Jaderná ponorka Kazan a další tři ruské lodě, včetně raketové fregaty Admiral Gorshkov, ropného tankeru a záchranného remorkéru, přistanou v hlavním městě Kuby od 12. do 17. června, uvedlo kubánské ministerstvo revolučních ozbrojených sil.
Podle ministerstva nepředstavuje zastávka těchto plavidel v zemi hrozbu pro region, protože žádné z nich nenese jaderné zbraně.
Toto oznámení přišlo den poté, co američtí představitelé uvedli, že Washington sleduje ruské válečné lodě a letadla, která mají dorazit do Karibiku na vojenské cvičení. Podle nich bude toto cvičení součástí širší reakce Ruska na podporu Ukrajiny ze strany USA.
Američtí představitelé tvrdí, že přítomnost ruské armády je významná, ale není důvodem k obavám. Přesto však přichází v době, kdy ruský prezident Vladimir Putin naznačil, že Moskva by mohla podniknout asymetrické kroky jinde ve světě v reakci na rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině použít americké zbraně k útokům uvnitř Ruska na ochranu Charkova, druhého největšího města Ukrajiny.
Toto neobvyklé rozmístění ruské armády v těsné blízkosti USA – zvláště silné ponorky – přichází uprostřed velkého napětí kvůli válce na Ukrajině, kde západními státy podporovaná vláda čelí ruské invazi. Návštěva ruských lodí na Kubě se navíc kryje s návštěvou prezidenta Bidena na summitu G7 v Itálii.
Kubánský prezident Miguel Diaz-Canel se minulý měsíc setkal s Putinem při každoroční vojenské přehlídce 9. května na Rudém náměstí v Moskvě.
Během studené války byla Kuba důležitým spojencem Sovětského svazu. Rozmístění sovětských jaderných raket na Kubě vedlo ke kubánské raketové krizi v roce 1962, kdy se Washington a Moskva ocitly na pokraji války.
Vztahy mezi Ruskem a Kubou se od roku 2022, kdy se Diaz-Canel setkal s Putinem, stále více utužují.
Při příjezdu ruské flotily do přístavu v Havaně bude z jedné z lodí vypáleno 21 salv na poctu Kubě, na což odpoví dělostřelecká baterie kubánských revolučních ozbrojených sil, uvedlo ministerstvo zahraničí.
Zdroj: theguardian.com