V Mnichově začal soudní proces proti osmi osobám obviněným z členství v krajně pravicovém hnutí Reichsbürger, které údajně spikly za účelem násilného svržení německého státu. Obžalovaní, mezi nimiž jsou praktický lékař, slavný šéfkuchař a astrolog, jsou údajně vůdčí radou spiknutí, připraveni vytvořit stínový kabinet, pokud by jejich plán na obsazení Reichstagu uspěl.
Podle prokuratury měla skupina v plánu unést kancléře Olafa Scholze a vysílat jeho zajetí s cílem získat příznivce. Obžalovaní čelí obviněním z terorismu a velezrady, která však popírají, tvrdíce, že jsou pouze konspirátory nesouhlasícími s vládními opatřeními proti COVID-19.
V centru spiknutí stojí Heinrich XIII. princ Reuß, samozvaný aristokrat, který měl být dočasným vůdcem skupiny. Spolu s ním čelí v rámci podobných obvinění soudu ve Frankfurtu a Stuttgartu další klíčové postavy v tom, co prokuratura popisuje jako rozsáhlé, pokračující vyšetřování s desítkami spisů, které se denně rozšiřují. Obhájci tvrdí, že jejich klienti nejsou teroristé, ale jedinci spojené sdíleným skepticismem vůči vládním opatřením během pandemie. Právní tým prince Reuße konkrétně popírá jakékoli plány na násilí nebo vraždu.
Vysoce zabezpečený soud v Mnichově, naplánovaný na trvání do ledna, ale potenciálně trvající roky, je jedním ze tří hlavních případů proti hnutí Reichsbürger. Rozsáhlá logistická koordinace zahrnuje soudce, prokurátory a obhájce ve více městech, kteří spravují celkem 26 obžalovaných.
Mezi obžalovanými je Hildegard Leidingová, šedesátiletá astroložka a členka strany AfD, která měla být údajně „ministryní trans-komunikací“ skupiny. Dalším obžalovaným je bavorský svářeč spojený s rockerovou scénou, který společně s Leidingovou vybíral budoucí vládní činitele na základě „duchovních kritérií“. Mezi těmito osobami byl i slavný rakouský šéfkuchař a praktický lékař specializující se na neobvyklou praxi oomancie, neboli čtení z vajec, který měl být ministrem zdravotnictví. Údajně přispěla na spiknutí 47 000 eur, především na výcvik se zbraněmi.
Případ přitahuje značnou pozornost veřejnosti, zvláště po sérii protiteroristických razií v 11 německých spolkových zemích a zahraničí v prosinci 2022. Zatčení obviněné praktické lékařky šokovalo její místní komunitu, kde se kolegové distancovali od jejích údajných extremistických názorů.
Proces probíhá uprostřed rostoucích obav z nárůstu krajně pravicového extremismu v Německu, zejména po nedávných volebních úspěších Reichsbürger a samostatných špionážních incidentech týkajících se Ruska a Číny. Bezpečnost u mnichovského soudu je přísná s ohledem na možné narušení ze strany příznivců Reichsbürger a hnutí Querdenker, které se staví proti opatřením proti koronaviru.
Tento případ ukazuje na pokračující boj Německa s domácím extremismem a zdůrazňuje složitost stíhání rozsáhlých, ideologicky motivovaných spiknutí.
Zdroj: theguardian.com