Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

NATO přislíbilo podporu Moldavsku, Gruzii i Bosně: Výsledek války na Ukrajině je pro ně klíčový

Členské země NATO ve středu přislíbily sousedům Ruska, že jim pomohou udržet si svou nezávislost. Zároveň uvedli, že výsledek války, kterou vede Rusko na Ukrajině, bude mít pro země jako Moldavsko a Gruzie „existenční význam“.

Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Podporu Moldavsku, Gruzii, ale i Bosně a Hercegovině – tedy zemím ležícím v sousedství Aliance – vyslovily členské země NATO v Bukurešti po setkání jejich ministrů zahraničních věcí s ministry dotčených zemí. Informují o tom stanice Sky News a agentura AP.

„Odkaz je jasný: Všechny členské země NATO jsou si vědomy toho, že šelma (Rusko) chce ovládnout i západní Balkán a my těmto zemím musíme pomoci přežít, a to pomocí, kterou lze prakticky dodat,“ řekl estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu. 

Těžišťovým pro tyto země – Moldavsko a Gruzie – je samozřejmě výsledek této války (na Ukrajině). Ten bude mít existenční význam pro jejich územní celistvost a jejich právo zvolit si v budoucnu svůj způsob života,“ dodal šéf estonské diplomacie.

Stoltenberg: Zmíněné země je potřeba podpořit nyní

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dodal, že zmíněné země je třeba nyní podpořit. Ruský vliv je zasahuje různými způsoby, lepší je však podpořit je nyní, než být svědkem vývoje naprosto špatným směrem, jak jsme to viděli při spuštění invaze na Ukrajinu začátkem letošního roku,“ řekl.

Evropští lídři se obávají, že země ležící v jižním a východním sousedství Severoatlantické aliance ztratí trpělivost při čekání na členství v NATO i EU, díky čemuž by následně mohly být náchylnější k nestabilitě a zranitelnější vůči ruským a čínským snahám o získání vlivu, přibližuje Sky News. 

Válka na Ukrajině má znepokojivý dopad na Moldavsko

Obě postsovětské země – Moldavsko i Gruzie – mají na svém území některé regiony okupované ruskými vojáky, připomíná Sky News. Ruská válka na Ukrajině měla obzvláště znepokojivý dopad na Moldavsko, které v současnosti čelí vážné energetické krizi kvůli své závislosti na ruském dovozu. „Minulý týden… téměř 80-90% země bylo po většinu dne ponořeno do tmy,“ uvedl moldavský novinář Nicu Popescu.

V Bosně je dlouhodobě politicky nestabilní situace, přičemž tuto zemi sužují etnické spory, ale i zasahování ze strany Ruska, připomněl Stoltenberg. Bosenská ministryně zahraničí Bisera Turkovicová uvedla, že její země, kde se po volbách právě formuje vláda, „je velmi znepokojena budoucností“.

Zdroj: Tisková zpráva TASR, Nový čas, AP News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...