Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Šéf NATO vyšel s pravdou ven: Odhalil, jak velkou pomoc poskytla Aliance Ukrajině

Členové Organizace Severoatlantické smlouvy (NATO) poskytli Ukrajině od začátku ruské války vůči ní pomoc v hodnotě 133 miliard liber. Informuje o tom britský zpravodajský portál Sky News s odvoláním na šéfa aliance Jense Stoltenberga. Vojenská pomoc podle něj činila zhruba 57 miliard liber.

Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Generální tajemník NATO ve středu zdůraznil, že spojenci musí zvýšit výrobu munice ve snaze doplnit zásoby vyčerpané touto pomocí. „Spojenci NATO podepsali smlouvy … s obranným průmyslem na zvýšení výroby vzhledem k signály dlouhodobé poptávky a několik spojenců NATO se také pustilo do společných projektů nebo pořizování různých typů munice, ale i skladování munice,“ řekl Stoltenberg.

Stoltenberg také uvedl, že Rusko by se nemělo v žádném případě podceňovat. Dále sdělil, že je možné, že Bachmut, který v současnosti Ukrajina intenzivně brání, v následujících dnech padne.

Šéf NATO také ve středu novinářům ve Stockholmu sdělil, že stále není jasné, kdo útočil loni v září na plynovody Nord Stream. „To, co víme, je, že byl útok proti plynovém Nord Stream, ale nemůžeme s určitostí tvrdit, kdo je za tím. Probíhají vyšetřování zemí a podle mého názoru je správně počkat, až je ukončí, až potom můžeme říci více o tom, kdo se tím stojí.“  Dánsko a Švédsko poškození plynovodu Nord Stream stále vyšetřují.

I německý ministr obrany Boris Pistorius ve středu vystříhal před předčasnými obviněními. „Stejně dobře to mohla být zinscenovaná operace s cílem obvinit Ukrajinu. I tuto možnost už přinesla média,“ uvedl ministr pro rozhlasovou stanici Deutschlandfunk.

Tři ze čtyř potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 poškodily loni 26. září zatím nevysvětlené exploze. Plynovody vedou z Ruska do Německa po dně Baltského moře.

Zdroj: Sky News, Nový čas, Twitter

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...