Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Proč některé země mění vlajky? A který stát je střídá nejčastěji?

Koncem listopadu médii proběhla informace, že středoasijský Kyrgyzstán dělá změny na své státní vlajce. Parlament chce změnit podobu slunce a přidat jeden prut do tunduku, kostry tradiční kyrgyzské jurty zobrazené ve slunci na vlajce. Místo dosavadních tří pruhů by na vlajce byly čtyři.

Zdroj: "Kyrgyzstan flag" by The Clear Communication People is licensed under CC BY-NC-ND 2.0.
Zdroj: "Kyrgyzstan flag" by The Clear Communication People is licensed under CC BY-NC-ND 2.0.

Jsou to kosmetické úpravy, ale i tak vyvolávají diskuze. Vlajka coby nejviditelnější a nejznámější státní symbol by neměla být měněna často, protože to cosi vypovídá o nestabilitě státu jako takového.

Když ohlédneme od nově vznikajících států, které musejí adaptovat zcela nové vlajky, za posledních 40 let dělaly větší změny na vlajkách jen méně stabilní země. V Evropě to byly jen dva státy – Bělorusko a Bosna a Hercegovina. V obou zemích se s dosavadní podobu vlajky lidé dosud nesmířili.

V Bosně až do války měli provizorní bílou vlajku uprostřed s modrým štítem posetým žlutými liliemi. Bosenští Srbové i Chorvaté ale vlajku kritizovali, protože byla „příliš muslimská“. Po válce byla vyhlášena veřejná soutěž. Návrhů bylo hodně, ale stejně byla soutěž fiaskem – rozhádaní zástupci multikulturního národa se neuměli shodnout. Až nakonec komisař OSN Carlos Westendorp v roce 1998 stanovil komisi, která podobu vlajky navrhla a schválila. Bosna ji používá dodnes. Z vexilologického hlediska jde o zajímavou vlajku, ale Bosňané ji rádi nemají. Vlajka byla zemi udělena organizací OSN, nese její barvy a nijak nereflektuje historii a kulturu země.

Protesty v Minsku (zdroj fotografie: „Protest actions in Minsk (Belarus) near Stella, August 16“ by Максим Шикунец is licensed under CC BY-SA 4.0.)

V Bělorusku zase roku 1995 tradiční bílo-červeno-bílý prapor vystřídala Lukašenkem milovaná vlajka připomínající státní symbol z doby, kdy byla země v područí Sovětského svazu. Když zuřily v minulých letech protesty proti Lukašenkově vládě, lidé si na demonstrace zásadně brali starou bílo-červeno-bílou vlajku. Ta se stala symbolem odporu proti Lukašenkově diktatuře. A inspirovala také protestující v sousedním Rusku, kteří navrhli novou podobu státní vlajky. Je stejná jako ta běloruská, jen místo červeného pruhu je zde modrý. Putinova vláda užívání tohoto symbolu trestá.

V posledních 15 letech vlajky měnil Irák, Myanmar, Malawi a také Libye, kde Kaddáfího čistě zelený prapor ustoupil nové vlajce v panarabských barvách.

Aktuální vlajka Afghánistánu (zdroj: istock)

Nejčastěji ale vlajky střídá Afghánistán. Za posledních 50 let měla tato asijská země 12 různých vlajek. V chaosem zmítané zemi se pokaždé, když se moci chopila nová skupina, měnila vlajka. Od doby, co zemi vládne Tálibán, země používá bílý prapor, na němž je černě napsáno „Není božstva kromě Boha a Muhammad je posel Boží“. Tento symbol v ničem nepřipomíná státní vlajku, už jen proto, že výtvarné pojetí textu šahády není nijak standardizováno.

Zdroj: autorský článek

Může se Vám líbít

Uncategorized

Libyjské povodně si vyžádaly pravděpodobně přes 11 tisíc životů. Nikde na světě za posledních 40 let nedošlo k ničivějším povodním. Tragédie se udála ve...

Královská rodina

Princ Harry několika odhaleními ve svých knižních pamětech dokazuje, že není zralým mužem. Občas nepřemýšlí nad tím, jaké škody může svými prohlášeními, kterými chce...

Zahraniční politika

Nezůstává mnoho zemí, které by měly dobré vztahy s Ruskem. Výhružky odvetnými kroky státům, kteří nepodporují Ruskou agresi a politické kroky Vladimíra Putina, stále...

Společnost

Jejím původním cílem bylo stát se lyžařskou instruktorkou, ale v souhře náhod a velkého nadání objevila v devadesátých letech svojí celoživotní vášeň, čímž je...