Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Ploty kolem pláží a vstup do moře za poplatek: Chorvatsko mění zákon, co to znamená pro turisty?

Vstup na oblíbenou pláž zakázán, nebo jen za poplatek. To prý hrozí v Chorvatsku, pokud projde zákon, který chystá ministerstvo moře a dopravy. Podle kritiků novinka povede k oplocení a zpoplatnění pláží napříč zemí. Co by to znamenalo pro turisty a jak se k tomu vyjádřilo tamní ministerstvo?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Bouřlivou diskuzi vyvolal v Chorvatsku zákon, který připravuje tamní ministerstvo moře, dopravy a infrastruktury. Podle sdružení Hnutí ostrova, které založili obyvatelé chorvatských ostrovů na ochranu svých zájmů, zákon povede k oplocení a zpoplatnění pláží. „Naše podezření se dále prohloubilo. Údajně jasné, podrobné a transparentní předpisy nakonec povedou k černému scénáři oplocení a zpoplatnění pláží napříč pobřežím a ostrovy. V důsledku toho se téměř jistě stanou veřejnosti nepřístupnými,“ varuje hnutí, které ministerstvu zaslalo dokument, ve kterém vyjádřilo svůj nesouhlas.

Hnutí ostrovů připomnělo, že ministerstvu moře a dopravy předložili dokument s dvaceti pěti připomínkami, návrhy a vysvětleními, který podrobně specifikoval, které články a body návrhu zákona o námořním majetku a námořních přístavech je třeba upravit. „Opět veřejně vyzýváme ministerstvo v čele s ministrem Olegem Butkovićem a státním tajemníkem Josipem Bilaverem, aby nám oficiálně odpovědělo na zaslané připomínky, abychom se my i zainteresovaná veřejnost mohli přesvědčit, že nový zákon zajistí veřejné užívání mořské pláže a transparentnější a efektivnější řízení námořních aktiv,“ uvedla asociace.

Hnutí Island: Chceme, aby veřejný prostor zůstal veřejný

Poukázali na to, že zaslali otevřený dopis s hlavními výhradami premiérovi Andreji Plenkovićovi, ve kterém ho informovali o tom, že nový zákon ohrožuje mimo jiné zájmy chorvatských občanů a omezuje pohyb na veřejnosti.

Sdružení zpochybňuje články 11 a 46 zákona o námořním majetku a námořních přístavech. Článek 11 hovoří o tom, že obecné užívání části námořního majetku může být omezeno a výjimečně může být na základě koncesí a zvláštních povolení na určitou dobu vyloučeno.

Za omezení užívání se považuje oplocení nebo jiné zamezení přístupu k části námořního majetku s nebo bez zpoplatnění užívání, zatímco za vyloučení se považuje jeho užívání způsobem, který zcela nebo částečně vylučuje obecné užívání části námořního majetku vlastnictví. „Každý nový zákon nebo jeho novely by měly být přijímány ve prospěch občanů a chránit jejich práva, což zde zjevně není. Očekáváme, že to bude v konečném znění zákona napraveno tak, aby veřejné prostranství skutečně zůstalo veřejné,“ uvedlo sdružení Pokret otok.

Ministerstvo nesouhlasí

Ministerstvo moře na výzvy sdružení reagovalo tím, že nový zákon neusnadní oplocení a zpoplatnění přístupu na pláž, ale jasněji vymezí koncesní řízení a povinnosti. Sdružení věří, že reakce je obecná a neposkytuje skutečné odpovědi na sporné články zákona, které se týkají budoucnosti správy mořských pláží. „Návrh zákona o námořním majetku a námořních přístavech se teprve připravuje, ale můžeme potvrdit, že v žádném případě nelze hovořit o tom, jak nový zákon usnadní oplocení a zpoplatnění přístupu na pláž,“ uvedlo ministerstvo.

Zdroje: Dnevnik.hr, Autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...