Parlament by také chtěl vytvořit systém válečných reparací hrazený z prostředků zabavených ruskému státu. Pro rezoluci se vyslovilo téměř 500 poslanců, europarlament má 705 křesel. V rezoluci Evropský parlament označuje Rusko „za stát podporující terorismus a za stát, který používá teroristické prostředky“. Současně vyzývá unijní státy, aby přijaly podobnou deklaraci a aby omezily diplomatické vztahy s Ruskem na „nezbytné minimum“.
Europoslanci vyzývají k dalšímu posílení protiruských sankcí a zařazení Wagnerovy skupiny nebo čečenského 141. motorizovaného pluku, takzvaných kadyrovců, na unijní seznam teroristických organizací. Podle EP by také členské státy měly zakázat oficiální či krajanské organizace, které fungují s podporou ruského státu. Evropský parlament vyzval rovněž k silnější podpoře Ukrajině a ruské obyvatele k protestům proti válečným zločinům páchaným v sousední zemi.
🆕 The @Europarl_EN has just declared Russia 🇷🇺 a state sponsor of terrorism. #StandWithUkraine pic.twitter.com/THMsA3YRcU
— AFET Committee Press (@EP_ForeignAff) November 23, 2022
Putin se bojí o svůj život, zní v Kyjeva
Osvobození Chersonu, jediného regionálního centra, které se ruským jednotkám během invaze na Ukrajinu podařilo dobýt, bylo pro ruského prezidenta Vladimira Putina vážnou psychologickou ranou. Obává se proto o svůj život, tvrdí vojenský poradce z prezidentské kanceláře Volodymyra Zelenského. „Putin má velký strach, protože Rusko neodpouští carům, kteří prohráli válku,“ uvedl poradce Zelenského Oleksij Arestovyč.
„Bojuje teď o svůj život. Pokud válku prohraje, minimálně v mysli Rusů to znamená konec. Jeho konec coby politické osobnosti. A možná i ve fyzickém smyslu… (Stažení z Chersonu) donutilo i lidi, kteří jsou k Putinovi velmi loajální, pochybovat o tom, že mohou tuto válku vyhrát,“ cituje jeho slova britský deník The Times.
Zdroj: ČTK, the Times, Novinky.cz