Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Projekt Evropská vesnice oslavil 20 let: Česko reprezentuje třípodlažní vila od Jiřího Suchomela

Předsednictví Rady Evropské unie přebralo v lednu 2001 Švédsko. Země tří korunek je známá svým kladným vztahem k životnímu prostředí a na mezinárodním poli platí za lídra v environmentální politice. Spolu s předsednictvím se tak před 20 lety zrodil i unikátní projekt „Evropská vesnice“ zaměřený na prezentaci ekologického bydlení. Česko v rámci něj reprezentuje třípodlažní vila, za níž stojí architekt Jiří Suchomel a developerská společnost PSJ INVEST, a.s.

Foto: Pavel Štecha
Český dům v Malmö, Foto: Pavel Štecha

Evropskou vesnici slavnostně otevřel 15. srpna 2001 v Malmö tehdejší švédský ministr životního prostředí Kjell Larsson. Stalo se tak v rámci mezinárodní stavební výstavy Bo01, známé také jako „Město zítřka“. Výstava byla vyvrcholením přestavby nevyužívaného západního malmöského přístavu na atraktivní území Bo01. Impuslem pro vznik nové čtvrti bylo i otevření dvoupatrového Öresundského mostu, jenž po letech čekání spojil švédský přístav Malmö s dánskou Kodaní. Dnes se dá autem pohodlně přepravit na druhou stranu mostu za pouhých 10 minut.

Na podobě nově vznikající obytné čtvrti se podílely i členské a kandidátské země Evropské unie. Ty měly v rámci projektu „Evropská vesnice“ vystavět na území Bo01, a na sklonku 21. století, rodinné domy navržené podle národních legislativ zúčastněných států. Každá stavba měla reprezentovat svou zemi a při její realizaci byl mimo jiné kladen důraz na zvyklosti a tradice, kvalitu stavebních materiálů nebo architektonické řešení celého městského komplexu s využitím lokálních obnovitelných zdrojů energie a s ohledem na místní klimatické podmínky. Po výstavě byly stavby nabídnuty k prodeji.

Foto: Pavel Štecha
Foto: Pavel Štecha

Český dům v Malmö

Českou republiku v Malmö dodnes reprezentuje krychlová třípodlažní vila, která byla postavena firmou PSJ Invest, a. s. za 6 týdnů. Každý z developerů musel dům vystavět na své náklady, PSJ Invest nevyjímaje. Dle Martina Jaroše, předsedy představensta PSJ Invest, se cena projektu vyšplhala na 22 milionů korun.

Foto: Pavel Štecha
Foto: Pavel Štecha

Architektem stavby je proděkan Technické univerzity v Liberci prof. ing. arch., akad. arch. Jiří Suchomel. Český dům v Malmö  je navržen jako třípodlažní, aby vyhověl potřebám rodiny. Pyšní se užitnou plochou 255m2 a velkorysými vnitřními prostory. Skládá se z vzájemně propojených kubických objemů s vysokou mírou otevřenosti a transparentnosti. Zdeněk Lyčka, tehdejší ředitel Českého centra ve Stockholmu, označil stavbu za „zajímavý funkcionalistický projekt ze současnosti“.

Dům byl postaven tak, aby využíval sluneční energii a ve velké míře i dešťovou vodu (např. pro WC a zalévání zahrady). Díky zvoleným technologickým postupům a použitým materiálům, jako dřevo, sklo, minerální vlákna či sádra, se vyznačuje také nízkou energetickou náročností, nízkou emisivitou škodlivých látek nebo recyklovatelností.

Dominantami stavby jsou velké prosklené plochy, terasy a vzdušně působící ocelové točité schodiště. V době představení Českého domu v Malmö (2001) se v přízemí nacházela vstupní část, technické zázemí a velký obytný prostor s kuchyňským koutem. V dalších dvou patrech byly umístěny tři ložnice a pracovna.

Foto: Pavel Štecha
Foto: Pavel Štecha

Autorem interiérového řešení byl prof. akad. arch. Jiří Pelcl, bývalý rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, který spolupracoval i na celkové koncepci domu. Interiér budovy byl mimo jiné vyzdoben uměleckými díly předních českých výtvarníků Tomáše Císařovského, Stanislava Diviše a Karla Nepraše.

Foto: Pavel Štecha
Foto: Pavel Štecha

Český dům očima Jiřího Suchomela

Bo01 se stále rozrůstá, v oblasti přibývá restaurací a kaváren, obchodů i novostaveb. Unikátní projekt letos oslavil 20. narozeniny, stejně jako Český dům v Malmö. Jak na svou stavbu nahlíží s odstupem dvou dekád sám profesor Jiří Suchomel?

Zdroj: ČTK
Architekt Jiří Suchomel
Zdroj: ČTK

„Český dům byl navržen tak, aby reagoval na své, bohužel nikdy nepostavené, sousedy – řecký dům na severu a slovenský dům na jihu. Řecký dům měl být přistavěn k našemu, proto ta bílá slepá fasáda. Ten slovenský měl být postaven s dvoumetrovým odstupem. Výstavní termíny byly kruté. Při jejím zahájení byl z celé Evropské vesnice dokončen jen švédský a český dům, několik dalších se dokončovalo během výstavy. Náš dům pak stál dlouho jako solitér. Následná zástavba v jeho sousedství ovšem původní regulaci Evropské vesnice příliš nerespektovala. Můj norský přítel, který před sedmi lety dům navštívil a mluvil s jeho obyvateli, mně vyřizoval jejich spokojenost. Možná ale dnes dům vlastní někdo jiný, s jinými představami. Podle posledních snímků ze Street View je totiž zřejmé, že dům byl z venku a pravděpodobně i zevnitř výrazně změněn a stejný osud potkal i jeho zahradu.“

Zdroje dat:
Český rozhlas, Moderní Obec, archiweb.cz, Ex-centric – Architektura mimo centra, EARCH.: Architektura online

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...