Severní Korea se snaží obcházet sankce, které vůči ní zavedla Organizace spojených národů a shání materiál, technologie a know-how pro zbrojní programy v zahraničí. Významným zdrojem jejich financování jsou přitom výnosy z krádeží kryptoměn. Není tajemstvím, že v zemi od roku 2009 působí státem podporovaná hackerská skupina Lazarus čítající kolem 7 tisíc členů. Od roku 2017 podnikla útoky nejméně na tři kryptoměnové burzy v Severní Americe, Evropě a Asii. V současné době operuje prakticky po celém světě.
Hackeři loni zaútočili nejméně sedmkrát
Podle bezpečnostních expertů skupina kombinuje plošné i cílené útoky na různé burzy kryptoměn. Hackeři se často vydávají za pracovníky technické podpory a za použití sofistikovaných technik přimějí uživatele k zaslání finančních prostředků v kryptoměnách nebo bližších informací k účtu. Dokáží se tak dostat do interních online peněženek i k účtům jednotlivců.
Podle americké analytické společnosti Chaynalisis podnikli severokorejští hackeři jen v loňském roce sedm útoků, při kterých ukradli kryptoměnu za 400 milionů dolarů, což je asi o 40 procent více než v roce 2020. Více než 65 procent ukradených prostředků bylo vypráno prostřednictvím mixérů – softwarových nástrojů, které shromažďují a kódují digitální aktiva z tisíců adres.
Za většinou velkých digitálních útoků stála Lazarus Group – nechvalně známá jednotka pro počítačovou kriminalitu. Už dříve byla skupina obviněna z kybernetického útoku na Sony Pictures Entertainment. Podle jihokorejské rozvědky stojí KLDR i za loňským hackerským útokem na americkou firmu Pfizer, při kterém se jí pokusila ukrást technologii výroby vakcíny proti koronaviru. Severní Koreji se připisují útoky i na dalších nejméně devět farmaceutických firem.
Prostředky získané z krádeží kryptoměn umožňují KLDR obcházet mezinárodní sankce a pokračovat v hledání materiálu a technologií pro své zbraně po celém světě, včetně Íránu.
Severní Korea podle zprávy OSN testuje nové vojenské technologie, a to včetně hypersonické hlavice. Podle odborníků se tak Pchjongjang snaží tlačit na zahraniční země, aby mu poskytly ekonomickou pomoc. Země se podle OSN ocitla ve špatné ekonomické situaci nejspíš po předloňském uzavření hranic, kterým chtěla předejít zavlečení nákazy koronavirem. Tamní obyvatele údajně sužují hladomory.
Krypto kriminalita roste
Celkový objem kryptoměnových transakcí loni vzrostl na rekordních 16 bilionů dolarů, oproti předchozímu roku jde o nárůst o 550 procent.
Na nelegální adresy, kterými bývají označovány peněženky spjaté s kriminálními aktivitami, odešlo v digitálních měnách v přepočtu 14 miliard dolarů, meziročně o 79 procent více.
Podle analytiků z Chainalysis má významný podíl v nárůstu krádeží finančních prostředků nárůst decentralizovaných financí DeFi – technologie umožňující půjčování v kryptoměnách mimo tradiční bankovnictví.
Zdroje dat:
E15.cz, Novinky.cz, České noviny