Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Putin slíbil, že Zelenského nezabije, prozradil izraelský expremiér

Šéf Kremlu Vladimir Putin na začátku ruské invaze na Ukrajinu údajně slíbil tehdejšímu izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi, že nelze zabít ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Informovala o tom v neděli agentura AP s odvoláním na Bennettovy vyjádření.

Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com
Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

Naftali Bennett stál v čele izraelské vlády od poloviny roku 2021 do konce června 2022, tedy právě v době vpádu ruských vojsk na Ukrajinu z loňského 24. února.V prvních týdnech ruské agrese se Bennett snažil působit jako zprostředkovatel mezi oběma stranami konfliktu. V rámci tohoto úsilí loni v březnu navštívil Moskvu, kde se jako jeden z mála západních lídrů setkal s Putinem. Bennett podle vlastních slov tehdy získal od Putina příslib, že nenechá zabít Volodymyra Zelenského.

„Zeptal jsem se (Putina) … ‚Máte v plánu zabít Zelenského?‘ On odpověděl: ‚Zelenského nezabiju‘. Pak jsem mu řekl: ‚Rozumím tomu tak, že mi dáváte slovo, že Zelenského nezabijete‚. On (Putin) řekl: ‚Nemám v úmyslu zabít Zelenského‘,“ uvedl Bennett v rozsáhlém, pět hodin trvajícím interview, které bylo zveřejněno v sobotu večer, informuje AP.

Naftali Bennett tehdy podle vlastních slov okamžitě po setkání s Putinem zatelefonoval Zelenskému, aby ho informoval uvedeném příslibu. „Jste si tím jistý?“ zeptal se ho ukrajinský prezident a Bennett mu odpověděl „Na 100% vás nezabije!“.

Bennett odešel z politiky a nyní je soukromým občanem

Izraelský premiér tehdy neuspěl ve svém úsilí o ukončení války. Podle vlastních slov však dosáhl toho, že Putin stáhl svůj požadavek odzbrojení Kyjeva, zatímco Zelenskyj slíbil, že Ukrajina nevstoupí do NATO.

Bennettova nesourodá vládní koalice se rozpadla loni v létě a on se následně stáhl z politiky. Nový izraelský premiér Benjamin Netanjahu také vyjádřil ochotu převzít roli zprostředkovatele mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud by ho o to požádali Moskva, Kyjev i Washington.

Po začátku ruské vojenské agrese vůči Ukrajině zaujal Izrael opatrný postoj, aby zamezil zvýšení napětí ve vztazích s Moskvou. Pro Izrael je totiž prioritní otázka zajištění jeho vlastní bezpečnosti, pro kterou je klíčová spolupráce s Ruskem v sousední Sýrii, kde se izraelská armáda snaží zabránit narůstání vlivu Íránu. Izrael proto odmítá žádosti Kyjeva o dodávky zbraní a poskytuje mu jen humanitární pomoc a nevojenské ochranné vybavení.

Zdroj: Nový čas, APnews.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...