Svjatlana Cichanouská jako jedna z opozičních lídrů demokratického hnutí v Bělorusku během svého projevu žádala Evropskou unii o rychlé a proaktivní kroky, které by vedly k sesazení Alexandra Lukašenka. „Má sjednocená Evropa odvahu okamžitě jednat? Nebo počkáme ještě rok?“, apelovala nesmlouvavě na poslanecké publikum. „Omluvte mou upřímnost, ale musím říct, že už teď je pozdě.“
Cichanouskou uvedl do Evropského parlamentu jeho předseda David Sassoli, který ji ve svém úvodním proslovu označil za symbol boje za demokracii a svobodu. Sassoli odsoudil činy Lukašenkova režimu a zdůraznil, že evropské hodnoty nejsou na prodej. „Bělorusko nadále porušuje práva svých občanů, umlčuje hlas občanské společnosti a používá represe jako každodenní zbraň. Režim neváhal použít muže, ženy a děti, kteří potřebovali ochranu, a ohrozil jejich životy bez jakéhokoli respektování základních lidských práv, jen aby destabilizoval Evropskou unii,“ uvedl Sassoli. Podle Cichanouské migranti jsou stejně jako běloruští občané rukojmí Lukašenkova režimu a tyto dva problémy nelze řešit odděleně. Polsko a Litva tak podle ní čelí vážnému útoku na své hranice: „Polsko, Litvo, buďte silní,” vzkázala, „víme, že platíte velkou cenu za to být opravdovým přítelem Běloruského lidu.”
Diktatury (jako ta Lukašenkova) podle Cichanouské nemají přirozené geografické hranice a pokud nejsou zastaveny, rozšíří se. „Diktatura je jako virus, který napadá tělo, všichni víme, že čím déle je nemoc ignorována, tím těžší je potom léčení. Celému světu je teď jasné, že nejlepší strategie, jak virus zastavit není vyčkávat a pozorovat. Zásadní je jednat.” Běloruská vůdkyně upozorňuje, že jediný způsob, jak se zbavit viru je vymýtit ho, a nejen léčit symptomy. Stejné strategie jako Evropa používá proti covidové pandemii, může podle ní uplatnit k odstranění diktatury v Bělorusku: „Za prvé, izolace, aby se zabránilo jejímu šíření,“ vysvětlila. „Za druhé, léčba, aby se odstranily její negativní účinky. A v neposlední řadě imunita, která vám umožní udržovat tělo v dobré kondici.”
Cichanouská se dále domnívá, že Lukašenko by neměl být mezinárodními médii označován za prezidenta. „Není to náš prezident,“ proklamovala, čímž si zasloužila potlesk v sále. Tím, že ho tak evropská média označují, podporují tak mylnou představu lidí o jeho legitimitě, kterou nemá, protože „je jen občanem Běloruska, který si nezákonně a násilně uzurpoval prezidentskou moc.”
Izolace Lukašenskova režimu by podle ní měla probíhat na ekonomické, ale i diplomatické rovině. Apeluje, aby Lukašenkovi zástupci a ambasadoři nebyli zváni na mezinárodní události. Upozorňuje, že všechny smlouvy a dohody podepsané s Běloruskem po 9.8. 2020 budou legálně zrušeny.
Běloruská vůdkyně dále ujistila europoslance, že sankce proti Lukašenkovi jsou účinným nástrojem k jeho zničení, „léčbou proti viru”. Cichanouská tak volá po soudržnosti Evropské unie, Velké Británie a USA, aby jejich sankce byly „efektivní a nejen symbolické.” Důsledky mezinárodních sankcí tak podle ní staví elity proti sobě, „ničí korupční schémata“ a rozdělují ty nejbližší kolem Lukašenka.
Dalším krokem je podle ní zajištění důkazů o zločinech režimu u mezinárodních soudů a donutit Lukašenka k odpovědnosti. „Nikdo nechce sdílet odpovědnost za zločiny režimu,” dodala. V současnosti je podle Cichaunovské vězněno v Bělorusku 882 lidí z politických důvodů a agrese režimu se podle ní stupňuje. Politička označila Bělorusy za „zapomenuté Evropany” a požádala zástupce Evropského parlamentu o pomoc, protože „zatímco Evropa váhá, její lid měří čas odlišně, a to prostřednictvím stresu a úzkostí.“
Běloruský lid však podle ní neztrácí naději na změnu a odvolává se na tři nezávislé průzkumy mínění, které ukazují, že více jak polovina Bělorusů a Bělorusek chce nové prezidentské volby. Cichanouská ve svém proslovu několikrát apelovala na soudržnost Evropy a zdůraznila, že společný boj za demokracii má šanci pouze v případě, bude-li Evropa jednat rozhodně a jednotně. „Pomozte Bělorusům, aby i oni mohli pomoci Bělorusku a Evropě samotné. Abychom mohli dál bojovat za naši i vaši svobodu,“ zakončila svůj půlhodinový projev, za který sklidila od europoslanců ovace ve stoje.
Zdroj dat: Evropský parlament