Návrh rozpočtu levicového premiéra Antónia Costy byl minulý týden zamítnut 117 hlasy. Levý blok (BE) a Komunistická strana (PCP) se přidaly na stranu pravice, a nepodpořily tak Costu v rozhodujícím momentu. Návrh Costova rozpočtu je označován za nejvíce levicový v historii země – počítá například s navýšením minimální mzdy, důchodů, mezd státních zaměstnanců nebo třeba s navýšením investic do veřejného zdravotnictví – Levý blok a komunisté nicméně volají po ještě radikálnějších změnách, reformě pracovního zákona nebo výraznějších investicích do školství a kultury v příštím roce. Několikahodinové interpelace a navazující závěrečné hlasování o rozpočtu tak přerostlo v politickou destabilizaci.
Portugalský prezident Marcelo Rebelo Sousa oznámil už v půlce října, že pokud se vládě nepodaří sehnat dostatečnou podporu ke schválení rozpočtu, dalším jeho krokem bude rozpuštění parlamentu. Za toto prohlášení sklidil těžkou kritiku jak vládních, tak opozičních stran.

Zdroj: Shutterstock
Předčasné volby situaci nevyřeší
Poprvé po skoro půl století demokracie v Portugalsku tak povede neschválení rozpočtu k rozpuštění parlamentu. Předčasné volby se podle portugalských zákonů musí realizovat do šedesáti dnů od rozpuštění parlamentu prezidentem, podle očekávání by tedy měly proběhnout na konci ledna nebo začátku února příštího roku. Politické strany napříč politickým spektrem žádají prezidenta Marcela Sousu o rychlé jednání. Političtí komentátoři varují před rizikem, které vyplývá ze současných politických průzkumů, že předčasné volby nepřinesou žádnou výraznou změnu nebo politickou alternativu.

Zdroj: Shutterstock
Premiér Costa, kterému se nepodařilo vyjednat podporu pro rozpočet ani po dvoutýdenním vyjednávání, tuto situaci označil za Pirhovo vítězství pravice. Očekává totiž, že v předčasných volbách jeho Strana socialistů (PS) získá dokonce posílenou parlamentní většinu. Costa podle svých slov chápe tento nezdar jako osobní prohru, nepočítá ovšem s odstoupením své vlády. Prezident Sousa po setkání s premiérem a předsedou poslanecké sněmovny potvrdil, že současná vláda setrvá ve svých funkcích a stanovil kalendář schůzek s předsedy všech parlamentních stran v příštích dnech, který má vyústit právě v avizované rozpuštění parlamentu.
Vláda zajistí peníze do digitalizace a boje se změnou klimatu, zdravotnictví musí ještě počkat
Místopředsedkyně vlády Mariana Vieira da Silva vydala prohlášení, že vláda má kompetence a bude pokračovat ve schválení připravovaných reforem a plánů pro příští rok. Zejména zdůraznila tzv. Plán obnovy a odolnosti (PRR), který počítá s evropskými dotacemi do digitalizace a investicemi do opatření proti dopadu klimatických změn. „Domníváme se, že dokážeme zajistit, že stát neztratí přístup k těmto dotacím jen kvůli politické situaci, ve které jsme se ocitli,“ ujistila Vieira da Silva. S plánovanými investicemi do systému veřejného zdravotnictví se ovšem bude muset počkat do schválení příštího rozpočtu, počítá se totiž s markantním navýšením prostředků. Místopředsedkyně vlády také uklidnila občany, že navzdory odmítnutí návrhu rozpočtu, není Portugalsko v krizi vůči okolnímu světu, protože má podle ní finanční, hospodářskou i sociální stabilitu.

Zdroj: Portugal government
Před svým rozpuštěním se portugalský parlament snaží uzavřít dlouho diskutované téma legalizace eutanazie, který je politickými komentátory označován za provokaci. Prezident Sousa je totiž jeho dlouhodobým odpůrcem.
Zdroje dat:
Agencia Lusa, Público
