Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Putin touží po nové Varšavské smlouvě a železné oponě, tvrdí ruský odborník

Ukrajina nebude jediná. Vladimir Putin je odhodlaný obnovit starou Varšavskou smlouvu poté, co si podmaní celou východní Evropu včetně Polska, Maďarska a bývalého východního Německa, říká ruský expert. S informací přišel britský deník Daily Mail.

Zdroj: Shag 7799 / Shutterstock.com
Zdroj: Shag 7799 / Shutterstock.com

Není ale vyloučené, že ruský lídr chce obsadit další státy. Putin podle něj touží nejen obnovit Sovětský svaz, ale také železnou oponu.„Imperialistické ambice diktátora sahají ještě dále než k obnovení Sovětského svazu. Chce také novou železnou oponu s mnoha svobodnými zeměmi, včetně států v NATO a EU, pod nadvládou Moskvy,“ uvedl ruský profesor Judin. Podle něj je Putinova logika taková, že nemůže mít SSSR a přitom nemít Varšavskou smlouvu.

Varšavská smlouva – podepsaná v květnu 1955 během studené války – zahrnovala Sovětský svaz a tehdejší satelitní státy Bulharsko, východní Německo, Československo, Maďarsko, Polsko a Rumunsko.

Politolog Yudin již dříve varoval, že Putin je připravený na „velkou válku“ proti NATO. „Polykání Ukrajiny a Moldavska“ má být pouze předkrmem. Jeho cílem je obnova bývalé Německé demokratické republiky. Bývalého komunistického státu, který existoval od roku 1949 do roku 1990, řekl profesor.

„Má určitý plán, jak toho chce docílit. Možná to nebude fungovat, jenže je zásadní myslet na dodnes zřetelný předěl mezi východním a západním Německem. Za pár let by totiž východní Němci mohli stát před otázkou, jestli chtějí za spojence Američany, nebo zda bude lepší připojit se k Putinovi,“ varoval Judin.

Berlín byl také rozdělený na dvě části Berlínskou zdí. Ta rozdělila město na Západní a Východní Berlín. Západní polovina byla politická enkláva ovládaná západními spojenci a východní polovina byla kontrolovaná východním Německem.

Československo bylo později napadeno čtyřmi zeměmi Varšavské smlouvy – Sovětským svazem, Polskou lidovou republikou, Bulharskou lidovou republikou a Maďarskou lidovou republikou – za účelem potlačení povstání. 

Zdroj: DailyMail.co.uk, extra.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...