jejich právo zvolit si v budoucnu svůj způsob života,“ dodal šéf estonské diplomacie.
Stoltenberg: Zmíněné země je potřeba podpořit nyní
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dodal, že zmíněné země je třeba nyní podpořit. „Ruský vliv je zasahuje různými způsoby, lepší je však podpořit je nyní, než být svědkem vývoje naprosto špatným směrem, jak jsme to viděli při spuštění invaze na Ukrajinu začátkem letošního roku,“ řekl.
Evropští lídři se obávají, že země ležící v jižním a východním sousedství Severoatlantické aliance ztratí trpělivost při čekání na členství v NATO i EU, díky čemuž by následně mohly být náchylnější k nestabilitě a zranitelnější vůči ruským a čínským snahám o získání vlivu, přibližuje Sky News.
🆕📹 Secretary General @jensstoltenberg says #NATO will step up support for partners facing Russian pressure: #Bosnia and Herzegovina, #Georgia, and #Moldova 🇧🇦🇬🇪🇲🇩 pic.twitter.com/M22UonSJy7
— Oana Lungescu (@NATOpress) November 30, 2022
Válka na Ukrajině má znepokojivý dopad na Moldavsko
Obě postsovětské země – Moldavsko i Gruzie – mají na svém území některé regiony okupované ruskými vojáky, připomíná Sky News. Ruská válka na Ukrajině měla obzvláště znepokojivý dopad na Moldavsko, které v současnosti čelí vážné energetické krizi kvůli své závislosti na ruském dovozu. „Minulý týden… téměř 80-90% země bylo po většinu dne ponořeno do tmy,“ uvedl moldavský novinář Nicu Popescu.
V Bosně je dlouhodobě politicky nestabilní situace, přičemž tuto zemi sužují etnické spory, ale i zasahování ze strany Ruska, připomněl Stoltenberg. Bosenská ministryně zahraničí Bisera Turkovicová uvedla, že její země, kde se po volbách právě formuje vláda, „je velmi znepokojena budoucností“.
Zdroj: Tisková zpráva TASR, Nový čas, AP News
