Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Ruská invaze na Ukrajinu obrazem: Záběry, z kterých mrazí

Ruský prezident Vladimir Putin dal pokyn k invazi na Ukrajinu. Od časných ranních hodin se v Kyjevě a dalších ukrajinských městech ozývají exploze. Ukrajina hlásí stovky obětí, v zemi vládne strach a chaos.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Rusko v noci na čtvrtek zahájilo vojenskou operaci na Ukrajině. Stalo se tak jen několik hodin poté, co lídři samozvaných lidových republik v Donbasu vyzvali prezidenta Vladimira Putina k vojenskému zásahu proti „ukrajinské agresi“. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil v zemi válečný stav.

„Okolnosti vyžadují, abychom přijali rozhodnou a okamžitou akci. Lidové republiky v Donbasu se na Rusko obrátily s žádostí o pomoc. Z tohoto důvodu v souladu s článkem 51 Charty Organizace spojených národů (OSN) jsem se rozhodl podniknout zvláštní vojenskou operaci,“ prohlásil Putin ve své řeči pro televizi Rossija 24.

Jen krátce po odvysílání Putinova projevu se v ukrajinském hlavním městě Kyjevě začaly ozývat výbuchy. K explozím dochází podle ukrajinské agentury UNIAN i v Charkově, Oděse či Doněcku. „Invaze začala, Kyjev je terčem raketových útoků,“ uvedl poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko. Na sociální síti Facebook uvedl, že klíčové body, jako jsou letiště a vojenská velitelství v Kyjevě a Charkově, byla zasažena raketami.

Zdroj: ČTK
Muž v Charkově truchlí nad tělem jiného muže, který byl zabit při leteckém útoku.
Zdroj: ČTK

Ukrajina také uzavřela svůj vzdušný prostor pro civilní lety z důvodu vysokého bezpečnostního rizika. Následné záběry jsou z hořícího letiště v Chersonu.

V ukrajinské metropoli se rozezněly sirény varující před vzdušným útokem. Stejné varování později znělo také ve Lvově, kam se v uplynulých dnech právě z důvodu obav z ruského útoku přemístili někteří diplomaté.

Kdo může, odjíždí

Kyjevský primátor Vitalij Kličko vyzval obyvatele hlavního města ke klidu. „Obchody jsou otevřené, banky fungují a čerpací stanice mají palivo. Nepanikařme,“ prohlásil primátor. Ke klidu vyzval Ukrajince i prezident Volodymyr Zelenskyj.

Přesto se objevily zprávy o frontách před bankami a bankomaty, stejně jako v dalších ukrajinských městech, a hlavně o velkých dopravních zácpách a ucpaných silničních tazích vedoucích na západ. Mnoho Kyjevanů se teď z více než pětimilionové aglomerace snaží dostat směrem ke Lvovu, a utéct tak ruským jednotkám co nejblíž k polským hranicím.

Zdroj: ČTK
Obyvatelé Kyjeva prchají pryč.
Zdroj: ČTK

Někteří si naopak balí kufry a vydávají se směr Ukrajina, protože se bojí o své nejbližší, kteří žijí v zasažené zemi.

Zdroj: ČTK
Žena v červené bundě se připravuje na pražském autobusovém nádraží Florenc k odjezdu za rodinou na Ukrajinu, kterou napadla ruská armáda.
Zdroj: ČTK

Ukrajina hlásí počet obětí i zraněných

Ministr vnitra Denys Monastyrsky podle CNN uvedl, že si ruské ostřelování vyžádalo stovky obětí. Není zatím jasné, zda se jedná o přesné číslo a zda zahrnuje i raněné. Oficiální čísla bezpečnostních složek zatím hovoří o sedmi mrtvých a devíti zraněných.

Ministerstvo vnitra už dříve informovalo o stovkách obětí z řad civilistů i vojáků. Ukrajinská armáda uvedla, že zničila čtyři ruské tanky na silnici u Charkova, zabila 50 vojáků u města v Luhanské oblasti a sestřelila šest ruských bojových letadel na východě. Rusko ale popřelo zprávy, že jeho letadla nebo obrněná vozidla byla zničena.

Zdroj: ČTK
Zraněná ukrajinská žena
Zdroj: ČTK

Kancelář ukrajinského prezidenta podlé ruské služby BBC během dopoledních hodin oznámila, že během ruské operace na Ukrajině zahynulo přes 40 ukrajinských vojáků.

„Je třeba důsledně odsoudit útok Ruska na Ukrajinu, a to i činy,“ řekl prezident Miloš Zeman ve svém dnešním projevu. Rusko se podle něj dopouští zločinu proti míru. „Postup ruského prezidenta Vladimira Putina jednoznačně odsuzuji, nemůže zůstat bez odpovědi,” uvedl Petr Fiala ve svém projevu.

Česku podle prezidenta i premiéra Petra Fialy bezprostřední nebezpečí nehrozí.

Zdroj: Seznamzpravy.cz, Denik.cz, Novinky.cz, Reuters.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...