Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Portugalsku hrozí rozpuštění parlamentu a předčasné volby

Hlasování o návrhu rozpočtu pro rok 2022 skončilo politickou krizí, která pravděpodobně vyvolá rozpuštění parlamentu a předčasné volby na začátku příštího roku. Návrh byl odmítnut jak opoziční konzervativní pravicí, tak překvapivě Levým blokem a komunisty.

Zdroj: Shutterstock
Palác São Bento v Lisabonu - sídlo portugalského parlamentu, Zdroj: Shutterstock

Návrh rozpočtu levicového premiéra Antónia Costy byl minulý týden zamítnut 117 hlasy. Levý blok (BE) a Komunistická strana (PCP) se přidaly na stranu pravice, a nepodpořily tak Costu v rozhodujícím momentu. Návrh Costova rozpočtu je označován za nejvíce levicový v historii země – počítá například s navýšením minimální mzdy, důchodů, mezd státních zaměstnanců nebo třeba s navýšením investic do veřejného zdravotnictví – Levý blok a komunisté nicméně volají po ještě radikálnějších změnách, reformě pracovního zákona nebo výraznějších investicích do školství a kultury v příštím roce. Několikahodinové interpelace a navazující závěrečné hlasování o rozpočtu tak přerostlo v politickou destabilizaci.

Portugalský prezident Marcelo Rebelo Sousa oznámil už v půlce října, že pokud se vládě nepodaří sehnat dostatečnou podporu ke schválení rozpočtu, dalším jeho krokem bude rozpuštění parlamentu. Za toto prohlášení sklidil těžkou kritiku jak vládních, tak opozičních stran.

Zdroj: Shutterstock
Portugalský prezident Marcelo Rebelo Sousa
Zdroj: Shutterstock

Předčasné volby situaci nevyřeší

Poprvé po skoro půl století demokracie v Portugalsku tak povede neschválení rozpočtu k rozpuštění parlamentu. Předčasné volby se podle portugalských zákonů musí realizovat do šedesáti dnů od rozpuštění parlamentu prezidentem, podle očekávání by tedy měly proběhnout na konci ledna nebo začátku února příštího roku. Politické strany napříč politickým spektrem žádají prezidenta Marcela Sousu o rychlé jednání. Političtí komentátoři varují před rizikem, které vyplývá ze současných politických průzkumů, že předčasné volby nepřinesou žádnou výraznou změnu nebo politickou alternativu.

Zdroj: Shutterstock
Premiér Antonio Costa
Zdroj: Shutterstock

Premiér Costa, kterému se nepodařilo vyjednat podporu pro rozpočet ani po dvoutýdenním vyjednávání, tuto situaci označil za Pirhovo vítězství pravice. Očekává totiž, že v předčasných volbách jeho Strana socialistů (PS) získá dokonce posílenou parlamentní většinu. Costa podle svých slov chápe tento nezdar jako osobní prohru, nepočítá ovšem s odstoupením své vlády. Prezident Sousa po setkání s premiérem a předsedou poslanecké sněmovny potvrdil, že současná vláda setrvá ve svých funkcích a stanovil kalendář schůzek s předsedy všech parlamentních stran v příštích dnech, který má vyústit právě v avizované rozpuštění parlamentu.

Vláda zajistí peníze do digitalizace a boje se změnou klimatu, zdravotnictví musí ještě počkat

Místopředsedkyně vlády Mariana Vieira da Silva vydala prohlášení, že vláda má kompetence a bude pokračovat ve schválení připravovaných reforem a plánů pro příští rok. Zejména zdůraznila tzv. Plán obnovy a odolnosti (PRR), který počítá s evropskými dotacemi do digitalizace a investicemi do opatření proti dopadu klimatických změn. „Domníváme se, že dokážeme zajistit, že stát neztratí přístup k těmto dotacím jen kvůli politické situaci, ve které jsme se ocitli,“ ujistila Vieira da Silva. S plánovanými investicemi do systému veřejného zdravotnictví se ovšem bude muset počkat do schválení příštího rozpočtu, počítá se totiž s markantním navýšením prostředků. Místopředsedkyně vlády také uklidnila občany, že navzdory odmítnutí návrhu rozpočtu, není Portugalsko v krizi vůči okolnímu světu, protože má podle ní finanční, hospodářskou i sociální stabilitu.

Zdroj: Portugal government
Místopředsedkyně vlády Mariana Vieira da Silva
Zdroj: Portugal government

Před svým rozpuštěním se portugalský parlament snaží uzavřít dlouho diskutované téma legalizace eutanazie, který je politickými komentátory označován za provokaci. Prezident Sousa je totiž jeho dlouhodobým odpůrcem. 

Zdroje dat:
Agencia Lusa, Público

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...